piatok - 29. marca, 2024
, Antisociálne správanie u detí: Ako ho identifikovať a liečiť?

Antisociálne správanie u detí: Ako ho identifikovať a liečiť?

Je normálne, že deti počas svojho rastu, vývoja a dospievania prejavujú svoje pozitívne a negatívne vlastnosti. V podstate by sa dalo povedať, že ide o určitý druh spoločenského správania. Väčšinou je to nadmerná hyperaktivita, nekonečná energia, zvedavosť, kreativita a množstvo iných príznakov, ktoré patria do detského sveta. Zdravé dieťatko jednoducho potrebuje spoznávať svoj svet naokolo.

Niektoré deti však vykazujú vysokú mieru antisociálneho správania. Sú nepriateľské a negatívne. Môže u nich dochádzať ku krádežiam, s pribúdajúcim vekom aj násilnostiam a iným sprievodným príznakom, ktoré sa vám nemusia javiť ako prirodzené. Tento typ správania často znamená, že vaše dieťa vykazuje príznaky iného správania. Antisociálne správanie je zvládnuteľné, ale pokiaľ nebude liečené, môže viesť k závažnejším problémom v dospelosti. Ak máte obavy, že má aj vaše dieťa tieto tendencie, prečítajte si viac informácií.

Čo je antisociálne správanie detí?

Väčšina malých detí spoznáva svet a veci okolo seba. Pestujú si svoje koníčky, chcú mať zvieratko a možno sa venujú akvaristike, je naozaj niekoľko spôsobov. No sú aj deti, ktoré sa správajú úplne inak.

Antisociálne správanie sa najčastejšie vyznačuje:

  • agresiou
  • nepriateľstvom voči autorite
  • zákernosťou
  • a vzdorom

Tieto problémy so správaním sa zvyčajne prejavujú v ranom detstve a v období dospievania a sú prevažné u chlapcov. Samozrejme, že aj deti majú právo na vyjadrenie nesúhlasu a negatívne správanie sa z času na čas môže očakávať aj od zdravého dieťaťa, no pokiaľ je to viac než nad mieru únosné, treba spozornieť.

Začnite sa svojim deťom venovať. Kúpa elektrického autíčka pre deti je jedna vec, aj hračky do ich života patria, no nemala by chýbať ani pozornosť.

Rizikové faktory

Mali by ste o nich vedieť, pretože ich budete môcť potom jednoduchšie rozpoznať a odstrániť. Pevne veríme, že to zvládnete a z vašich detí vyrastú silné osobnosti so zodpovedným prístupom k životu. K najviac rizikovým faktorom antisociálneho správania patrí:

  • prostredie v škole a rodine
  • genetika
  • výchova
  • nestabilný domov

V podstate by sa to všetko dalo zhrnúť do jedného celku, ktorým je okolie. Všetci veľmi dobre viete, že všetko čo sa deje v prirodzenom prostredí detí, ich do veľkej miery ovplyvňuje a samozrejme aj formuje. V prvom rade by to mala byť láska a pocit bezpečia. Dieťa musí mať svoj domov, kde jeho postieľku zdobia krásne detské obliečky a čaká náruč rodičov.

Snažte sa preto vytvoriť pre svoje dieťa také podmienky, v ktorých nebude dôvod na obavy pre vznik antisociálneho správania. Takýto ľudia sa potom oveľa ťažšie zapájajú v dospelosti do bežného života, a takúto budúcnosť pre svoje dieťa asi neplánujete.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *