piatok - 19. apríla, 2024
, Čo spôsobuje kvasinkovú infekciu?

Čo spôsobuje kvasinkovú infekciu?

Príčin môže byť viacero. Kvasinky sa môžu premnožiť napríklad vtedy, ak vás trápia špecifické ochorenia, pri ktorých máte oslabený imunitný systém. K rozvoju infekcie výrazne prispievajú aj mnohé faktory životného štýlu a užívanie niektorých liekov.

Infekcie kvasinkami sa môžu objaviť na viacerých miestach tela. Najbežnejšie oblasti ich výskytu sú:

  • ústa
  • nohy a ruky
  • pohlavné orgány (najčastejšie sa prejavuje u žien ako vaginálna mykóza a u mužov ako zápal žaluďa)

Kvasinkové infekcie sú bežným problémom u žien, no vaginálne mykózy sa dajú ľahko liečiť. Lekár vám môže odporučiť krémy, vaginálne tablety, orálne lieky, probiotiká a podobne.

Premnoženie C. albicans (alebo iných druhov Candida) v pošve spôsobuje kvasinkovú infekciu. Keď nastane nerovnováha v normálnej flóre v prostredí vagíny, kvasinky môžu prerásť a spôsobiť kvasinkovú infekciu.

Čo spôsobuje vaginálnu mykózu?

Candida albicans je druh kvasinky, ktorá je normálnou súčasťou mikrobiómu tela. Žije napríklad aj v našom gastrointestinálnom trakte.

Malé množstvo kvasiniek tiež žije v rôznych teplých, vlhkých oblastiach celého tela, vrátane úst, konečníka, vagíny a niektorých častí kože.

Väčšina kvasinkových infekcií je spôsobená práve premnožením kvasinky C. albicans, aj keď mykóza nôh môže byť zapríčinená aj inými druhmi húb (najmä Trichophyton rubrum, T. interdigitale a Epidermophyton floccosum).

Príznaky

Populácia kvasinky C. albicans a iných mikroorganizmov je prirodzene regulovaná našim organizmom. Takto sa vytvára náš zdravý mikrobióm. Avšak niekedy nastane situácia, kedy dôjde k narušeniu mikrobiálnej rovnováhy a prejavu príznakov mykózy.

Medzi bežné príznaky vaginálnej infekcie patria:

  • svrbenie a pálenie vo vaginálnej oblasti
  • biely vaginálny výtok, ktorý je konzistenciou podobný tvarohu
  • bolesť počas močenia alebo pohlavného styku
  • sčervenanie a opuch vulvy

Faktory životného štýlu

Existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku kvasinkovej infekcie.

Napríklad nosenie tesného spodného prádla alebo spodného prádla vyrobeného zo syntetických vlákien. Takéto druhy oblečenia totiž neumožňujú dostatočné vetranie a prispievajú k udržiavaniu vlhkého prostredia. Toto prostredie je ideálne pre rast kvasiniek. Odporúča sa používať absorpčné bavlnené alebo hodvábne spodné prádlo.

Tiež v prípade, že máte na sebe oblečené mokré plavky, alebo prepotené oblečenie po cvičení, odporúča sa hneď prezliecť do suchého odevu.

Neodporúča sa použitie určitých ženských hygienických prípravkov, ako sú výplachy a akékoľvek parfumované spreje a mydlá. Tieto môžu narušiť prirodzenú mikrobiálnu rovnováhu v pošve, čo vedie ku kvasinkovej infekcii.

Nadváha je tiež jedným z faktorov, ktoré prispievajú ku kvasinkovým infekciám. Nezabúdajte ani na zdravé stravovanie – je nutné zamedziť v strave vysoký obsah cukru, pretože cukor je zdrojom výživy pre kvasinky.

Zdravotný stav

Mnoho žien sa prvýkrát v živote stretne s kvasinkovou infekciou, počas tehotenstva alebo keď začnú užívať antikoncepčné prípravky.

Niektoré ženy dostanú infekciu počas menštruácie kvôli hormonálnym zmenám (kvasinkové infekcie sú menej časté u postmenopauzálnych žien a dievčat, ktoré ešte nemali menštruáciu).

Choroby

Diabetes – ľudia s cukrovkou majú vyššie riziko vzniku kvasinkových infekcií. Obzvlášť vtedy, ak nemajú dobre regulovanú hladinu cukru v krvi.

Choroby, ktoré oslabujú imunitu, ako napríklad HIV alebo AIDS, môžu viesť k častejšiemu výskytu infekcií.

Lieky

Niektoré antibiotiká podporujú nadmerné množenie kvasiniek tým, že okrem choroboplodných baktérií ničia aj tie, ktoré sú pre normálne pošvové prostredie prirodzené. Tým narúšajú rovnováhu vaginálneho mikrobiómu.

Napriek tomu väčšina žien, ktoré užívajú antibiotiká, nemá príznaky kvasinkových infekcií. Navyše, ak si chcete zlepšiť rovnováhu mikrobiómu, používajte probiotiká ako doplnok počas užívania antibiotík.

Lieky steroidného typu sú ďalším typom liekov, ktoré môžu ľudí spôsobiť infekciu. Čím dlhšie ich používate a čím vyššiu dávku užívate, tým väčšie riziko vzniku infekcie.

Ak užívate hormonálne kontraceptíva (napr. antikoncepčné pilulky, náplaste a vaginálny krúžok) je u vás riziko kvasinkových infekcií vyššie. Riziko sa zvyšuje najmä u žien, ktoré používajú antikoncepčné metódy, s obsahom hormónu estrogén.

Rady na záver

Symptómy kvasinkovej infekcie sú podobné mnohým ďalším chorobám, vrátane bakteriálnej vaginózy (bakteriálna infekcia pošvy), trichomoniázy (pohlavne prenosná infekcia) a dermatitídy (podráždenie kože). Preto sa vyhnite samodiagnostikovaniu a radšej navštívte lekára, ktorý navrhne najlepší postup liečby.

Väčšina kvasinkových infekcií ustupuje do niekoľkých dní po začiatku liečby.

Zdroj:
everydayhealth
uptodate.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …