streda - 24. apríla, 2024
, Laserová operácia sivého zákalu vás zbaví ochorenia aj dioptrií
Foto: Shutterstock

Laserová operácia sivého zákalu vás zbaví ochorenia aj dioptrií

Sivý zákal je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zníženou priehľadnosťou a zakalením očnej šošovky, ktorá by mala byť číra a priehľadná. Toto ochorenie postihuje skôr či neskôr v určitej miere každého z nás, súvisí totiž predovšetkým s vekom a so zhoršením zrakovej ostrosti. Neliečený sivý zákal môže viesť až k slepote. V súčasnosti je jeho jediným a trvalým riešením operácia očí.

Vznik a prejav sivého zákalu

Sivý zákal, ľudovo nazývaný aj šedý zákal alebo beľmo, sa odborne nazýva katarakta a ide o degeneratívne ochorenie očnej šošovky. Pri tomto ochorení šošovka stráca svoju priehľadnosť a zakalí sa do hneda až biela a stvrdne vplyvom hromadenia splodín látkovej premeny. Spolu s tým sa zhoršuje zraková ostrosť.

Sivý zákal postihuje predovšetkým starších ľudí a neliečený môže viesť až k slepote. Príležitostne postihuje aj mladších ľudí, väčšinou ako sprievodný jav iných ochorení, napríklad cukrovky, alebo aj novorodencov, keď ho spôsobuje vírusové ochorenie matky v tehotenstve.

Mierny stupeň zákalu nemusí ovplyvňovať videnie. Ako však postupne dozrieva, dochádza k takému zakaleniu šošovky, ktoré sa prejavuje zhoršeným videním kontrastov a farieb a problémom s videním v šere. Postihnutému sa tiež objavujú v zrakovom poli rôzne tiene, zdvojené videnie a zvýšená citlivosť na svetlo. Zhoršené videnie sa spočiatku dá korigovať okuliarmi.

Niekedy sa dokonca stáva, že postihnutý v určitom období dokonca napriek sivému zákalu vidí lepšie a ľahšie sa mu číta aj bez okuliarov. Tento paradox je spôsobený tým, že nánosy zákalu môžu dočasne zmeniť lom šošovky až tak, akoby sa napravila optická zraková chyba. Ak sa však zákal vyvinie do štádia, že začne ovplyvňovať bežné každodenné aktivity človeka, je potrebné pristúpiť k jeho odstráneniu.

V tomto prípade nepomáhajú kvapky, masti ani iné lieky. Jediným trvalým a efektívnym riešením je operácia očí, ktorá spočíva v odstránení zakalenej šošovky a jej nahradení umelou šošovkou – implantátom. Operáciu nie je nevyhnutné podstúpiť už v počiatočnom štádiu ochorenia. Aj v minulosti sa nechával sivý zákal tzv. dozrieť, čo dnes už síce neplatí, ale všetko závisí od rozhodnutia pacienta v spolupráci s jeho lekárom. Cieľom liečby sivého zákalu je zlepšiť zrakovú ostrosť pacientovi a vrátiť mu pestrejší pohľad na svet.

Ako prebieha operácia sivého zákalu?

Aj vplyvom moderných technológií dnes už operácia sivého zákalu predstavuje pomerne bežný a nenáročný zákrok, ktorý trvá iba niekoľko minút. V minulosti to ešte nebolo také jednoduché. Operácia predstavovala pre pacienta skutočnú záťaž, robil sa pri nej veľký operačný rez na oku a pacient opúšťal nemocnicu až po týždni a odkázaný na starostlivosť okolia.

Dnes, vďaka modernej diagnostike a operačným technikám, ide o viac-menej ambulantný zákrok, po ktorom pacient opúšťa kliniku. Zákrok sa vykonáva pri plnom vedomí a používa sa iba lokálna anestézia. Pacient sa rýchlo zotaví a môže sa opäť venovať každodenným činnostiam.

Liečbe sivého zákalu sa dnes venuje celosvetovo veľká skupina odborníkov v oblasti očnej medicíny. V rámci Slovenska nájdete špičkové špecializované oftalmologické ambulancie kdekoľvek, ako napríklad očnú ambulanciu v Bratislave, ale aj očnú ambulanciu v Poprade. Pri operácii sivého zákalu sa nikdy neoperujú obe oči naraz, ale najskôr jedno oko a o týždeň neskôr druhé.

Sivý zákal možno odstrániť buď klasickou operačnou metódou – tzv. fakoemulzifikáciou, alebo najmodernejšou metódou s použitím femtosekundového lasera – tzv. metóda FLACS (Femtosecond Laser Assisted Cataract Surgery). V oboch prípadoch ide o výmenu postihnutej očnej šošovky za umelú, ktorá zostáva v oku už natrvalo a nie je potrebné ju neskôr vymieňať.

Pri klasickej operácii sa pôvodná šošovka musí rozdrviť ultrazvukom po tom, ako chirurg urobí vstupný rez a otvor v puzdre šošovky. Do tohto otvoru sa neskôr vkladá umelá šošovka. Pri operácii nie sú potrebné žiadne stehy na oku.

Modernejším a šetrnejším riešením je laserová operácia, pri ktorej laser dokáže vykonať až 60 % krokov v rámci postupu odstraňovania sivého zákalu. Zakalenú šošovku rozdelí na niekoľko stoviek malých fragmentov, ktoré sa vďaka tomu nemusia drviť, a stačí ich iba jednoducho odsať. Každý krok prístroja riadi a kontroluje počítač. Ukázalo sa, že laser je niekoľkonásobne presnejší ako ruka človeka. Chirurg tak plánuje a vykonáva operáciu s maximálnou presnosťou. Už na druhý deň po zákroku pacient vidí ostro, bez potreby nosenia okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

Výmena vnútroočnej šošovky za umelú

Operácii sivého zákalu predchádza dôkladné predoperačné vyšetrenie, v rámci ktorého sa merajú mnohé parametre očí, ako refrakcia, vnútroočný tlak, hrúbka rohovky, predný segment oka, žltá škvrna, zrakový nerv a biometrické parametre oka, na základe ktorých sa stanoví dioptrická hodnota umelej vnútroočnej šošovky – implantátu, podľa typu, ktorý si pacient vyberie po konzultácii s lekárom očnej kliniky.

V prípade, ak má pacient súčasne astigmatizmus, realizuje sa aj rohovková topografia. Výhodou operácie sivého zákalu je, že sa ňou súčasne dá odstrániť aj krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus, keďže umelá vnútroočná šošovka úplne nahrádza dioptrickú silu pôvodnej šošovky. Implantáty sú vyrobené z najmodernejšieho a najkvalitnejšieho materiálu – z mäkkého hydrofóbneho akrylátu, čím je zaručená vysoká zraková ostrosť a eliminovanie rizika vzniku druhotného sivého zákalu.

Sú dokonca skladateľné, takže chirurg ich vie do oka vložiť s použitím minimálnych rezov. Škála je veľmi široká, je preto dôležitý ich správny výber, existuje tiež multifokálna šošovka, ktorá upraví videnie na všetky vzdialenosti a patrí do skupiny tzv. prémiových implantátov.

Po každom odstránení sivého zákalu sú potrebné kontrolné vyšetrenia, z ktorých prvé absolvujete už druhý deň po zákroku. Po zákroku je tiež potrebné pár týždňov používať očné kvapky, nepredkláňať sa a nedvíhať ťažké predmety. Nevhodný je aj pobyt v bazénoch a saunách, bežnú pracovnú činnosť však je možné vykonávať. Tieto obmedzenia zvyčajne netrvajú dlhšie ako tri týždne.

Pravidelnou kontrolou u očného lekára, včasnou diagnostikou a následne chirurgickou liečbou je možné toto ochorenie úspešne zvládnuť bez trvalého poškodenia zraku a často s návratom ku každodennému životu s ešte kvalitnejším zrakom než pred operáciou.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *