piatok - 29. marca, 2024
, Masterclasses: Stredoškoláci v úlohe svetových časticových fyzikov

Masterclasses: Stredoškoláci v úlohe svetových časticových fyzikov

Žilinská univerzita sa 30. marca stala opäť centrom výskumu časticovej fyziky. 13. ročník obľúbeného podujatia Masterclasses prilákal na univerzitu 116 študentov z desiatich gymnázií Žilinského kraja. Mladí nadšenci fyziky sa venovali analýze dát priamo z medzinárodného centra európskeho jadrového výskumu CERN.

Masterclasses v tomto roku prebiehali od 1. marca do 11. apríla v 52 krajinách. Celodenný program odštartovala prednáška Mikuláša Gintnera z Katedry fyziky Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity na tému Podivný mikrosvet. Matej Melo, doktorand z Katedry jadrovej fyziky a biofyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, z vlastnej skúsenosti priblížil problematiku urýchľovačov a detektorov častíc. Prednášku  na tému Fotonika prezentoval Dušan Pudiš, vedúci Katedry fyziky a oddelenia optiky a fotoniky.

Po teoretickom úvode nasledovala praktická časť, v ktorej sa už študenti stretli s reálnymi dátami z medzinárodného centra európskeho jadrového výskumu CERN v Ženeve. Ich úlohou bolo identifikovať častice, ktoré vznikli v procesoch kolízií protibežných zväzkov urýchlených častíc a antičastíc. Aby sa simulovalo skutočné pracovné vedecké prostredie, podujatie Masterclasses končilo videokonferenciou, počas ktorej sa študenti zo Žiliny spojili s rovesníkmi z ďalších krajín a spolu s dvoma moderátormi z CERNu  si porovnali  výsledky svojho skúmania.

 „Akcia ukázala, že naši študenti dokázali vyhodnotiť experimentálne dáta z Veľkého hadronového urýchľovača v CERNe na rovnakej úrovni ako ich rovesníci na univerzitách v Londýne, Zaragoze, Štrasburgu a Poznani a rovnako aktívne sa zapájali do diskusie s moderátormi v CERNe. Preukázali veľký záujem o modernú fyziku. Prvýkrát sa nám podarilo zaradiť diskusiu s prednášajúcimi v rámci dopoludňajšieho programu a bolo to výborné oživenie. Dojmy máme len tie najlepšie. Sme plnohodnotnou súčasťou významného medzinárodného projektu,“ zhodnotil úspešný priebeh 13. ročníka Masterclasses Ivan Melo, časticový fyzik z Katedry fyziky Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity a hlavný koordinátor podujatia na Slovensku.

Masterclasses vnímali pozitívne aj študenti. „Bolo to super, prednášky sa nám veľmi páčili. Hoci som tu už štvrtýkrát, nikdy to nie je to isté,“ povedala účastníčka Katka z gymnázia z Nového Mesta nad Váhom. Nosnou myšlienkou programu Masterclasses je nechať študentov pracovať tak, ako to robia skutoční vedci. „Študenti získajú obraz o modernom fyzikálnom výskume prácou priamo s časticovými fyzikmi na skutočných dátach z LHC,” povedal Michael Kobel, profesor fyziky z Technickej univerzity v Drážďanoch a vedúci programu.

Viac informácií nájdete na stránke International Masterclasses alebo na portáli Svet častíc.

zdroj: Katarína Géčová, UNIZA

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *