nedeľa - 20. január, 2019
Home / Aktuálne / MT: Čo spája a odlišuje Slovensko a Slovinsko? Ukáže výstava SNM

MT: Čo spája a odlišuje Slovensko a Slovinsko? Ukáže výstava SNM

Poukázať na zhody a odlišnosti v minulosti i v súčasnosti Slovenska a Slovinska je cieľom výstavného projektu, ktorý od štvrtka 25. januára ponúkne Slovenské národné múzeum (SNM) v Martine – Etnografické múzeu.

Výstavu s názvom Slovensko – slovinská dimenzia pripravili Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Veľvyslanectvo Slovinskej republiky na Slovensku a Slovenské národné múzeum v Martine. Pre verejnosť bude v sídle Etnografického múzea SNM na Malej hore 2 prístupná do 31. marca, informovala zástupkyňa riaditeľky SNM v Martine Hana Zelinová.

„Slovensko a Slovinsko majú nielen veľmi podobný a často zamieňaný názov, ale aj veľa spoločných čŕt v kultúre a spôsobe života. Zámerom výstavného projektu je poukázať na zhody a odlišnosti v našej kultúrnej tradícii ako aj v súčasnej každodennosti,“ priblížila výstavu Zelinová. Výstava na ne poukáže cez históriu, kultúru, mestá aj prírodu, ale i významné osobnosti oboch slovanských krajín, ktorých osudy aj diela sú často prekvapivo paralelné. Slovensko a Slovinsko predstavia fotografie, umelecké diela aj filmové dokumenty, ktoré doplnia sprievodné texty.

Projekt výstavy vznikol zo spolupráci medzi bývalou veľvyslankyňou Slovinskej republiky na Slovensku Bernardou Gradišnik, vysokoškolskými učiteľmi a študentmi, ktorých zaujali tieto podobnosti a rozdiely pri štúdiu slovinského jazyka, stredoeurópskych štúdií, etnológie, architektúry aj medzinárodných vzťahov. Výstava vznikla ako trojjazyčná, popri slovenčine a slovinčine aj v anglickej verzii a má putovať po ďalších európskych štátoch. V SNM v Martine si ju všetci záujemcovia môžu pozrieť počas pracovných dní okrem pondelka od 9:00 do 17:00 a cez víkend od 10:00 do 18:00.

Zdroj: SITA

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk alebo nám zatelefonujte na číslo +421 948 961 116

Môže vás zaujímať

Koniareň čaká basketbalový týždeň. MBK odohrá doma tri zápasy po sebe

Najprv naše žabky privítajú Šamorín už túto sobotu, potom skúsia poraziť francúzsky Tarbes (23.1. o …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *