sobota - 23. jún, 2018
Home / Hudba / Najväčší český open-air festival prvýkrát vypredaný, Rebeca bola pri tom

Najväčší český open-air festival prvýkrát vypredaný, Rebeca bola pri tom

Colours of Ostrava, jeden z najväčších festivalov v našom okolí, pripravil na svojom 16. ročníku opäť dni plné skvelej hudby, dobrého jedla, zaujímavých prednášok a úžasnej atmosféry. Program festivalu bol rozložený v celom priemyselnom areáli Dolných Vítkovíc, ktorý mu dodal výnimočnú atmosféru.

Na 20 scénach si návštevníci mohli vychutnať 350 programových bodov, medzi ktorými boli okrem hudby, filmov, divadla, aj workshopy, diskusie, no vybrať ste sa mohli aj na prehliadky rôznych atrakcií v areáli, ako napríklad svet techniky či prehliadku vysokej pece. Pre rodinky s deťmi bol pripravený špeciálny areál, kde si mohli vyskúšať farby na tvár, rôzne preliezky, či dostať sa do sveta rozprávok.

Zaujímavou súčasťou celého festivalu bol druhý ročník Meltingpot-u, ktorý priniesol množstvo prednášok s vystupujúcimi zvučných mien. Nielen zábava, vzdelávanie, ale aj dobré jedlo a najmä pivo bolo neoddeliteľnou súčasťou celého diania. Tento rok sa načapovalo okolo 490-tisíc pív, čo je skutočne úctyhodné číslo. Počas štyroch dní si mohol prísť na svoje skutočne každý, stačilo si v programe vybrať to svoje.

Hlavná organizátorka festivalu Colours of Ostrava, Zlata Holušová, pri otváraní festivalu.

Program festivalu odštartoval už v stredu, 19.7.2017 v popoludnajších hodinách, no najväčší nával ľudí prišiel okolo 19-tej, kedy svoj koncert odštartovala speváčka Birdy. Jej piesne sú známe najmä z filmov ako Hry o život, Na vine sú hviezdy a iné, no poznať ju môžete aj z éteru Rádia Rebeca.

Birdy

Úvod trochu narušili niekoľko metrové zápchy na vstupe, keďže pred vstupom do areálu bolo potrebné vymeniť lístok na festival za pásku s čipom. Po chvíli však organizátori vyriešili počúvanie koncertu Birdy spoza brán areálu tým, že návštevníkov pustili na festival s platným lístkom a tí si ho dodatočne vymenili za náramky.

Príjemné počasie sprevádzalo celý stredajší večer, multižánrový festival sa prvý deň niesol v dobrej nálade a pohode. Hlavný hudobný program vyvrcholil koncertom Imagine Dragons. Americké hviezdy pritiahli obrovský dav ľudí a veľkým plus bolo zahájenie koncertu jednou z najnovších piesní – Thunder.

Imagine Dragons

Štvrtkový program sa začal už na pravé poludnie v multifunkčnej hale Gong, kde sa predstavilo jedno z najznámejších českých divadiel – Husa na provázku. O pár hodín neskôr sa na hlavnom pódiu predstavila prvá česká superstar Aneta Langerová, ktorá fanúšikov potešila novými skladbami a na záver pridala aj jeden z jej najsilnejších singlov – Voda živá.

Po bravúrnom vystúpení Anety Langerovej na vedľajšom stagi vystúpili Zrní, známi aj z éteru Rádia Rebeca.

Zrní

Krátko po ich koncerte sa začali davy ľudí premiestňovať k hlavnému stagu a pripravovať na vystúpenie ďalšej hviezdy celého festivalu, newyorskej speváčky LP. Tá sa nechala privítať veľkým aplauzom po pár minútovom meškaní, no koncert odpálila vo veľkom štýle. LP momentálne po veľmi úspešnej piesni Lost of you, ktorú môžete počuť aj v Rebece, dosahuje na vrchol svojej kariéry. Z autorky textov pre najväčšie spevácke hviezdy sveta sa stala takisto veľmi uznávaná speváčka a musíme povedať, že určite právom.

Organizátori dbali v prvom rade na bezpečnosť všetkých návštevníkov festivalu. Pre deti boli pripravené špeciálne ochranné slúchadlá, aby nedošlo k poškodeniu sluchu.

Hudobný program bol obohatený aj o vystúpenia slovenských umelcov. Medzi jedno zo zaujímavých kúskov patrilo aj vystúpenie slovenskej speváčky Kataríny Málikovej v Gong stage v multifunkčnej hale Gong. Táto speváčka získala vďaka svojej jedinečnej hudbe s prvkami folku minulý rok až tri ceny Radio_Head Awards a vyšvihla sa aj vo svete.

Takmer súčasne so slovenskou speváčkou sa začal na hlavnom stagi koncert ďalšej hviezdy zvučného mena. Norah Jones svojou príjemnou hudbou naladila návštevníkov festivalu Colours of Ostrava na správnu vlnu. Na tú sa pri počúvaní jej piesní naladíte aj v Rebece.

Norah Jones

V noci sa areál festivalu Colours of Ostrava skutočne zafarbil. Jedinečný priestor tak získal nový rozmer.

Piatkový program na hlavnom pódiu zahájilo vysoké umenie v podaní Michala Hrůzu & Janáčkovej Filharmonie Ostrava.

Piatok bol síce už tretím festivalovým dňom, no pre tých, ktorí sa tam predošlé dni nezúčastnili napríklad kvôli práci, bol piatok prvým dňom. Areál sa tak zaplnil ešte viac. A ako sa hovorí, viac ľudí, lepšia atmosféra.

Mladíci z Walking On Cars svojim rockovým vystúpením boli príjemným osviežením festivalu a možno v blízkej budúcnosti osviežia aj náš playlist.

Walking On Cars

Hneď po rockovom koncerte bolo na vedľajšom Drive stage vystúpenie rock´n´roll mága Louisa Berryho, ktorého môžete počuť aj z éteru rádia Rebeca. Svojou hudbou roztancuje každého a ani my sme neboli výnimkou.

Legendárny Midnight Oil, ktorý patrí medzi významné rockové skupiny 80. a 90. rokov minulého storočia sa po prvýkrát v histórii ukázal na pódiu u našich susedov. Medzi poslednými skladbami zahrali aj jeden zo svojich najväčších hitov – Beds are burning, ktorým vyburcovali divákov, rovnako ako burcujú vás u nás v éteri rádia Rebeca. Rockeri predviedli skutočne skvelú show, vďaka ktorej si určite našli fanúšikov aj u mladšej generácie.

Festival Colours of Ostrava pokračoval do nočných hodín a jeho návštevníci mali k dispozícií aj mnoho oddychových či zábavných zón. Festivalová ulica rozvoniavala chutným jedlom a vybrať ste si mohli doslova z čohokoľvek. Na svoje si prišli milovníci dobrého mäsa, klobások, vegetariáni, vegáni a nechýbali ani rôzne sladké dezerty.

Posledný festivalový deň sme si privstali a prišli do areálu Colours of Ostrava pomerne skoro. Aj preto sa nám okolo jednej popoludní naskytol takýto zaujímavý pohľad, ktorý sme počas predchádzajúcich troch dní nemali šancu zahliadnuť.

Prázdne pódiá a priestory pred nimi však neboli dlho. Prázdnotu na hlavnom stagi zaplnil o 16-tej David Koller, ktorého hudbu poznáte aj z nášho éteru.

David Koller

Príjemné slnečné počasie sprevádzalo väčšinu dňa, no ako sa na každý správny festival patrí, záver bol riadne búrlivý. Jamiroquai sprevádzala poriadna búrka, no ani tá neodradila návštevníkov festivalu, aby si koncert jednej z najväčších hviezd užili naplno. Aj napriek dažďu bola počas celého koncertu skvelá atmosféra.

Jamiroquai

Na záver festivalu nám jeho hlavná organizátorka Zlata Holušová prezradila, prečo nezverejňuje počet návštevníkov a čo je podľa nej ukazovateľom úspešnosti festivalu. Pýtali sme sa aj návštevníkov festivalu, čo sa im na Colours of Ostrava páčilo najviac.

Festival bol prvý raz vo svojej 16-ročnej histórii vypredaný, a tak sa podľa Jiřího Sedláka, člena organizačného štábu COO „vypredal zdanlivo nezaplniteľný priestor areálu“. Budúci ročník síce ešte mená interpretov nemá, no termín je už jasný, 18.7.-21.7.2018 to vypnukne znova!

Autor: Veronika Dubovcová
Foto: Matyas Theuer, Colours of Ostrava

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk alebo nám zatelefonujte na číslo +421 948 961 116

Môže vás zaujímať

Heľenine oči pri natáčaní nového videoklipu Obchádzka spôsobili rozruch na prešovských cestách

Video k piesni z posledného albumu Vajco,  ktorása stalaakousi prešovskou hymnou, sa točil v  uliciach Prešova …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *