nedeľa - 20. január, 2019
Home / Životný štýl / Od čoho je závislá pracovná mobilita na Slovensku
Foto: shutterstock

Od čoho je závislá pracovná mobilita na Slovensku

Prečo sa rozhodujete zmeniť svoju aktuálnu pracovnú pozíciu vy? Určite sú to viac menej vo všetkých prípadoch hlavne financie a vyššia mzda. Nie všetci majú ale to šťastie, aby si platovo výhodnejšie zamestnanie našli vo svojom rodisku, mieste, kde majú trvalý pobyt. Preto cestujú a neváhajú prejsť niekoľko kilometrov za prácou, ktorá im vyhovuje.

Čo hovoria štatistiky?

Štatistiky sú jedným z dobrých ukazovateľov, ktoré hovoria o aktuálnom stave a fungovaní spoločnosti alebo  jednotlivých systémov. Jedna z nich tvrdí, že v minulom roku sa miera ochoty vycestovať za prácou a opustiť svoj vlastný trvalý pobyt vyšplhala na 56,7 %, čo je o niečo menej ako v dávnejšej minulosti. Na 23 % sa znížil zasa počet ľudí, ktorí boli ochotní sa za lepšou prácou priamo presťahovať s celou rodinou.

Čo je za tým?

V prvom rade sú to vysoké náklady na cestovanie, kde viac ako 60 percent ľudí nie je ochotná minúť 50 €. Pre ľudí, ktorí tak musia ešte uživiť niekoľko člennú rodinu je to nerentabilné. Iné je to zasa v prípade práce, ktorá je v tomto smere výhodnejšia no dostupná až za hranicami SR.

Nahlasovať sa pri dlhodobom pracovnom pobyte v mieste, kde nemáte trvalé bydlisko je dnes síce jednoduché, pretože môžete využiť prechodný pobyt evidenčného charakteru, ktorý vám prináša rovnaké výhody, tak ako občanom s trvalým pobytom v danom meste.

Ale zároveň seba aj rodinu, ktorá je niekde úplne inde, uživiť až tak ľahké už nie je. Táto situácia platí viac-menej v regiónoch severného a východného Slovenska, na čo samozrejme doplácajú miestne firmy. V Bratislave je to samozrejme iné a lepšie. Ak pritom ešte využijete charakter takéhoto špeciálneho trvalého pobytu, platí to dvojnásobne. Len si musíte prepočítať všetky výhody a nevýhody a vzájomne ich porovnať s tým, čo vám a vašej rodine prinesú.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk alebo nám zatelefonujte na číslo +421 948 961 116

Môže vás zaujímať

Smutný príbeh psíka, ktorý sa bál zábavnej pyrotechniky. Pozor, blíži sa Silvester

Je vôbec namieste nazývať to „zábavnou pyrotechnikou“, keď dokáže vážne poraniť ba až vystrašiť na …