nedeľa - 20. január, 2019
Home / Aktuálne / Operátori žilinskej 112-tky majú väčší komfort na prácu. Stredisko prešlo rekonštrukciou

Operátori žilinskej 112-tky majú väčší komfort na prácu. Stredisko prešlo rekonštrukciou

Pracovníkom žilinského koordinačného strediska integrovaného záchranného systému (IZS) slúžia zmodernizované priestory. Po takmer polročnej rekonštrukcii interiéru na Ulici Janka Kráľa za 130.000 eur majú operátori tiesňových liniek komfortnejšie pracovné podmienky.

Podľa vedúceho koordinačného strediska Miroslava Bobčíka spočívala rekonštrukcia vo vyriešení hlukových pomerov operačného strediska so súčasným zachovaním možnosti komunikácie medzi jednotlivými zložkami. Pomocou hliníkových stien vytvorili v interiéri tri samostatné moduly, hlukové pomery rozbili akustickou úpravou stien.

„Na slovenské pomery sme na tom z hľadiska priestorového usporiadania momentálne jedno z najlepších stredísk. Na Slovensku sú problémy s priestormi, ak nie sú vyhovujúce, dochádza k dezintegrácii strediska. To, že tu doteraz neboli vyriešené hlukové pomery a že tu bolo veľké množstvo operátorov, spôsobovalo problémy. Stalo sa napríklad, že operátorka záchrannej zdravotnej služby pre hluk zle počula volajúceho a sanitku vyslala na iné miesto. Muselo sa to korigovať počas zásahu,“ skonštatoval Bobčík.

Na koordinačnom stredisku pracuje podľa neho na každej zmene 13 operátorov, počas mimoriadnych udalostí ich počet stúpne až na 18. Počas 24 hodín príjmu operátori okolo 400 volaní, z nich 75 percent je objektívnych, ostatné sú buď omyly alebo zneužívanie linky. Podľa prednostu Okresného úradu v Žiline Michala Lavríka je žilinské koordinačné stredisko vzorom v rámci Slovenska, najmä pokiaľ ide o komunikáciu medzi operátormi záchranných zložiek. „Čo sa vybavenia týka, vzorom je tiesňová linka v Ostrave, ktorá je na úplne inej úrovni, je to však aj o úplne iných peniazoch, rádovo niekoľko miliónov eur,“ doplnil Lavrík.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk alebo nám zatelefonujte na číslo +421 948 961 116

Môže vás zaujímať

Koniareň čaká basketbalový týždeň. MBK odohrá doma tri zápasy po sebe

Najprv naše žabky privítajú Šamorín už túto sobotu, potom skúsia poraziť francúzsky Tarbes (23.1. o …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *