piatok - 26. apríla, 2024
, Ako sa postarať o optimálnu vlhkosť v dome?

Ako sa postarať o optimálnu vlhkosť v dome?

Táto téma je veľmi často rozoberaná, pretože trápi väčšinu ľudí v bytoch a rodinných domoch. Udržiavať optimálnu hladinu vlhkosti v dome je naozaj veľmi dôležité, pretože len tak si zaistíme zdravý a pohodlný priestor pre bývanie. Základné hodnoty pre optimálnu vlhkosť v dome by sa mali pohybovať od 30 do 50 % ,pričom ideálna úroveň je asi niekde v strede, teda na 45 %.

Kde je to najhoršie

Ako zistiť, či je náš domov vyhovujúcim prostredím nemusí byť pre všetkých jednoduché. Hladina aktuálnej vlhkosti sa dá sledovať a kontrolovať pomocou vlhkomera, ktorý je asi najspoľahlivejším meradlom pre zisťovanie týchto hodnôt. Ak si ho nemôžete zaobstarať, mali by ste vedieť, kde sa vlhkosti neubránite. Tieto miestnosti by ste potom mali ošetriť.

Pekne od základov

Najviac vlhkosti budete mať určite v pivnici a suteréne, to sú notoricky známe príklady, kde je percentuálna hladina naozaj vysoká. Potom to môžu byť práčovne, kuchyne a samozrejme aj kúpeľne. Ako náhle budete mať v tomto smere jasno, môžete sa pustiť do podstatných krokov. Najviac by vám asi pomohla izolácia základov, ktorá rieši spomínané problémy naozaj pekne od podlahy. Iným riešením sú zariadenia na vysušenie múrov domu a bytu, zvlhčovače vzduchu a pohlcovače vlhkosti. Záleží na tom, aký máte problém, pretože v niektorých domoch sa zasa môže tvoriť príliš suchý vzduch, čo nie je pre naše zdravie tiež veľmi dobré.

Suchý vzduch

Tvorí sa častejšie v chladnejších klimatických podmienkach, pretože studený vzduch nedokáže prijať vodnú paru. Tu by ste mali použiť zvlhčovače a často vetrať. Vyvarujete sa problémom so suchom v nose a hrdle, suchou pokožkou a prechladnutiu. Zvlhčovače by mali pokrývať určité územie a plochu, na čo si pri jeho kúpe musíte dať pozor.

Vlhký vzduch

Tento problém je asi bežnejší, pretože mnohé domy a byty sú nedostatočne izolované a naopak niektoré až moc a potom si vzduch z okolia a v miestnosti robí, čo chce. Vlhkosť môže škodiť pľúcam, zvyšovať riziko vzniku plesní, ničiť nábytok a spôsobovať olupovanie a  pleseň stien. Niekde môže pomôcť klasická záclona, ktorá, ak nemáte zatiaľ inú možnosť, čiastočne zabraňuje prenikaniu nežiaducemu vzduchu. Najlepšie je nechať tieto veci na odborné rady, pretože každý dom je iný. No kontrolovaním vlhkosti si môžete urobiť na začiatok malú analýzu, kde, kedy a čo bolo dôvodom vzniku zistenej hladiny vlhkosti.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *