štvrtok - 25. apríla, 2024
, SNK ponúka vyše 11 000 zdigitalizovaných objektov na portáli kultúrneho dedičstva

SNK ponúka vyše 11 000 zdigitalizovaných objektov na portáli kultúrneho dedičstva

Na portáli slovakiana.sk je už prístupných viac ako 11.000 rôznych zdigitalizovaných objektov z fondov Slovenskej národnej knižnice (SNK) – novín a časopisov, článkov, fotografií. SNK a portál ich spoločne začnú predstavovať každý utorok na sociálnej sieti. 

Najbohatšie zastúpené sú podľa hovorkyne knižnice, Kataríny Štefanides Mažáriovej, periodiká (10.029).

„Pozornosť si zaslúžia satirický časopis Černokňažník z roku 1863 či ženské priekopníčky Živena a Slovenská žena. Je tu však aj katolícka a evanjelická tlač, veľmi obľúbené čítanie sú politicko-spoločenské časopisy Obzor a Vlasť a svet. Slovenský denník a Národný denník zas poskytujú obraz o Československu v rokoch 1925 – 1930,“ uviedla hovorkyňa SNK.

Zastúpená je aj regionálna tlač v podobe Sokola na Považí, Úradných novín okresu Trnavského, Zobora, Zpráv mesta Bratislavy. „Profesijné periodiká zastupujú Západoslovenský stavbár, Slovenský učiteľ či Slovenský včelár. Pre poľnohospodárov a pestovateľov môžu byť užitočné poľnohospodárske príručky a návody na pestovanie a spracovanie ovocia a zeleniny spôsobmi, ako to robili naši predkovia,“ podotkla Štefanides Mažáriová.

Z monografií je tu jedna z najstarších pamiatok – Bratislavský antifonár Johannesa Hana z roku 1487. Kódex je roztrúsený medzi viacerými inštitúciami a SNK deponuje jeden prekrásne iluminovaný list so zápisom melódie. Celý kódex bol v roku 1988 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Z fotografií prezentuje SNK na slovakiana.sk kolekciu prírody a miest, slovenské hrady a zámky, kúpele, fotografie a rukopisy našich literátov a osobností kultúrneho, politického a spoločenského života.

SNK ukončila v roku 2015 projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, v rámci ktorého zdigitalizovala viac ako 2,5 milióna objektov z fondov SNK a Slovenského národného archívu.

„Spolu s ďalšími pamäťovými a fondovými inštitúciami sa tak zapojila do jednotnej platformy uchovávania, dlhodobej archivácie a sprístupňovania informačného potenciálu zbierok hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Po ukončení projektu SNK pokračuje v digitalizácii svojho fondu,“ uzavrela hovorkyňa SNK.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *