streda - 20. február, 2019
Home / Aktuálne / Šup späť do lavíc! Školský rok v Martine otvoril žilinský župan

Šup späť do lavíc! Školský rok v Martine otvoril žilinský župan

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár navštívil v prvý školský deň Strednú priemyselnú školu a Gymnázium Jozefa Lettricha v Martine. Okrem slávnostného otvorenia školského roka 2017/2018 absolvoval župan aj prehliadky zrekonštruovaných priestorov a zároveň i častí, kde kraj pripravuje nové investície. 

„Znižujeme modernizačný dlh na budovách, ktoré sme zdedili od štátu, čo je to postupne vidieť v oboch týchto školách. V Strednej priemyselnej škole máme už obnovené všetky hygienické zariadenia a čaká nás výmena okien na internáte i v jedálni, ktorá zároveň prejde kompletnou rekonštrukciou. Investovali sme aj do nákupu najmodernejšieho CNC stroja, čím zlepšujeme podmienky pre vzdelávanie študentov v odborných predmetoch. Na Gymnáziu Jozefa Lettricha sa nám zase podarilo vyriešiť problém so zatekaním strechy, ktorú sme opravili a zateplili a energie tu šetríme aj vďaka výmene okien,“ informoval žilinský župan.

Podľa slov J. Blanára je však v školách potrebné pracovať nielen na psychickej a vedomostnej stránke žiakov, ale budovať aj ich fyzickú zdatnosť. „Preto sme začali s revitalizáciou športovísk. Pri Gymnáziu J. Lettricha sme otvorili nový tartanovýatletický ovál s dĺžkou 250 metrov. Rozvíja sa tu mnoho športových talentov, jedným z nich je napríklad skvelý reprezentant Samuel Simonides, ktorý vybojoval druhé miesto na Majstrovstvách Slovenska v behu na 3000 metrov,“ doplnil predseda ŽSK s tým, že práve takéto úspechy sú dôkazom, ako školy popri kvalitnom vzdelávaní dokážu vytvárať dobré podmienky pre kondičnú a telesnú prípravu stredoškolákov.

Riaditeľka Strednej priemyselnej školy Dagmar Najšlová i riaditeľ Gymnázia J. Lettricha Igor Libo sa zhodli na dôležitosti správnej prípravy žiakov do budúcnosti. „Študenti sa vďaka tomu lepšie uplatňujú na trhu práce, záujem je o nich hlavne vo firmách, kde môžu využiť svoje praktické zručnosti, keďže sme škola prepájajúca teóriu s praxou,“ priblížila D. Najšlová. Absolventi gymnázia zase nemajú problém so štúdiom aj na prestížnych vysokých školách. „Naši žiaci študujú i na zahraničných školách, či už v Spojených štátoch amerických, Austrálii alebo po celej Európe, odkiaľ sa nám ozývajú. Nechceme byť masovou školou, sme skôr školou rodinného typu a je pre nás dôležité, aby sme sa všetci navzájom poznali,“ dodal Libo.

Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom 59 stredných škôl, v ktorých v školskom roku 2017/2018 študuje 23.069 žiakov. Do stredoškolských lavíc dnes zasadlo 5.717 prvákov a na maturity sa začína pripravovať 4.874 študentov.Župa otvára 17 nových učebných a študijných odborov na 14 školách. ŽSK je lídrom odborného vzdelávania na Slovensku, od septembra sa do systému duálneho vzdelávania zapája 389 župných stredoškolákov a 24 firiem.

Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk alebo nám zatelefonujte na číslo +421 948 961 116

Môže vás zaujímať

Interný audit na Úrade ŽSK odhalil vážne pochybenia minulého vedenia

Interný audit na Úrade Žilinského kraja (ŽSK) odhalil vážne pochybenia predchádzajúceho vedenia. Týkať sa majú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *