streda - 20. február, 2019
Home / Životný štýl / Teplo, teplo, horúúúco! Hľadáte tipy na osvieženie?  
Foto: freepik

Teplo, teplo, horúúúco! Hľadáte tipy na osvieženie?  

Leto je v plnom prúde a patrične to cítiť aj na tých 35-kách, ktoré sa už celé dni vlečú po celom Slovensku. Zážitkom z „tepelne upravenej“ MHD-čky ťažko zabrániť, no dbajte minimálne o to, aby ste sa od prehriatia neskĺzli dole tyčou. Ako sa nakopnúť počas týchto horúčav?

Čo spôsobí nedostatok tekutín?

S vysokými teplotami prichádzajú nízke nároky na oblečenie resp. hodíme na seba čo najmenej látky a tvárime sa, že sme OK. Samozrejme, okrem tejto demonštrácie s ostatnými sporo odetými civilistami, nesmieme podceňovať dostatočný pitný režim. Tu však nejde len o samotné osvieženie, ale nedodržanie pravidelného pitného režimu znamená aj hazard so zdravím.

Žiaľ, pre niektorých je to len akási fráza. No a ďalšie „žiaľ“ pokračuje v podobe mdlôb, búšenia srdca, kŕčov či kolapsových stavov. Aj pitný režim má však isté zásady. Ideálna tekutina je obyčajná voda z kohútika. Ak radšej siahnete po minerálke, ľudia s vyšším krvným tlakom by mali odsledovať obsah sodíka. Ten by mohol stav ešte zhoršiť.

Kávičky, čierny čaj, sladené nápoje či nejaké to pivko veru nie sú súčasťou potrebného príjmu tekutín. Voda, voda, samá voda! V horúčavách aspoň dva litre. Samozrejme, záleží aj od hmotnosti /cca 3 dcl na 10 kg hmotnosti/ a vykonávanej fyzickej aktivite. Chlapci a dievčatá v montérkach či joggingovej súprave cítia, že si to pýta nejaký ten pohárik navyše. Najlepšie mať vždy so sebou fľašku vody, ktorú pravidelne dopĺňate. Neodporúča sa piť ľadovú vodu, ktorá môže rozhorúčenému organizmu spôsobiť šok.

Foto: pixabay

Je to zelené a voňavé. Čo je to?

Osviežujúci efekt sa dostaví aj keď si dáte za lístok mäty. Prípadne mätovú žuvačku alebo si hodíte pár lístkov do čaju. Samé mňamky! A tá vôňa z ústnej dutiny…mmmm….. zaručí aj uznanie kolektívu.🙂

Okrem mäty je dobré požuť alebo na záver varenia pridať do jedla aj čerstvú bazalku či koriander. Ochladia organizmus a koriander zároveň pomôže pri nadmernom potení. Tak už len hor sa s úsmevom do preplneného autobusu!!! /s koriandrom opatrne, ak máte problém so zrážanlivosťou krvi/

Ovzdušie kancelárie alebo obývačky si môžete osviežiť plátkami citrónu. A viete čo? Rovno si ho vyžmýkajte aj do pohára s vodou.

Aj keď by sme horúčavy radšej strávili pri bazéne, nie vždy sa táto túžba vyplní. Preto využite to, čo máte k dispozícii. Osviežte sa aspoň namáčaním zátylku, predlaktia a členkov. Ak nemáte nemáte príliš priesvitný odev na úrovni „Miss mokré tričko“ namočte si aj oblečenie. No a pri tom pokojne myslite na ten bazén.

Máte tipy na osvieženie počas letných horúčav? Podeľte sa o ne. Každá rada sa zíde.

Zdroj: red, npz

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk alebo nám zatelefonujte na číslo +421 948 961 116

Môže vás zaujímať

Plánujete rekonštrukciu? Nezabudnite na kvalitnú hydroizoláciu

V súvislosti s tematikou bývania sa často stretávame s rovnakým problémom. Nedostatočne izolovanie interiéru alebo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *