streda - 19. december, 2018
Home / Aktuálne / V Žilinskej nemocnici otvoria od augusta novú urologickú ambulanciu
Ilustračné foto

V Žilinskej nemocnici otvoria od augusta novú urologickú ambulanciu

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina pribudne od prvého augusta urologická ambulancia pre liečbu a prevenciu urolitiázy – ochorenia, pri ktorom vznikajú kamene v obličkách. 

Aby bola starostlivosť o pacientov ešte kvalitnejšia a presnejšia, v ambulancii sa budú každú stredu venovať špecifickým prípadom. „Či už pôjde o pacientov po zákroku, ale tiež pacientov s novými nálezmi, ktoré sú komplikovanejšie a vyžadujú osobitný prístup,“ uviedol primár žilinskej urológie Roman Mráz.

Do novej ambulancie môže podľa hovorkyne nemocnice odoslať pacienta jeho obvodný lekár, no predovšetkým urológ – špecialista, keďže zatiaľ pôjde o limitovaný počet pacientov.

„Uvidíme, aký bude najvhodnejší model fungovania. Nie vždy je potrebná špecifická konzultácia, zväčša ide o jednoduchšie prípady. Takže počet pacientov prispôsobíme aktuálnemu stavu. Výhodou je liečba šitá na mieru pre pacienta a možnosť optimálneho manažmentu ochorenia tak, aby bol pacient dôkladne pripravený na hospitalizáciu, ktorá mu poskytne komplexnú liečebnú starostlivosť aj s ďalšou prevenciou,“ uviedol Mráz.

Liečbu urolitiázy výrazne skvalitní aj špeciálny prístroj, ktorý nemocnica plánuje zakúpiť na oddelenie urológie na jeseň tohto roku. Umožní realizovať výkony, ktoré doteraz nemohli uskutočniť. Napríklad odstraňovať veľmi malé kamene v segmentoch obličky, ku ktorým je ťažké sa dostať. Žilinská urológia sa tak podľa primára urológie stane centrom pre komplexnú liečbu obličkových kameňov.

FNsP Žilina tento rok uviedla do prevádzky i modernú zostavu na rozbíjanie močových kameňov neinvazívnou formou, čiže bez nutnosti rezu. Od začiatku roka lekári zrealizovali 260 takýchto výkonov. „Nie všetky kamene sa však dajú riešiť mimotelovým rozbíjaním. Podľa veľkosti a zloženia musíme pristúpiť aj k liečbe vpichom cez bedrovú oblasť alebo použitím ureterorenoskopu cez močové cesty. A práve pri takýchto prípadoch sa budeme môcť v novej ambulancii jednotlivo venovať náročnejšej liečbe,“ dodal Mráz.

Zdroj: TASR

Autor: Zuzana Budzáková

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Žilina získala cenu za najčastejšie využívanie elektronického obstarávania

Žilina je v oblasti elektronického obstarávania jednotkou spomedzi ostatných samospráv na Slovensku. Ako jediná zo slovenských miest …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *