štvrtok - 25. apríla, 2024
, Vlkolínec si výstavou pripomína 25.výročie zápisu do zoznamu UNESCO

Vlkolínec si výstavou pripomína 25.výročie zápisu do zoznamu UNESCO

Štvrťstoročie od zápisu podhorskej osady Vlkolínec do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO si v tomto roku Ružomberok pripomína putovnou výstavou s názvom Vlkolínec včera a dnes.

Po Bardejove, Levoči a Banskej Štiavnici umiestnia informačné panely aj vo vestibule Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

„Významné výročie je dôvodom na poohliadnutie sa za minulosťou, ale aj pripomenutie si míľnikov a udalostí, ktoré živý organizmus formovali. Práve tieto dôvody nás viedli k príprave výstavy, ktorá zohľadní mnohé aspekty života a diania v krásnom a jedinečnom Vlkolínci,“ uviedla vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku Gabriela Demčáková.

Základnou myšlienkou bolo, aby ju videlo čo najviac ľudí. „Na dvanástich mobilných paneloch sa návštevníci dozvedia o histórii a súčasnosti Vlkolínca, o jeho architektúre a obnove objektov,“ dodala Demčáková. Nebudú chýbať panely na tému príroda, škola, kostol, ovčiarstvo, poľnohospodárstvo či Slovenské národné povstanie. Zvyšnú časť roka si môžu záujemcovia výstavu pozrieť aj v Ružomberku, Poprade či Bratislave.

Vlkolínec bol do Zoznamu UNESCO zapísaný v kolumbijskej Cartagene medzi prvými lokalitami zo Slovenska. Je mestskou časťou Ružomberka a leží v prírodnom amfiteátri na južnom úpätí veľkofatranského vrchu Sidorovo. Najstaršia správa o Vlkolínci pochádza z roku 1461. Pôvodný názov je odvodzovaný od častého výskytu vlkov v zalesnenom horskom priestore, kde neskôr vznikla osada. V osade sa vďaka jej odľahlosti uchoval vzácny urbanistický komplex budov, ktorý každoročne obdivujú desiatky tisíc návštevníkov. V súčasnosti tu žije do 20 stálych obyvateľov.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *