sobota - 24. február, 2018
Home / Aktuálne / Výstava plná farieb od svetobežníka v papučiach

Výstava plná farieb od svetobežníka v papučiach

Turčianska galéria v Martine pozýva všetkých priaznivcov výtvarného umenia na otvorenie výstavy tvorby umelca Emerika Feješa zo zbierky Ivana Melicherčíka, ktorá sa uskutoční 9. februára o 17:00 v budove Turčianskej galérie v Martine. Tohto maliara miest označujú historici za básnika asfaltu, alchymistu architektúry a „svetobežníka v papučiach“.

Obrazne povedané – Emerik Feješ precestoval celý svet sediac za stolom. Hlavnou inšpiráciou sa pre neho stali čiernobiele pohľadnice, ktoré mu známi donášali a on ich transformoval do svojich výtvarných predstáv. Pohľadnice boli pre neho jediný dopravný prostriedok, s ktorým zadarmo križoval poludníky a rovnobežky. Z utiahnutého muža sa stal smelý „globetrotter“, nebral ohľad na úškrny a užíval si „cestovanie“ vo svojej mysli i tvorbe.

Dnes sa jeho obrazmi pýšia známe galérie a zbierky rešpektovaných zberateľov. Feješove diela sa dražia v uznávaných aukčných domoch. Niet divu – Emerik Feješ je nespochybniteľný klasik svetového naivného umenia a žiadna významnejšia encyklopédia tohto výtvarného krídla sa bez jeho mena nezaobíde. Aj sám Pablo Picasso ho mal vo svojej súkromnej zbierke.

Výstava bude pre návštevníkov sprístupnená do 10. apríla v Turčianskej galérií v Martine.

zdroj: Patrícia Lipková, PR manažérka Turčianskej galérie

foto: zdroj

Autor: Veronika Olexová

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk alebo nám zatelefonujte na číslo +421 948 961 116

Môže vás zaujímať

Láska či hľadanie zmyslu života… Čo ponúka Bábkové divadlo Žilina?

AKČANTYROK /04.03. o 16:00 Strastiplná cesta korytnačiek a ľudí  k láske. Príbeh dvoch osamelých ľudí, ktorí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *