sobota - 24. február, 2018
Home / Nezaradené / Čakáte bábätko? Táto informácia vás zaručene poteší!

Čakáte bábätko? Táto informácia vás zaručene poteší!

Pred syndrómom náhleho úmrtia dojčiat chránia bábätká na novorodeneckom oddelení žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou od dnešného dňa tri nové monitory dychu. Oddeleniu ich prostredníctvom projektu Mamička dýcham, ktorý spustili v roku 2008, darovala Nadácia križovatka. „Tento prístroj napomáha k starostlivosti o bábätko v tom, že sníma a monitoruje dych. Zároveň realizujeme projekt a to je zapožičiavanie monitorov dychu domov. Tým, že mamičky to vidia tu, tak majú možnosť si monitor zapožičať a vedia ho požívať aj v domácom prostredí,“ uviedla riaditeľka nadácie Táňa Tomasch.

Novorodenecké oddelenie v súčasnosti disponuje 25 monitormi dychu. „Denne monitorujeme minimálne desať detí. Sú to deti, ktoré sú umiestnené na observačnom boxe, pod fototerapiou a v izolačnej izbe. Monitory sú neoceniteľnou pomôckou aj v rámci ošetrovateľskej činnosti. Pokiaľ máme dieťa takýmto spôsobom monitorované, sestry môžu ísť bábätká kúpať, alebo edukovať mamičku o dojčení na oddelení a v prípade potreby, že nám alarmuje monitor, že niečo nie je v poriadku, signál je dostatočne silný, že ho počujú a môžu dieťaťu poskytnúť včas prvú pomoc,“ doplnila vedúca sestra oddelenia Amálka Krkošková.

Nadácia Križovatka a novorodenecké oddelenie spolupracujú deväť rokov aj pri projekte zapožičania monitorov dychu domov. Do dnešného dňa zapožičalo domov 1329 monitorov dychu. „Stáva sa, že nám dovezie rýchla sanitka novorodenca, ktorému monitor zalarmoval. Boli prípady, keď išlo o falošný poplach, ale boli aj také stavy, že to dieťa našli v apnoickej pauze. Tým, že sú nami vyškolení, čo majú robiť, tak nám doviezli dýchajúce bábätko, ktoré prešlo ďalšími vyšetreniami a kontrolami, kvôli čomu to mohlo nastať,“ povedala primárka oddelenia Katarína Jackuliaková.

Autor: Eva Lacová

Šéfredaktorka Rádia Rebeca. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk alebo nám zatelefonujte na číslo +421 948 961 116

Môže vás zaujímať

Mnísi Shaolin prídu do Žiliny. Pozrite si šokujúce kúsky majstrov Kung Fu

Denne vstávajú o 5:00. Ak nesplnia zadanie, bijú ich palicami, niekedy musia hodiny vydržať stáť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *