štvrtok - 28. marca, 2024
, Žilinskému kraju patrí prvenstvo v elektronickom testovaní žiakov
Foto: Ilustačné

Žilinskému kraju patrí prvenstvo v elektronickom testovaní žiakov

Žilinský kraj vedie rebríček škôl, ktoré sa zapojili do národného projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“. Do projektu sa v Žilinskom kraji zapojilo 220 škôl. TASR o tom informovala manažérka publicity Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Mária Grebeňová-Laczová.

Na druhom mieste je podľa nej Prešovský kraj (209 škôl) a tretí je Košický kraj (198). „Z celého Slovenska je prihlásených k začiatku nového školského roka zatiaľ 1421 základných a stredných škôl. V rámci projektu okrem toho v týchto dňoch podpisujú učitelia pracovné zmluvy na tvorbu testových úloh s NÚCEM. Medzi autormi úloh sú aj učitelia zo Žilinského kraja,“ uviedla Grebeňová-Laczová.

Mesto Martin obsadilo v rámci kraja 2. priečku

Najviac škôl zo Žilinského kraja je priamo zo Žiliny (27), nasledujú Martin a Dolný Kubín (12) a tretí je Ružomberok a Liptovský Mikuláš (11). „Ide o školy, ktorých počítače v učebniach spĺňajú technické požiadavky na elektronické testovanie a následne s nami podpísali rámcovú zmluvu o spolupráci. Počet škôl nie je konečný, ďalšie sa môžu rozhodnúť na začiatku nového školského roka 2013/2014 a zapojiť sa ešte do jesenného IKT prieskumu školských PC. Výsledky prieskumu poskytnú školám a NÚCEM informáciu o tom, či školské počítače spĺňajú príslušné technické parametre spolupráce,“ ,“ povedala riaditeľka NÚCEM a hlavná manažérka národného projektu Romana Kanovská.

Školy vďaka elektronickému testovaniu získajú moderný a bezpečný spôsob overovania vedomostí žiakov

Školy, ktoré sa zapojili do národného projektu, budú mať podľa manažérky publicity NÚCEM bezplatný prístup k rozsiahlej elektronickej databáze úloh, ktorej vznik je dôležitou súčasťou projektu. „Školy vďaka elektronickému testovaniu získajú moderný, rýchly a bezpečný spôsob overovania vedomostí žiakov. Elektronické testovanie zjednoduší učiteľom vyhodnocovanie testov. Nebudú ich musieť zdĺhavo ručne opravovať ako je to v prípade písomiek a žiaci získajú rýchlejšiu spätnú väzbu o tom, ako v teste dopadli. Nové úlohy a testy budú spĺňať požiadavky Štátneho vzdelávacieho programu,“ skonštatovala Grebeňová-Laczová.

Do projektu sa môžu zapojiť len plno organizované základné školy, stredné školy a osemročné gymnáziá

Do novembra 2015 vznikne v rámci národného projektu celkom 30 000 nových úloh a 150 testov pre 2. stupeň základných škôl (ZŠ) a pre stredné školy (SŠ) zo všeobecno-vzdelávacích predmetov ako je slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, maďarský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra, biológia, fyzika, chémia, dejepis, geografia, občianska náuka, matematika, informatika. „Do národného projektu NÚCEM, v rámci ktorého budú školy častejšie a pravidelnejšie monitorovať úroveň vedomostí, zručností a kľúčových kompetencií žiakov elektronickou cestou, sa môžu zapojiť len plno organizované základné školy, stredné školy a osemročné gymnáziá,“ uzatvorila manažérka publicity NÚCEM.

autor: tasr, foto: pluska.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Trópy v Turci, Trópy v Turci – exotické orchidey

Trópy v Turci – exotické orchidey

Jemná nádhera orchideí, fantastická pestrosť, rôznorodé farby a bizarné tvary kvetov ich právom zaraďujú k …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *