piatok - 24. mája, 2024
, Hasiči zo Záturčia sú Majstri Slovenska v kráľovskej disciplíne Požiarny útok a Vicemajtri SR v hasičskom športe

Hasiči zo Záturčia sú Majstri Slovenska v kráľovskej disciplíne Požiarny útok a Vicemajtri SR v hasičskom športe

Chalanom z dobrovoľného hasičského zboru Záturčie sa podaril historický úspech.  Vybojovali si na Majstrovstvách Slovenska v Trnave niekoľko prestížnych trofejí. O svojej ceste k získaniu titulu Majstra Slovenska v kráľovskej disciplíne Požiarny útok a Vicemajstra Slovenskej republiky v hasičskom športe porozprávali v štúdiu Rádia Rebeca. Rozhovor nájdete nižšie v príspevku.

Dostať sa na MS DPO bolo našim snom už v období, keď sme boli dorastenci, žiaľ športová šťastena nám nepriala, alebo to bol problém z pohľadu technického vybavenia. Aj tak sme  to ale nevzdávali a hľadali možné riešenia ako sa dostať na vrchol. Donedávna naša cesta na MS DPO skončila dva krát už na krajskom kole a to prvý krát, keď sme boli dorastenci (2011) a po druhé už v mužskej kategórii (2015). Majstrovstvá Slovenska sa konajú každý druhý rok a tým bola naša cesta tiež sťažená.

Príprava na sezónu 2017 prebiehala už počas zimných mesiacov, kde sme sa snažili zlepšiť svoju fyzickú kondíciu a zotaviť sa zo zranení. Stretávali sme sa dvakrát za týždeň. Raz sme hrávali florbal a inokedy sme sa venovali hasičskému športu ( štarty, predávky, práca s materiálnym vybavením a pod.) Po dlhej zimnej príprave sme niekoľko tréningov zamerali aj na požiarny útok s vodou a štafetu. Na okresnom kole, ktoré sa konalo v Kláštore pod Znievom sme zvíťazili so 6 sekundovým náskokom a tým si aj vybojovali postup na krajské kolo, ktoré sa konalo v Liptovskom Hrádku. Tam sme si zmerali sily z víťazmi jednotlivých okresov žilinského kraja. Napriek nepriaznivému počasiu sme získali 2 sekundový náskok nad zástupcom susedného okresu.

Hasiči z DHZ Záturčie v štúdiu Rádia Rebeca:

, Hasiči zo Záturčia sú Majstri Slovenska v kráľovskej disciplíne Požiarny útok a Vicemajtri SR v hasičskom športe

Priprava na MSR DPO sa vykonávala na Základnej škole T. Zanovita a na OR HaZZ, kde sme mohli trénovať za približne rovnakých podmienok ako nás čakali na záverečnom podujatí.

Po absolvovaní vstupnej kontroly a slávnostnom zahájení MSR DPO a HD v Trnave, nás čakal štafetový beh 8×50 metrov. V prvom pokuse sme dosiahli čas 70.42 s. a druhý pokus sme museli opakovať, nakoľko po prebehnutí cieľovej čiary nám nezastavila časomiera. V opakovanom pokuse sme si náš prvý pokus nevylepšili. Po obednej prestávke sme si so ženskou kategóriou vymenili dráhy a čakala nás kráľovská disciplína a to požiarny útok s vodou. V prvom pokuse sme išli dá sa povedať na istotu s cieľom zapísať si čas od ktorého sa môžeme odraziť. Dosiahli sme druhý najlepší útok, niečo okolo 23 sekúnd, čo zaostávalo za prvým tímom len necelú sekundu. Druhý útok sme si povedali „buď – alebo“, nemali sme čo stratiť, tak sme do toho dali všetko, najmä srdce, bez toho sa tento šport robiť nedá.  Pri pohľade na časomieru po dokončení útoku sa v nás prebudila nádej na stupeň víťazov, ale to bola len predčasná radosť. Tá pravá prišla v okamihu, keď sa táto disciplína skončila.

V celkovom hodnotení sme mali náskok pred 3. miestom 0.20 sekundy a žiaľ na prvú priečku nám chýbalo 2,6 sekundy. Po vyhlásení Majstra Slovenska v hasičskom športe nasledovalo vyhodnotenie víťazov v jednotlivých disciplínach, kde sme sa v požiarnom  útoku stali Majstrami Slovenska v tejto kráľovskej disciplíne s časom 21.08 sekundy.

zdroj: DHZ Záturčie

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *