Výstava Galéria rómskych osobností prezentuje dvadsaťpäť výnimočných ľudí, ktorí sa radia k elite rómskeho spoločenstva na Slovensku. V stredu v Etnografickom múzeu Slovenského národného múzea v Martine výstavu otvorili pre verejnosť slávnostnou vernisážou.
Autorku teší pokračovanie projektu
Každý národ má vynikajúce osobnosti, pôsobiace v rôznych oblastiach ľudskej činnosti. Hrdo sa k nim hlási a pripomína si ich úspechy a zásluhy. Výstava Galéria rómskych osobností je pripomienkou 25 výnimočných ľudí, ktorí sa radia k elite rómskeho spoločenstva na Slovensku a ich úspechy sú hodné nasledovania.Pôvodný koncept výstavy z roku 2011 sa rozrástol o profily ďalších rómskych osobností. Autorku konceptu Hanu Zelinovú teší, že pôvodná myšlienka projektu má pokračovanie. „Ja som veľmi rada, že táto myšlienka žije. Začiatkom bola stála expozícia Múzea kultúry Rómov na Slovensku, ktorá je venovaná histórii Rómov a spôsobu ich života z dôrazom na Rómov, ktorí žili a žijú na území Slovenska. Keď sme túto expozíciu dokončili a sprístupnili, tak sme si uvedomili, že je potrebné ísť ďalej. Expozíciu sme totiž poňali zoširoka a vo všeobecnosti. Rozhodli sme sa, že je potrebné vyzdvihnúť aj konkrétne rómske osobnosti. Preto som veľmi rada, že sa táto myšlienka ujala.
Táto výstava mala veľmi veľa repríz, bola v rôznych rómskych kultúrnych a komunitných centrách a postupne plní účel, ktorý dostala do vienka. Zelinová je presvedčená, že ani tento krok nie je posledným a tento projekt bude pokračovať ďalej tak, ako sa budú formovať ďalšie rómske osobnosti.
Podľa kurátorky Múzea kultúry Rómov na Slovensku Adriany Danekovej doplnili pôvodný koncept výstavy 21 osobností z roku 2011 o profily a portréty ďalších významných Rómiek a Rómov. „V roku 2018 sme pripravili medailóny a portréty rómskej právničky političky aktivistky Ireny Biháriovej, rádovej sestry Atanázie. Ďalej je to portrét vynikajúceho konštruktéra Rastislava Baláža a portrét rómskeho lekára Petra Rácza, ktorý pochádza zo známej rómskej rodiny s úžasnou tradíciou. Ide o putovnú výstavu, už aj pôvodná výstava mala viacero repríz v múzeách, ale aj kultúrnych domoch, alebo komunitných centrách, na školách. Aj pokračovanie má charakter putovnej výstavy. My budeme v tomto projekte pokračovať ďalej, budeme oslovovať ďalších významných predstaviteľov rómskeho etnika na Slovensku. Do konca roka 2019 by mal byť hotový ďalší cyklus tejto výstavy, ktorý budeme samozrejme ďalej prezentovať,“ povedala Daneková.
Pri akej príležitosti výstavu otvorili?
Medzi pôvodne prezentovanými osobnosťami sú aj hudobník Ján Berky Mrenica, rómska dramatička a spisovateľka Alena Lacková, výtvarníci Jaroslav Cicko z Turca, Dezider Fertő z Gemera či Viola Petrášová-Stojková z Modry. Riaditeľ Etnografického múzea SNM v Martine Radovan Sýkora vníma projekt a jeho význam pre verejnosť veľmi pozitívne. „Som veľmi rád, že práve v Slovenskom národnom múzeu sme mohli predstaviť galériu rómskych osobností. Cieľom nášho múzea ako mienkotvornej organizácie je aj to, aby sme širšej verejnosti predstavili rómske etnikum. Aj preto, že jednou zo zložiek SNM v Martine je aj Múzeum kultúry Rómov na Slovensku. Som veľmi rád, že na našej pôde môžeme predstaviť viaceré rómske osobnosti, ktoré sa podieľali na kultúrnom živote Slovenska. Verím tomu, že tieto významné osobnosti budú tieto významné osobnosti inšpirujúce aj pre majoritné, väčšinové obyvateľstvo Slovenska,“ povedal Sýkora.
Vernisáž výstavy obohatila svojím srdečným hudobným vkladom aj umelkyňa arménskeho pôvodu Karin Sarkisjan, ktorá žije a tvorí na Slovensku už 26 rokov. „Čo sa týka umenia a hudby, je nerozdeľujem hudbu podľa nejakých národností. Tam, kde vidím a počujem srdce, emócie a city, je jedno, či sú židovské, arménske či rómske. Toto je pre mňa vzácne a teším sa celkovo z takejto hudby a melodiky,“ povedala Sarkisjan.
Výstavu Galéria rómskych osobností otvorili pri príležitosti Svetového dňa Rómov. Osudy významných Rómov môžu návštevníci Etnografického múzea v Martine spoznávať až do 30. júna.
Text: Ján Schneider