sobota - 22. júna, 2024
, Žilinskí poslanci schválili prevod Športovej haly na Bôriku do majetku mesta!

Žilinskí poslanci schválili prevod Športovej haly na Bôriku do majetku mesta!

Mestské zastupiteľstvo v Žiline na svojom pondelkovom zasadnutí, 7. novembra, schválilo návrh o prevode Športovej haly na Bôriku do majetku mesta Žilina. Predkladateľom a tvorcom tohto návrhu je poslanec Martin Kapitulík. Uznesenie schválilo 19 prítomných poslancov. Podľa Kapitulíka je teraz na ťahu primátor Igor Choma. Vo svojom vyjadrení však otvorene tvrdí, že bol primátor po celú dobu voči takémuto riešeniu proti.

Ak bude návrh oficiálne schválený, sú podľa poslanca Kapitulíka stanovené už aj jednotlivé kroky prevodu Športovej haly na Bôriku do majetku mesta.

Športová hala na Bôriku je viacúčelová hala. V hale sa konali významné športové podujatia, a to aj európskeho významu. Využívala sa okrem športových podujatí aj na usporadúvanie výstav, ale aj na väčšie kultúrne a spoločenské podujatia i koncerty. Drevená hala má kruhový pôdorys, nosnú konštrukciu tvorí 44 drevených oblúkov, ktoré majú bez podpory rozpätie 105 metrov. Výška haly je 18,5 metra. Hracia plocha haly dosahuje 4500 m2. Hľadisko má kapacitu 2000 miest na sedenie a možno ho rozšíriť na 6000 miest. Výstavba prebiehala v rokoch 1980 – 1986. Za neobvyklé architektonické dielo udelil Spolok architektov Slovenska (SAS) autorom Ľudovítovi Kupkovičovi a Andrejovi Bašistovi Cenu Dušana Jurkoviča za rok 1986.

V decembri 2006 kúpila od Mesta Žilina športovú halu spoločnosť Antrade za 112 miliónov Sk. V marci 2007 Mesto Žilina pod vedením Harmana napadlo platnú zmluvu na súde. Okresný súd v Žiline v apríli 2007 vydal predbežné opatrenie na nakladanie s majetkom športovej haly na Bôriku v Žiline. Následne v máji 2007 majiteľ Športovej haly v Žiline, spoločnosť Antrade spol. s r. o. – Banská Bystrica, podal na Okresnom súde v Žiline voči Mestu Žilina žalobu o náhradu škody vo výške 50 miliónov korún. Po neúspešných rokovaniach podpísal konateľ spoločnosti SIRS George Trabelssie zmluvu s konateľom firmy Antrade Michalom Krnáčom. Kúpou obchodného podielu získali právo na developovanie územia aj právny servis. Neskoršie bolo podpísané Memorandum o spoločnom postupe medzi Mestom Žilina a SIRS, ktoré podpísali primátor Žiliny Ivan Harman a Goerge Trabelssie za SIRS. Vyriešili tak základné problémy Žilinskej parkovacej spoločnosti (ŽPS) a športovej haly. V roku 2007 bola športová hala majetkom ŽPS odkiaľ bola vyňatá a na jej účet previedol Goerge Trabelssie 70 mil. Sk. V Žilinskej parkovacej spoločnosti má väčšiu účasť Mesto Žilina. V roku 2008 bola hala pre zlý technický stav uzatvorená.

Zdroj: FB Mestské zastupiteľstvo Žilina, FB Martin KapitulíkŽilina Gallery

Foto: Žilina Gallery

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *