Emotívna pieseň s názvom Medzi nami, ktorú špeciálne pre Voyo Originál Lebo medveď zložila a naspievala Jana Kirschner, zaznieva zámerne až v samotnom závere celej šesťdielnej dokumentárnej série. Skladba vznikla ako reflexia k téme spolunažívania – vychádza z potreby porozumieť prírode, svetu okolo nás aj svetu medzi nami.
Začiatkom roka oslovil Janu Kirschner kreatívny producent Marek Kučera s ponukou vytvoriť titulnú skladbu k pripravovanej dokumentárnej sérii. Už prvý kontakt s témou ju okamžite zaujal.
„Milujem prírodu, nachádzam v nej absolútnu inšpiráciu, životnú silu, energiu – popritom mám rešpekt voči všetkému živému. Aj preto sú medvede téma, o ktorej sa doma, keď som na Slovensku, veľa rozprávame. Keď som si pozrela časť série, zaujali ma jej postavy a ich otvorenosť. Zároveň som chcela vedieť, ako sa na medvede dívajú ľudia, ktorí ich poznajú nielen z novín a správ, ale sú s nimi v každodennom kontakte. Aj preto som do tejto piesne išla s určitou zvedavosťou,“ hovorí Jana Kirschner, pre ktorú sa samotný proces stal súčasťou osobného hľadania odpovedí.
Jana sa primárne zamerala na šiestu záverečnú epizódu, ktorá má podtitul Bod zlomu a ktorá predstavuje emocionálne vyvrcholenie celej série.
„Pre mňa je pri písaní piesne pre seriál alebo film najdôležitejší úplne prvý vnem, ktorý zacítim, keď si dielo pozriem. To znamená, že si ho pustím a do 10 až 15 minút som rozhodnutá, ktorým smerom pôjdem. Následne si nápad nahrám a potom ho nosím v hlave. A keď už príde ten správny čas a všetci doma už spia, potom na ňom začnem pracovať,“ priblížila proces vzniku piesne Jana Kirschner.
V štúdiu s „Medveďom“
Jana Kirschner na piesni Medzi nami spolupracovala aj s „Medveďom“. Takúto prezývku má totiž dlhé roky frontman skupiny Bad Karma Boy, Juraj Marikovič, ktorý do skladby nahral gitary a spoločne ju s Janou aj produkoval.
„Juraj je výborný muzikant a už dlhšie som s ním chcela niečo nahrať. Napriek šialenému termínu odovzdania to celé zobral a spolu sme to zvládli. Pracovali sme hlboko do noci, od piatka do nedele, chvíľami dosť vyčerpaní, ale keď niečo naozaj chcete a ste so správnymi ľuďmi, tak to jednoducho takmer vždy vyjde,“ teší sa Kirschner. Autorka si spomína aj na moment, keď Marikovič zobral do rúk gitaru a presne vystihol zvuk, ktorý Jana nosila v hlave. Tento okamih potvrdil, že pesnička sa uberá správnym smerom.
Za stádom bielych jeleňov
Záverečná skladba nezostáva len pri medvedej téme – otvára priestor pre zamyslenie nad tým, čo nás rozdeľuje a čo nás ešte stále môže spojiť.
„Pre mňa sa táto séria končí zmierením. A chcela som, aby aj pieseň niesla tento pocit – ako keď človek vyjde z mesta, prejde dolinou, zastaví sa pod horou a na chvíľu sa obzrie späť. V tom symbolickom pohľade dozadu sa lúči so svojimi strasťami, sklamaniami a trápeniami – a potom ide ďalej. Už len so sebou a tým, čo si nesie v batohu,“ vysvetľuje speváčka obraz, ktorý sa pre ňu stal vnútornou metaforou pri písaní.
V texte sa objavujú aj ďalšie symbolické obrazy ako „za stádom bielych jeleňov – ďaleko od všetkých“, ktoré podľa Jany Kirschner vystihujú stav, keď sa človek zmieri sám so sebou a nepotrebuje už nič viac – len les, ticho a pokoj.
Dôležitý záver série
Tvorcovia Voyo Originálu Lebo medveď sa zámerne rozhodli ísť proti zaužívanej praxi a titulnú skladbu nezverejnili pred uvedením série, ako to býva zvykom. Pieseň sa tak stáva posledným tónom, ktorý doznieva až po všetkých príbehoch, výpovediach a emóciách – ako citlivé hudobné vyústenie celej série.
„Skladbu sme zámerne nechceli vypustiť ako úvodné promo k tejto sérii. Je to emocionálna bodka, resp. skôr dvojbodka za príbehom, ktorý pokračuje v každom z nás. Chceli sme, aby zaznela až vo chvíli, keď divák všetko prežil, precítil, spoznal sa s postavami, ich vnútorným svetom a bol tak otvorený výzve k porozumeniu,“ prezradil Marek Kučera, kreatívny producent dokusérie. Zároveň dodáva, že pieseň výborne uzatvára hlavný zámer tvorcov: „Chceli sme ukázať, že dialóg nie je len možný, ale priam potrebný. Bez ochoty počúvať, porozumieť druhému človeku a bez následnej sebareflexie totiž nemožno očakávať akúkoľvek zmenu.“