V dňoch od 23. do 28. júna sa konal 11. ročník podujatia s názvom Dni Milana Hodžu pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky. Tie prebiehali v troch mestách – Bratislava, Martin a napokon Sučany. V Martine, na pôde Slovenskej národnej knižnice (SNK), sa uskutočnila vedecká konferencia, ktorá bola tento rok venovaná pomerne neznámej historickej osobnosti Slovenska, Ivanovi Markovičovi.
Ako to celé začalo?
V roku 2002 boli prevezené pozostatky Milana Hodžu zo Spojených štátov amerických na Národný cintorín v Martine. To predstavovalo prvý impulz na predspracovanie projektu s názvom Dni Milana Hodžu. Od roku 2005 Ústav politických vied SAV a spoluorganizátori každoročne organizujú toto kultúrne podujatie venované všetkým vekovým kategóriam.
Miroslav Pekník – priblíženie začiatkov tohto podujatia
Celý tento projekt sa skladá z menších častí, respektíve aktivít ako napríklad literárne súťaže Hodžova esej a Hodžov novinový článok určených pre žiakov základných a stredných škôl a následne ich slávnostné vyhodnotenie. Ďalším sprievodným podujatím je odovzdávanie Ceny Milana Hodžu a Čestnej ceny Milana Hodžu. Získavajú ju vedeckí pracovníci za ich príspevky venované významným osobnostiam v našich dejinách pôsobiacim predovšetkým v oblasti politiky spolu s Milanom Hodžom a za propagovanie jeho diel ako aj Slovenska v zahraničí.
Jana Sivičeková a Miroslav Pekník – literárne súťaže a udeľovanie cien
Vedecká konferencia na pôde SNK
Súčasťou programu bola vedecká konferencia, ktorá sa uskutočnila v dňoch 25. a 26. júna. Zahájil ju riaditeľ Ústavu politických vied SAV Miroslav Pekník svojím príhovorom. Ku slovu sa dostali aj Augustín Matovčík (slovenský literárny historik, pracovník Národného biografického ústavu SNK), Pavol Šimunič (generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva na Ministerstve kultúry SR), Peter Plavčan (generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl, vedy a výskumu na Ministerstve školstva SR) a napokon Jela Bučková (za rodinu Hodžovcov). Tohtoročnou hlavnou témou bola pomerne neznáma osobnosť v našich dejinách – Ivan Markovič. Aj vedci si témy na príspevky hľadali pomerne ťažko.
„Ivan Markovič, československý politik medzivojnového obdobia, vyštudovaný právnik predstavuje významnú osobnosť sociálnej demokracie na Slovensku. Patrí ku generácii „prúdistov“. Názov konferencie Ivan Markovič legionár, politik, publicista napovedá o oblastiach pôsobenia uvedenej osobnosti. Ivan Markovič sa počas prvej svetovej vojny podieľal na organizovaní československých légií v Rusku. Od roku 1918 bol poslancom Národného zhromaždenia, neskôr zastával funkcie ministra národnej obrany, unifikácii, školstva a národnej osvety, podpredsedu poslaneckej snemovne Národného zhromaždenia. Počas 11. ročníka Dní Milana Hodžu sme si pripomenuli významnú osobnosť našej národnej histórie, ktorá patrí vo vedomí širokej verejnosti a možno aj akademickej a vedeckej obce k menej známym až takmer neznámym osobnostiam,“ priblížila Jana Sivičeková, interná doktorandka Ústavu politických vied, ktorá sa venuje osobnostiam slovenského politického myslenia.
Návštevníci vedeckej konferencie si mali možnosť vypočuť množstvo príspevkov od výnimočných hostí, ktorí pôsobia v rôznych kultúrnych, školských či vedeckých inštitúciách. Ich hlavnou myšlienkou bolo priblížiť poslucháčom život a pôsobenie Ivana Markoviča.
Autor: Matej Somr, Jana Sivičeková
Foto: Matej Somr