Semienka, plody či listy rastlín nekrášlia len prírodu. Pod rukami šikovných ľudí vznikajú z darov rastlinnej ríše šperky a ozdoby, ktoré tešia ľudské oko, upokojujú myseľ a môžu slúžiť na rôzne rituály. Koráliky rastlinného pôvodu vo forme náhrdelníkov, náramkov, náušníc i hudobných nástrojov predstaví výstava Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica. Jej vernisáž sa uskutoční v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu Andreja Kmeťa v utorok 10. decembra 2019 o 16.00 hod.
Výstava ozdôb zo semien a plodov rastlín zoznámi návštevníkov s exponátmi z celého sveta, ktoré poskytli viacerí zberatelia a cestovatelia. Autorkami výstavy sú doc. RNDr. Ľudmila Illášová, PhD. A RNDr. Helena Šípošová, CSc., ktoré sa zaoberajú štúdiom, zberom i prezentáciou šperkov a ozdôb z rastlinných materiálov. Výstavu Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica sa im podarilo okrem súkromných zbierok a predmetov z rôznych múzeí obohatiť aj o jedinečné šperkárske výtvory slovenských autorov. Návštevníkom predstavia rôzne ozdoby i rastliny, z ktorých sú vyrobené, upozornia na krásne ale nebezpečné – jedovaté súčasti šperkov, ukážu nevšedné tvary a farby sveta semien a plodov či hudobné nástroje – hrkálky z odľahlých kútov sveta.
Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica je inovovanou reprízou výstavy Koráliky nielen z klokoča, ktorú zrealizovalo v roku 2015 Slovenské národné múzeum –Prírodovedné múzeum v Bratislave. Martinské Múzeum Andreja Kmeťa ju usporadúva v spolupráci s Fakultou prírodných vied UKF v Nitre a Slovenskou botanickou spoločnosťou pri SAV. Výstavu obohatili posteryGénovej banky SR Výskumného ústavu rastlinnej výroby Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, Botanického ústavu Centra biológie a biodiverzity rastlín a Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
Tajuplnú šperkovnicu rastlinnej ríše budú môcť návštevníci obdivovať v priestoroch Múzea Andreja Kmeťa do 3. mája 2020.
Zdroj: SNM Martin