nedeľa - 14. júla, 2024
, 1. máj oslavujeme už 126 rokov

1. máj oslavujeme už 126 rokov

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Aký mal však tento sviatok význam v priebehu našich dejín? Preneste sa späť v čase prostredníctvom Slovenskej národnej knižnice v Martine a pozrite si na dobových fotografiách a propagandistických plagátoch, ako sa slávil tento deň skôr, ako ho vládnuca strana spolitizovala.

Hoci je prvý májový deň medzinárodným sviatkom práce a pracujúcich už od roku 1889, v Rakúsko-Uhorsku sa mu zaradenia medzi oficiálne sviatky nedostalo. Stalo sa tak až v roku 1919 v Československej republike. Manifestácie sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich, v rokoch 1933 až 1938 zhromaždení protestovali proti  vzrastajúcej vlne fašizmu a vojne.

, 1. máj oslavujeme už 126 rokov

Uznesenie o oslavách práce prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži, aby si uctil štrajkujúcich a demonštrujúcich chicagských robotníkov (1886) za skrátenie pracovného času na osem hodín denne.

Viac podrobnejších informácii a dobových fotografií vám Slovenská národná knižnica v Martine ponúka prostredníctvom svojej internetovej stránky www.dikda.eu.

Autor: Katarína Mažáriová

Foto: Literárny archív SNK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *