sobota - 2. marca, 2024
, 5 dúškov energie v jednej šálke kvalitnej kávy
zdroj: shutterstock

5 dúškov energie v jednej šálke kvalitnej kávy

Káva má množstvo pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. V tomto článku sa zameriame na niektoré z nich, ktoré je možné kombinovať s pocitom „nárastu energie“.

Najsilnejšou bioaktívnou látkou v káve je alkaloid kofeín (1,3,7-trimetylxantín). Obsah kofeínu vo vašej káve sa však veľmi líši. Štandardná šálka varenej kávy s objemom 250 ml môže obsahovať asi 95 až 200 mg kofeínu.

Dnes sa ale podáva vo väčšine reťazových kaviarní  vo väčších šálkach (300 – 400 ml), čím môže telo prijať od 180 až 300 mg kofeínu za jednu porciu. Mimochodom, aj takzvaná bezkofeínová káva kofeín stále obsahuje, hoci v oveľa nižších dávkach, spravidla v rozmedzí od 5 do 15 mg na 250 ml.

Denný príjem približne 2 až 3 šálok kávy je bezpečný a súvisí s neutrálnym alebo priaznivým účinkom na zdravie. Preto, ak ste si objednali kávu do firmy od dobrého dodávateľa, mali by ste sa o nej dozvedieť ešte viac.

1. Zvyšuje spotrebu kalórií

Kofeín zo šálky s vtipnou potlačou hrnčekov stimuluje lipolýzu, t.j. rozpad alebo odbúravanie tukového tkaniva. Jednoducho povedané, osoba, ktorá vypije pohár kávy, spotrebuje o 6 % viac kalórií ako obvykle.

2. Znižuje únavu spojenú s fyzickou aktivitou

Okrem svojho účinku na produkciu energie, kofeín zvyšuje koncentráciu serotonínu v oblastiach mozgových buniek, ktoré sú spojené s motorickými neurónmi stavcov. Ak zhrnieme mechanizmus účinku kofeínu, potom zvýšenie potenciálu týchto neurónov oneskorí našu únavu a zvýši výdrž.

3. Zvyšuje fyzickú výkonnosť a výkonnosť pohybového aparátu

Aj keď je kofeín na zozname dopingových drog Medzinárodného olympijského výboru (MOV), veľa športovcov ho pravidelne používa. Kofeín sa tak nachádza niekde v šedej zóne medzi dopingom a jedlom.

Je však dôležité pochopiť, že ľudia môžu kofeín metabolizovať veľmi rozdielnym tempom. Rozdiely v metabolizme, užívaní liekov a niektoré choroby môžu významne zmeniť rýchlosť vylučovania kofeínu z tela. Preto niektorí športovci nevyhovujú dopingovému testu ani po konzumácii iba 350 mg kofeínu.

4. Zvyšuje duševnú energiu

Kofeín priamo podporuje centrálny nervový systém. Miera toku krvi v mozgu je priamo úmerná príjmu kofeínu. Okrem toho, kofeín výrazne zvyšuje účinnosť fungovania nervových sietí v ľudskej mozgovej kôre.

V nedávnej štúdii boli účastníci požiadaní, aby konzumovali 100 mg kofeínu. Po 20 minútach, keď účastníci vykonávali úlohy vyžadujúce využitie pracovnej pamäte, zmerali im zvýšenú aktivitu neurónov v oblastiach mozgu spojených s kognitívnymi funkciami, ktoré si vyžadujú pozornosť. Takéto zvýšenie „mentálnej energie“ môže prispieť k zvýšeniu funkčnej schopnosti podieľať sa na kognitívne zložitých úlohách, ktorých riešenie si vyžaduje zvýšenú ostražitosť, bdelosť, schopnosť sústrediť sa a schopnosť správne sa rozhodnúť medzi alternatívami.

5. Zlepšuje náladu

Zlepšenie kognitívnej výkonnosti po konzumácii kofeínu je sprevádzané zlepšením nálady, sebaúcty a celkovým pocitom „šťastia“. Výhody, ktoré možno oceníte aj pri plánovaní podujatia v modernom kongresovom hoteli  v Žiline.

Naopak, pocit úzkosti sa zmenšuje. Kognitívne a emocionálne prínosy kofeínu v priamom pomere k dávke kofeínu pretrvávajú najmenej 6 hodín po použití a môžu byť jasnejšie zistené u ľudí, ktorí neustále konzumujú viac ako jeden štandardný pohár (250) ml) kávy.

Kofeín môže mať aj vedľajšie účinky, sú však zvyčajne mierne. Môže dráždiť steny žalúdka, ako aj črevá, čo môže viesť k refluxu žalúdočnej kyseliny a zmenám pohyblivosti čriev. Ak však dodržujete jej primeraný príjem, určite vám neuškodí.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …