utorok - 16. apríla, 2024
mobilné klimatizácie, 5 tipov ako a čím sa schladiť počas letných horúčav. Pomôže vírivka, bazén alebo zmrzlinovač?
foto: shutterstock

5 tipov ako a čím sa schladiť počas letných horúčav. Pomôže vírivka, bazén alebo zmrzlinovač?

Ako prežiť nasledujúce dni v pohode a bez ujmy na zdraví? Pobyt na slnku, u nás dom, nám spríjemní bazén, vírivka či solárna sprcha. Náš jazyk poteší domácky vyšľahaná zmrzlina zo zmrzlinovača a potom už len šlofík v príjemnom chládku domova vďaka mobilnej klimatizácii. Aj vy môžete prežiť letné horúčavy v pohode a bez ujmy na zdraví. Pokiaľ chcete vedieť ako, dozviete sa, ak budete pokračovať v čítaní!

Obdobie chladu strieda vlna letných horúčav s teplotami nad 30 °C. Pre niekoho požehnanie, pre iného trest! Leto nám prináša množstvo zvratov, z ktorých by si v takej subsaharskej oblasti zrejme nič nerobili. Beduíni a dromedári sú na takéto teplotné šoky zvyknutí. Neprekvapia ich 40-tky na teplomery, ba ani nočné poklesy teplôt približujúce sa k nule. V takomto podnebí žijú predsa už celé stáročia.

My však tie naše teplotné „šoky“ musíme zvládať po svojom. Či už si vytvoríte pohodu doma, na záhrade alebo zažijete Pohodu počas leta v Trenčíne. Vždy sú tu možnosti ako zvládnuť letné horúčavy bez ujmy na zdraví.

Bez patričného osvieženia a iných dômyselných vychytáviek by pohoda počas horúčav veru nebola. Aby sme si tieto chvíle skutočne užili s radosťou a bez pocitov bezmocnosti, stačí  málo. Stačí sa na ne pripraviť! Pozrime sa spolu na 5 vychytávok a tipov, vďaka ktorým zvládneme letné horúčavy s úsmevom na tvári!

1. Nafukovacia vírivka

Vírivka už nie je len záležitosťou vyvolených. Každý z nás môže mať svoje osobné wellness! A nemusíme vlastniť ani zlatú kartu, či mať milióny na účte. Trh nám ponúka aj cenovo dostupné a kvalitné vírivky. Či už si zvolíme zabudované alebo mobilné. Môžeme mať svoju vírivku doma v interiéri alebo na záhrade či terase.

Je to vždy správna voľba. Bublajúca voda  a omamná vôňa prináša tú správnu atmosféru do horúcich letných dní. Hlavne ak si chceme vychutnať relax a pohodu v kruhu priateľov či blízkych.

Zabudované vírivky poskytujú požadovaný štandard a znamenitý dizajn. Ich inštalácia však vyžaduje ruky odborníkov a vyššiu finančnú investíciu. Zásah do exteriéru je zjavný.

Nafukovacie vírivky poskytujú porovnateľný štandard  za priaznivejších podmienok. Či už sa to týka ceny ako aj jednoduchej inštalácie, konštrukcie a mobility. Môžeme ju umiestniť kdekoľvek v exteriéri a kedykoľvek premiestniť. V mnohých prípadoch nepotrebuje k svojej inštalácii ani ruky odborníka.

Jediné čo potrebujeme je pevný, rovný podklad, prívod elektrickej energie a hadicu s vodou. Nafukovacie vírivky prinášajú porovnateľný komfort a relax za rozumnú cenu. Za niekoľko stoviek eur môžete zahnať únavu z horúčav a ponoriť sa do svojho „bublikového neba“.

2.Nadzemný bazén

Porovnateľné možnosti na osvieženie a schladenie sa počas horúčav poskytujú aj bazény.  Nie je ale nutné kvôli tomu vyhľadávať najbližšie verejné kúpalisko s dostatočne veľkým bazénom. Môžete si ho užívať aj u vás doma na záhrade. Užívať počas horúčav v prítomnosti blízkych a priateľov.

Mať doma bazén je určite veľkou výhodou, a to nemusíte kvôli tomu prekopávať celú záhradu. V ponuke sú bazény, ktoré jednoducho umiestnite na záhrade a môžete si v nich vychutnávať chladivé čľapkanie sa.

Vybrať si môžete z ponuky nadzemných bazénov s pevnou konštrukciou alebo samonosných bazénov.

Samonosné bazény sú vhodnejšie pre menší počet osôb a menšie rodiny. Plocha na plávanie je mierne obmedzená kvôli prstencu. Takýto bazén stačí nafúknuť po obvode, upraviť dno a napustiť vodou.

Pri nadzemných bazénoch s pevnou konštrukciou ho stačí jednoducho zložiť, napustiť a o zábavu má postarané celá rodina. Tieto bazény poskytujú plnú plochu na plávanie. Sú vhodné pre viac osôb či väčšiu rodinu. Výhodou nadzemných bazénov je nepochybne aj ich mobilnosť, jednoduchá montáž, vysoký okraj a cenová dostupnosť.

Nesmieme zabudnúť aj na vlastnú pohodu a osvieženie, vďaka ktorému nemusíte navštíviť „Bora Bora“, pretože vám stačí vlastný bazén a správna spoločnosť – spokojnosť je potom zaručená.

3. Solárna sprcha

Dnes sme čoraz viac konfrontovaní s otázkami týkajúcich sa ochrany životného prostredia. Obchodníci ponúkajú alternatívy, vďaka ktorým môže byť váš pobyt na Zemi pre prostredie znesiteľným. Týka sa to aj nás. Každého, komu k osvieženiu počas leta dopomáha bazén či vírivka.

Pred každým vstupom do vírivky či bazéna by sme mali svoje telo očistiť od povrchových zostatkov gélov, krémov a iných nečistôt. Ak tak  nerobíme, odrazí sa to na našej peňaženke. A okrem iného trpí aj životné prostredie. Filter sa častejšie zanáša a opotrebováva, používame viac čistiacich prostriedkov a bazénovej chémie. Riešenie je jednoduché – solárna sprcha.

Solárna sprcha poskytuje komfort príjemného osvieženia v exteriéri, ktorý si môžeme dovoliť za pár desiatok eur. Je dôležitým doplnkom nielen pri práci v záhrade ale aj nevyhnutným miestom očisty tela pred vstupom do bazéna či vírivky. Voda v zásobníku sa ohrieva len vďaka slnečnej energii. Nie sú preto potrebné žiadne dodatočné náklady.

Môžeme si zvoliť z pevne zabudovaných a prenosných solárnych spŕch. Dôležité je umiestniť solárnu sprchu tam,  kde dopadá najviac slnečného svetla. Dôvodom je zdroj energie a miesto odtoku vody pod solárnou sprchou. Malo by mať možnosť rýchlo vyschnúť.

4. Zmrzlinovač

Pamätáte si známu žltú dodávku firmy Family Frost?! Deti či rodičia, všetci túžobne očakávali svoj nedeľný prídel sladkej chladivej dobroty. Počas najväčších horúčav bola zmrzlina tým najväčším potešením. A nie je tomu inak ani dnes. Zmrzlina sa k nám už vďaka žltej dodávke síce nedostane, túžbu po chladnej dobrote môžeme však uspokojiť aj vlastným výrobníkom na zmrzlinu.

Zmrzlinovač prinesie pôžitok z osvieženia vďaka domácky vyšľahanej zmrzline. Namiešame si ju sami. Žiadne éčka, žiadne konzervanty, len lahodné chladivé osvieženie.

Vybrať si môžeme z dvoch typov zmrzlinovača:

  • zmrzlinovač bez chladiacej jednotky
  • zmrzlinovač s vlastnou chladiacou jednotkou

Zmrzlinovače bez chladiacej jednotky sú cenovo dostupným riešením pre každého, kto túži po domácky vyrobenej zmrzline. Výroba zmrzliny trvá cca 30 minút. Pred samotnou výrobu je potrebné nádobu vložiť na niekoľko hodín chladiaceho priestoru.

Zmrzlinovače s vlastnou chladiacou jednotkou sú riešením aj pre toho najnáročnejšieho milovníka zmrzliny. Zmrzlinu môžete pripraviť ihneď, pretože nie je potrebný čas na vychladenie nádoby. Výroba zmrzliny trvá cca 40 minút. Výhodou je vyšší objem našľahanej zmrzliny tzn. 1-1,5 litra.

mobilné klimatizácie, 5 tipov ako a čím sa schladiť počas letných horúčav. Pomôže vírivka, bazén alebo zmrzlinovač?

 5. Mobilná klimatizácia

Máte pobytu na slnku už dosť? Vzduch vonku je horúci a nedýchateľný? Správny čas hľadať útočište v príjemnom chládku domova.

Ale čo v prípade, ak tento chládok doma nenachádzame. Zlá izolácia, nesprávna farba vonkajšej fasády, zlé tesnenie či zatemnenie okien. Všetky tieto faktory môžu vplývať na vnútornú teplotu našich príbytkov.Riešením je odstránenie týchto nepriaznivých vplyvov inštaláciou klimatizácie.

Pri výbere vhodnej klimatizácie je rozhodujúci jej výkon, hlučnosť, energetická trieda a ďalšie doplnkové funkcie. Nástenná pevne zabudovaná klimatizácia prináša komfort príjemnej vopred nastavenej teploty na vyhradenom mieste, kde je zabudovaná. Je výkonná, no nepraktická v tom ohľade, že klimatizáciou nemôžeme manipulovať a premiestňovať ju na miesto, kde je pre nás žiadúce.

Mobilné klimatizácie spĺňajú požiadavky na mobilitu v priestore. Zabezpečujú okrem chladenia tiež ohrev, odvlhčovanie či filtráciu vzduchu.

Rozhodujúci pri mobilnej klimatizácii je jej chladiaci výkon. Priemerne sa pohybuje v rozpätí od 2,5 kW do 3,5 kW. Do úvahy sa berie tiež objem spracovaného vzduchu. Celkovo by mala klimatizácia s Hepa filtrom  spracovať celkový objem vzduchu v priestore 2,5x za hodinu.

Platí, že čím hlučnejšia klimatizácia, tým výkonnejšia. Prípustná je však hlučnosť v rozpätí od 56-65 dB. Mobilná klimatizácia poskytuje aj ďalšie doplnkové funkcie ako diaľkové ovládanie, LED obrazovku, tichý režim, nastaviteľný denný režim a mnohé iné.

Mobilná klimatizácia tak zaistí v priestore takú teplotu, vďaka ktorej si môžete nielen oddýchnuť od času stráveného na slnku, ale vám umožní sa nadýchnuť aj príjemného vzduchu bez pocitu tiaže.

Tak s ňou a niekoľkými ďalšími tipmi, ktoré sme si spomenuli, prežite novú vlnu prichádzajúcich horúčav v tej správnej pohode a v plnom zdraví!

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …