utorok - 19. marca, 2024
detská izba, 7 tipov, ako zariadiť detskú izbu
Foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

7 tipov, ako zariadiť detskú izbu

Detská izba je nielen priestor na hranie, ale aj oddych a učenie. Pri jej zariaďovaní môžete pokojne popustiť uzdu fantázii a vytvoriť tu ríšu rozprávok. Všetko sa ale bude odvíjať aj od rozpočtu rodičov. Máme pre vás niekoľko tipov, ako zariadiť detskú izbu aj za málo peňazí.

Pri zariaďovaní detskej izby máte na výber dve možnosti: prispôsobiť izbu veku dieťaťa a s pribúdajúcimi rokmi ju meniť, alebo už na začiatku myslieť na dospievanie a izbu zariadiť neutrálne tak, aby vydržala aj 10 rokov.

Čo by v detskej izbe nemalo chýbať?

V prvom rade by v izbe mala byť detská postieľka. Na trhu nájdete aj také, ktoré porastú s vaším dieťaťom a nebudete tak musieť za 2-3 roky kupovať novú. Ďalšou nutnosťou je písací stolík, najmä ak už máte doma školáka. Ten by mal byť dostatočne priestranný a na škodu nie je ani možnosť polohovania. No a do tretice by v detskej izbe malo byť aj miesto na hranie s úložným priestorom.

Tipy, ako zariadiť detskú izbu

1.   Buďte praktický

Aj pri tematickej detskej izbe je treba myslieť na praktickosť. Stavte na jednoduchý štýl nábytku, ideálne sektorový, ktorý môžete prestavať podľa predstáv a potrieb vás aj detí. Ak ste sa rozhodli zariadiť izbu ako pre princeznú a ladiť ho do ružovej, myslite na to, že o pár rokov princeznovská tematika dieťa omrzí a vy budete kupovať nábytok nový. Preto radšej než farebný nábytok ako taký s rôznymi ornamentami, je vhodnejšie využiť tapety, ktoré môžete nalepiť aj na nábytok, a doplnky.

2.   Ujasnite si farebnosť

Farby sú pre deti hravá záležitosť a veľa z nich chce farebnú detskú izbu. Izba hýriaca farbami ale nie je veľmi dobrý nápad, odpichnite sa od jednej hlavnej farby a držte sa jej. Farebnosť potom izbe dodáte hračkami, perinami, vankúšmi a inými dekoráciami. No nepreháňajte, lebo inak môže izba pôsobiť príliš chaoticky a preplácane. Vyhnite sa červenej, ktorá pôsobí agresívne, a siahnite po pastelových odtieňoch.

3.   Rozdeľte izby na zóny

Detská izba by mala mať presne rozdelené zóny na spanie, učenie a hranie. V spacej a oddychovej časti bude dominovať detská postieľka a pokojne aj nejaké kresielko, v ktorom si dieťa môže čítať. Pracovná zóna slúži na učenie a nemal by v nej chýbať stôl, stolička a prípadne aj nejaká knihovnička či poličky. A zóna na hranie bude obsahovať truhlicu s hračkami a vecami na zábavu.

4.   Dbajte na výber nábytku

Dôraz dávajte pri výbere nábytku do detskej izby najmä na výber postele, stolu a stoličky. Stôl a stolička by mali byť ergonomické. Posteľ zasa musí byť dostatočne stabilná a nezabúdajte na kvalitný rošt a matrac.

5.   Posvieťte si na to

Dominantou v podobe osvetlenia je určite luster, či iné hlavné svietidlo. No to samé osebe nestačí. Doplňte ho preto aj stolnou lampičkou na pracovný stôl – mala by mať ohybné rameno a nemala by dieťa osvetľovať pri práci – a potom ešte aspoň jednou nočnou lampičkou.

6.   Myslite na odkladací priestor

Skrine, skrinky, poličky, boxy a rôzne krabice. Dostatok úložných priestorov v detskej izbe je dôležitý. Vhodné sú boxy s uzáverom a zatváracia skrinky. Tie vám pomôžu rýchlo upratať neporiadok a izba bude pôsobiť pekne organizovane.

7.   Pohrajte sa s doplnkami

Doprajte dieťaťu trochu fantázie a do izby pridajte nálepky na stenu alebo jednu stenu natrite tabuľovou farbou, na ktorú môžu bez problémov kresliť. Nezabúdajte ani na výzdobu stien. Detská izba by mala dieťa motivovať a inšpirovať. Čo takto mapa sveta, abeceda či hviezdna obloha?

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ako sa zbaviť kašľa, Ako sa zbaviť kašľa domácimi prostriedkami

Ako sa zbaviť kašľa domácimi prostriedkami

S príchodom zimy a poklesom teplôt sa vzduch stáva chladnejším a objavujú sa väčšie hrozby …