Zápal vonkajšieho ucha je infekcia zvukovodu. Zvukovod je kanál, ktorý prenáša zvukové podnety z vonkajšieho sveta do ušného bubienka. Zápal môže byť spôsobený rôznymi druhmi baktérií alebo húb.
Zápal je bežný najmä u ľudí, ktorí trávia veľa času vo vode. Príliš veľká vlhkosť v uchu môže dráždiť a poškodzovať kožu v ušnom kanáli, pričom tak pripravuje vhodnú pôdu pre baktérie alebo huby. Ku zápalu vonkajšieho ucha spôsobenému pobytom vo vode dochádza najčastejšie v letnom období, kedy je kúpanie častejšie ako obvykle.
Ale k tomu, aby vás postretla podobná infekcia nemusíte nevyhnutne tráviť veľa času vo vode. Čokoľvek, čo spôsobí narušenie kože v ušnom kanáli môže viesť k infekcii. Či už je to príliš suchá pokožka alebo ekzém, poškriabanie ušného kanála, intenzívne čistenie ucha vatovými tampónmi alebo vkladanie prstov či cudzích predmetov do ucha (napríklad sponiek, alebo kancelárskych sponiek). Všetky tieto prvky môžu zvýšiť riziko vzniku zápalu stredného ucha.
Ako spoznáte zápal vonkajšieho ucha?
Príznaky zápalu sú spočiatku zvyčajne mierne, ale ak sa infekcia nelieči alebo sa rozšíri, môžu sa zhoršiť.
Bolesť ucha je jedným z hlavných príznakov. Niekedy je táto bolesť veľmi výrazná a zhoršuje sa, keď sa pritlačí alebo potiahne za vonkajšiu časť ucha. Žuvanie môže byť taktiež bolestivé. Niekedy ušný kanál najprv začne svrbieť a následne bolieť.
Vonkajšie ucho môže na pohľad vyzerať červené alebo opuchnuté a lymfatické uzliny okolo ucha môžu byť zväčšené. Opuch ušného kanála môže spôsobiť, že máte pocit nešpecifikovanej “plnosti” v uchu alebo v ňom máte len nepríjemný pocit. Niekedy dochádza aj k výtoku z ušného kanála. Podobný výtok je najskôr bezfarebný a bez zápachu, neskôr sa môže zakaliť, nadobudne žltkastú farbu alebo je hnisavý.
Pri zápale môže byť dočasne ovplyvnený aj sluch. Zhoršené počutie je prítomné vtedy, keď hnis alebo opuch blokuje prenikanie zvuku do ucha.
V závažnejších prípadoch je prítomná aj horúčka, úplné zablokovanie ušného kanála alebo výrazná bolesť, ktorá vyžaruje do tváre, krku alebo boku hlavy.
Kedy sa vyskytuje?
Zápal vonkajšieho ucha sa vyskytne vtedy, keď bola narušená vaša prirodzená obrana ucha. Medzi podmienky, ktoré môžu oslabiť túto ochranu a podporovať rast baktérií patria:
- Nadmerná vlhkosť v uchu. Tú môže spôsobiť silné potenie, dlhodobé vlhké počasie alebo voda, ktorá zostane v uchu po kúpaní. Tieto podmienky môžu vytvoriť priaznivé prostredie pre bakté
- Škrabance alebo odreniny v ušnom kanáliku, ktoré môžu byť spôsobené agresívnym čistením ucha vatovým tampónom, poškriabaním vnútra ucha prstom, nosením chráničov sluchu alebo načúvacích pomôcok. Všetky tieto prvky môžu spôsobiť malé rany na pokožke, ktoré umožnia množenie baktérií.
- Reakcie z precitlivelosti – vlasové výrobky alebo šperky môžu pozmeniť stav pokožky a spôsobiť alergie, ktoré podporujú infekciu.
Medzi faktory, pri ktorých je riziko zápalu zvýšené patria:
- plávanie
- pokiaľ sa voda, ktorá má vysoké hladiny baktérií dostane do ucha
- agresívne čistenie ušného kanála vatovými tampónmi alebo inými predmetmi
- používanie určitých zariadení, ako sú chrániče sluchu alebo načúvacie prístroje
- kožné alergie alebo podráždenie spôsobené šperkmi, sprejmi na vlasy alebo farbami na vlasy
Môžem tomu nejako zabrániť?
Uši si vždy udržiavajte suché. Po kúpaní alebo plávaní si dôkladne osušte vonkajšie ucho a jemne ho utrite uterákom.
Najlepším spôsobom, ako zabrániť infekciám ucha, je vyhnúť sa fajčeniu. Nemenej dôležité je nezdržiavať sa vo fajčiarskom prostredí. Dym z cigariet môže viesť k hromadeniu tekutín v strednom uchu, čo má za následok častejšie ušné infekcie.
Použitie kvapiek alebo zriedeného roztoku kyseliny octovej po kúpaní môže pomôcť zabrániť zápalu. A to aj u ľudí, ktorí sú naň náchylní. Podobné kvapky sú dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu, ale nemali by sa používať u ľudí, ktorí mali prepichnutý alebo prasknutý ušný bubienok.
Vyvarujte sa vkladaniu cudzích predmetov do uší. Nikdy sa nepokúšajte poškrabkať si vnútro ucha alebo odstrániť ušný maz ostrými predmetmi (vrátane vatových tampónov).
Chráňte si uši pred dráždivými látkami. Pri nanášaní produktov, ako sú spreje a farby na vlasy si do uší vložte vatové zátky.
Po infekcii alebo operácii ucha buďte opatrní. Ak ste nedávno prekonali ušnú infekciu alebo operáciu ucha, pred plávaním sa poraďte so svojím lekárom.
Aká je liečba?
Liečba závisí od závažnosti infekcie a jej bolestivosti. Rýchla liečba môže pomôcť predchádzať komplikáciám a závažnejším infekciám. Lekár môže predpísať ušné kvapky obsahujúce antibiotiká na boj proti infekcii, prípadne kvapky s prísadou kortikoidov (na zníženie opuchu ušného kanálika). Kvapky sa zvyčajne podávajú niekoľkokrát denne po dobu 7 až 10 dní.
Ak je opuch kanála rozsiahlejší a sťažuje podávanie kvapiek, lekár môže do kanála vložiť tampón, ktorý mu pomôže zaviesť liek do ucha. V niektorých prípadoch môže byť potrebné, aby lekár najprv odstránil hnis a iné usadeniny z ucha jemným čistením alebo odsávaním. To umožní, aby kvapky fungovali lepšie.
V prípade závažnejších infekcií môžu byť predpísané aj perorálne antibiotiká a lekár môže vykonať testy, aby zistil, ktoré baktérie alebo huby spôsobujú problém.
Voľne dostupné lieky proti bolesti môžu odstrániť bolesť uší, ak je však bolesť závažná, často sú potrebné lieky na predpis. Po začatí liečby sa začnete cítiť lepšie o 1 – 2 dni. Úplné vyliečenie dosiahnete zvyčajne do 7 až 10 dní od začiatku liečby, no vždy postupujte podľa pokynov lekára alebo lekárnika. Počas celej liečby je dôležité, aby sa do ucha nedostala žiadna voda. Ako ochrana pred vodou počas sprchovania alebo kúpania môže poslúžiť zátka do uší vyrobená z vaty.
Kedy treba ísť ku doktorovi?
Lekára by ste mali navštíviť akonáhle je ucho príliš bolestivé, bolesť je spojená s horúčkou, zaznamenali ste zhoršený sluch v jednom alebo oboch ušiach alebo ste postrehli neobvyklý výtok z ucha.