štvrtok - 28. marca, 2024
, Aby nebola biela palica v doprave strašiakom…

Aby nebola biela palica v doprave strašiakom…

Symbol zrakovo postihnutých, pomôcka pri zvládaní samostatného a bezpečného pohybu nevidiaceho človeka. „Predĺžená ruka“ nevidiaceho, pomocou ktorej dokáže identifikovať prekážky, štruktúru a kvalitu povrchu, a na základe zvukov, ktoré pri dotyku s povrchom či prekážkami vydáva, vytvárať si predstavu o priestore. Dodnes najspoľahlivejší nástroj na orientáciu nevidiacich, ktorý doteraz neprekonala nijaká elektronická pomôcka. Upozornenie nielen vidiacich chodcov, ale aj vodičov na prítomnosť nevidiaceho.

Biela palica. Ako oficiálny znak nevidiacich ju všetkým vládam odporúčal Európsky regionálny výbor Svetovej rady pre blaho slepcov na návrh Francúzky Guilly d’Herbemontovej. V roku 1964 vyhlásila Svetová únia nevidiacich (WBU) 15. október za Svetový deň bielej palice.

Pri tejto príležitosti organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom policajného zboru SR dopravno-preventívnu akciu Deň bielej palice. Jej cieľom je upozorniť na skupinu chodcov so zrakovým postihnutím, ktorých zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. špeciálne vymedzuje ako tých, voči ktorým je vodič povinný dbať na zvýšenú opatrnosť.

„Priechody pre chodcov by mali slúžiť na to, aby sa aspoň po nich chodci bezpečne dostali cez cestu. Ak sa tak stále nedeje, tak je niekde chyba. Bude potrebné sprísniť právnu úpravu tak, aby mal chodec, ktorý pri strete s motorovým vozidlom ťahá vždy za kratší koniec, na priechode vždy takzvanú absolútnu prednosť,“ hovorí Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR. A aby nebola biela palica v doprave strašiakom ani pre vodičov, ani pre nevidiacich aj ÚNSS sa usiluje pomôcť všetkým účastníkom cestnej premávky. Svojim zrakovo postihnutým klientom poskytuje na celom území Slovenska vo svojich ôsmich krajských strediskách individuálne kurzy priestorovej orientácie a samostatného pohybu, vodičov, ktorí chodca s bielou palicou na priechode pre chodcov zočia po prvý raz, prostredníctvom rôznych propagačných materiálov a každoročnej dopravno-preventívnej akcie Deň bielej palice učí, ako správne reagovať.

Už 7. ročník akcie sa uskutoční v piatok, 14. októbra. V 50 mestách na celkovo 58 priechodoch pre chodcov budú aktívni používatelia bielej palice v dvojhodinovom intervale od 8:00 do 12:00 signalizovať svoj úmysel prejsť na opačnú stranu cesty, dobrovoľníci zaznamenávať ohľaduplnosť vodičov a policajné hliadky, stojace niekoľko metrov za priechodom, poučia vodičov, ktorí nevidiacemu chodcovi nedajú prednosť, o priestupku. Vzhľadom na výchovný charakter akcie však nebudú v tento deň udeľovať pokuty. Zoznam spolupracujúcich miest, konkrétnych priechodov pre chodcov a čas konania akcie je k dispozícii na našej internetovej stránke www.unss.sk v sekcii Novinky. Celkové výsledky Dňa bielej palice 2016 zverejníme na webe ÚNSS v piatok, 14. októbra.

V tomto roku sa ÚNSS podarilo dopravno-preventívnu akciu Deň bielej palice výrazne skvalitniť. Výsledkom rokovaní so subjektmi, ktoré nám v tom mohli pomôcť, je príprava metodického pokynu pre preventistov, ktorí sú každoročne do akcie zapojení na krajskej úrovni (spolupráca s Prezídiom Policajného zboru SR) a zaradenie témy signalizácie bielou palicou jednak do výučbových materiálov autoškôl (spolupráca s Ministerstvom dopravy a regionálneho rozvoja SR a Slovenskou komorou výcvikových zariadení autoškôl), jednak do testov autoškôl (spolupráca s Dopravným riaditeľstvom Prezídia Policajného zboru SR). Navyše, v lete 2016 pripravila ÚNSS krátky inštruktážny film s ukážkami signalizácie orientačnou (dlhou), signalizačnou (krátkou) a opornou bielou palicou. Primárne je určený autoškolám ako výučbový materiál pre budúcich vodičov, video však môže byť užitočné aj pre tých skúsenejších. Všetkým je k dispozícii na stránke ÚNSS v sekcii Publikácie/Videosúbory pod názvom Bezpečne na cestách s bielou palicou.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má zhruba 4 000 členov združených v 65 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.

Autor: Dušana Blašková/PR manažérka ÚNSS
Foto: ilustračné

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *