piatok - 24. mája, 2024
Bezpečnosť na cestách,, Ako môžete zmeniť situáciu na cestách k lepšiemu

Ako môžete zmeniť situáciu na cestách k lepšiemu

Bezpečnosť na cestách je jednou zo základných podmienok, s ktorou sú oboznamovaní budúci vodiči motorového vozidla už v autoškole. Samozrejme, že realita je iná a často to svedčí o presnom opaku. Podľa štatistík sa uvádza, že ak by sme na vozovke a pri ovládaní motorového vozidla dodržiavali všetko podľa daných pravidiel a postupov, zachránilo by sa ročne až 12 000 ľudských životov.

Človek ale nie je stroj a naprogramovať sa len tak jednoducho nedá. Jediným spôsobom, ako zmierniť a možno aj zmeniť tieto čísla, je dávať na cestách lepší a väčší pozor.

Zdokonalenie jazdných vlastnosti šoféra

Jedna z vecí, ktoré sa opäť získavajú najskôr v autoškole a časom v priebehu ovládania vozidla,  sú jazdné vlastnosti šoféra konkrétneho vozidla. Frajerina je vec jedna, ale bezpečnosť druhá. Aby ste sa vyhli zbytočným a nepríjemným situáciám, správajte sa na ceste normálne. Nakoniec to „ocení“ aj samotné vozidlo, ktoré by inak muselo byť z vozovky odstránené rýchlou odťahovou službou.

Dostatočné vybavenie auta

Rovnako tak patrí k povinnostiam, ktoré sú na pleciach šoféra. Platí to aj v bežnom živote, čím lepšie podmienky, tým jednoduchšie fungovanie v nich. Prispôsobujete si svojmu pohodliu a vyššej bezpečnosti pracovné prostredie, tak prečo by ste to nemali vyskúšať a urobiť aj pri aute. Začnite interiérom a pevnými gumenými rohožami do auta a postupne prechádzajte na iné detaily. Nezabudnite na vyčistený DPF filter, aby ste zároveň neznečisťovali ovzdušie.

Dbajte aj na dodržiavanie predpisov

Vyhnete sa tak sankciám a pokutám, ktoré nie sú minimálne a niekedy vás dokonca môžu pripraviť aj o možnosť byť naďalej vodičom s platným vodičským oprávnením. Bezpečnosť na cestách sa zaisťuje aj stále viac kvalitnejším osvetlením priechodov pre chodcov, no opatrní musíte byť aj v tých najhorších podmienkach. Ide nakoniec o ľudské životy, ktorých cena je nevyčísliteľná.

Aj samotná EÚ tlačí na šoférov, aby sa sami zúčastňovali na lepšom presadzovaní a dodržiavaní predpisov proti prekračovaniu rýchlosti, požívaniu alkoholu pred jazdou a podobných priestupkov.

Dôkazy hovoria jasnou rečou, čo znamená, že vďaka dodržiavaniu predpisov sa môže ochrániť pred nebezpečenstvom na cestách až 5000 ľudských životov. Zaistené je to aj jednoduchšími postihmi porušovania dopravných priestupkov vo viacerých členských krajinách EÚ. Samozrejme, prispieť k tomu môžete aj vy, svojím uvedomelým správaním sa za volantom.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *