nedeľa - 16. júna, 2024
detská mikina, Ako obliecť bábätko do kočíka?
Ilustračné foto: FamVeld/Shutterstock

Ako obliecť bábätko do kočíka?

Zima je už v plnom prúde a spolu s ňou prichádza aj dilema mnohých rodičov. Zimné prechádzky v kočiari si oproti tým letným vyžadujú o čosi náročnejšiu prípravu. Najmä čo sa týka oblečenia pre bábätko. Ako obliecť bábätko do kočíka počas chladných dní a kedy je ideálny čas vybrať sa na zimnú prechádzku?

Kedy na zimnú prechádzku?

Zimné prechádzky s bábätkom sú rovnako dôležité, ako tie počas príjemných teplých dní. Bábätko potrebuje čerstvý vzduch aj počas zimných mesiacov. Vo všeobecnosti pediatri odporúčajú vybrať sa na prvú prechádzku s novorodeniatkom po týždni až dvoch a začať s prechádzkami pomaly a postupne. Začnite najprv s pätnásť minútovou prechádzkou a postupne čas strávený von predlžujte. Napokon môžete ostať na prechádzke s vašim bábätkom v kočiari aj dve hodiny. Avšak dôležité je vedieť, že ak teplota von klesne pod -5 °C, mali by ste s vašim bábätkom radšej ostať doma. Dôležitým aspektom zimných prechádzok v kočiari je  najmä správne obliekanie bábätka. Novorodeniatka si ešte nevedia regulovať telesnú teplotu a zároveň v kočiari nemajú takmer žiaden pohyb, a tak je dôležité zabezpečiť, aby boli v teple a suchu.

Už ste sa určite stretli s radou, že by ste bábätku mali obliecť o jednu vrstvu viac ako máte vy. To však neplatí. Každý dospelý človek má totiž rozdielny stupeň otužilosti. Správnou metódou zimného obliekania vášho bábätka by mala byť takzvaná cibuľová metóda, alebo inak nazývané vrstvenie.

Oblečenie do kočíka

Oblečenie pre bábätko na zimné prechádzky do kočíka by malo byť teda tvorené z niekoľkých vrstiev. Prvou vrstvou sú zvyčajne detské body a pančušky alebo dupačky. Ďalšiu vrstvu tvoria ponožky, čiapka a svetrík alebo mikina pre bábätko. Detská mikina či mikina pre bábätko je dobrou alternatívou, ak sa obávate že by svetrík mohol „hrýzť“ pokožku vášho bábätka. Aj pri detskom oblečení do kočiara platí, že by ste sa mali zamerať skôr na kvalitu než kvantitu. Oblečenie ako napríklad detské body, pančušky, dupačky ale aj svetrík či detská mikina prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou bábätka, a tak by mali byť vyrobené z kvalitných a prírodných materiálov, aby bábätko zabezpečili pohodlie a komfort. Určite sa vyhnite syntetickým materiálom, ktoré by mohli pokožku bábätka podráždiť. Aj kúsok oblečenia, ako sú detské čiapky by mali byť z kvalitných a najmä hrejivých materiálov. Spoľahlivé detské čiapky na zimu sú také, ktoré sa dajú zašnurovať a poriadne zakrývajú uši bábätka. Postupne sa dostávame sa k tretej vrstve, ktorú by mal tvoriť  overal, prípadne nohavice a zimná bunda, šál, rukavice a zateplené papučky. Dajte si pozor na šál, ktorým by ste nikdy nemali prekrývať ústa bábätka, aby nedošlo k nahromadeniu vlhkosti a omrznutiu. Poslednú vrstvu neodmysliteľne tvorí fusak s nánožníkom. Ak je von veľká zima, využiť môžete dve deky. Jednu položte pod fusak a druhou ho prikryte.

Zimné prechádzky s bábätkom v kočiari sú rovnako dôležité, ako tie letné. Váš drobec potrebuje istý čas na čerstvom vzduchu aj v zime.  Je však potrebné dbať na správne obliekanie. Nepodceňujte ho ani vy. Využite cibuľovú metódu a zabezpečte vášmu drobcovi pohodlie, teplo a sucho.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …