sobota - 2. marca, 2024
Ako sa zbaviť kašľa, Ako sa zbaviť kašľa domácimi prostriedkami
Ilustračné foto: elements.envato.com

Ako sa zbaviť kašľa domácimi prostriedkami

S príchodom zimy a poklesom teplôt sa vzduch stáva chladnejším a objavujú sa väčšie hrozby nachladnutia. Vytrvalé kašľanie a podráždenie hrdla môže byť nielen nepríjemné, ale aj rušivé pre každodenný život. Či už sa trápite s pretrvávajúcim kašľom po nedávnom prechladnutí, alebo so suchým, vytrvalým kašľom, ktorý jednoducho neustupuje, je nevyhnutné nájsť účinné lieky.

Budeme sa venovať viacerým prírodným a praktickým riešeniam, ktoré vám pomôžu rozlúčiť sa s nepríjemným kašľom a opäť si užívať svieži zimný vzduch bez neustáleho vyrušovania.

Starý dobrý med

Čajová lyžička alebo dve medu môžu znížiť produkciu hlienu. Med tiež ničí choroboplodné zárodky. Nezabudnite však, že u detí môže spôsobiť botulizmus, zriedkavú formu otravy jedlom. Nikdy ho nedávajte deťom mladším ako 1 rok.

Horúce nápoje

Horúce nápoje úplne neuvoľnia vaše dýchacie cesty, ale môžu zmierniť kašeľ rýchlejšie ako nápoje izbovej teploty. Ak hľadáte úľavu, popíjajte teplý čaj.

Zázvor

Výskum ukazuje, že určité zlúčeniny v koreni zázvoru môžu uvoľniť svaly, ktoré sťahujú dýchacie cesty. Zázvor môžete jesť surový alebo môžete rozomletý koreň zázvoru kombinovať s medom a zamiešať do horúceho čaju.

Voda

Pitie veľkého množstva vody nielenže zmierňuje škrabanie hrdla a udržiava vás hydratovaných, ale tiež riedi hlieny v hrdle.

Para

Dýchanie pary môže pomôcť pri kašli, pretože upokojuje a zvlhčuje dýchacie cesty. Do vody môžete pridať aj esenciálne oleje alebo bylinky, napríklad mätu piepornú, pre väčší komfort.

Baza čierna

Výťažok z bazy čiernej môžete užívať ako výživový doplnok v kapsulách alebo sirupe. Možno vám nezmierni kašeľ hneď, ale štúdie ukazujú, že kašeľ môže skôr ustúpiť.

Mentol

Mentol sa prirodzene nachádza v mäte, otvára dýchacie cesty a pomáha vám ľahšie dýchať. To znamená, že môže tiež udržať kašeľ na uzde. Mentol môžete nájsť v prípravkoch na potieranie hrudníka, v kvapkách proti kašľu a dokonca aj v mätovom čaji.

Voľnopredajné lieky

Ak sa kašľa nedokážete zbaviť prírodnými spôsobmi, siahnite po liekoch z lekárne. Pomôže vám napríklad overený stoptusin, ktorý znižuje dráždenie a uľahčuje vykašliavanie.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

nočné videnie, Termovízia alebo nočné videnie: Kde, ako a ktorá optika vám lepšie pomôže?

Termovízia alebo nočné videnie: Kde, ako a ktorá optika vám lepšie pomôže?

Pri výbere správnej technológie pre pozorovanie v noci alebo v nízkych svetelných podmienkach je dôležité …