nedeľa - 19. mája, 2024
, Andrew May: Čo sa týka zvuku a vizuálu, som perfekcionista

Andrew May: Čo sa týka zvuku a vizuálu, som perfekcionista

Slovenský spevák Andrew May, vlastným menom Andrej Mutňanský uzatvára jednu kapitolu svojho života a vydáva debutový album s názvom Freedom. Na albume pracoval takmer 5 rokov a obsahuje 12 skladieb, z ktorých niektoré single bodovali na prvých priečkach rádiových hitparád. Sviežu tvorbu speváka Andrewa Maya si môžete vypočuť v rámci rozhovoru s našim kolegom Jarom Petríčkom, skladby rotujú aj v éteri Rádia Rebeca. Určite sa máte sa na čo tešiť.

Zobral si pôžičku na techniku

Uplynulo približne 5 rokov, odkedy sa Andrej vydal vlastnou hudobnou cestou a založil si svoj sólový projekt Andrew May. Album sa rodil pomerne dlhé časové obdobie, ktoré zachytáva spevákov hudobný, ale aj osobnostný vývoj v dvanástich autorských skladbách. „ Odkedy som prvýkrát okúsil chuť komponovania vlastných skladieb som v neustálom kolobehu skladania, aranžovania a nahrávania. Pamätám sa akoby to bolo teraz, ako som raz ostal sám v štúdiu, ktoré sme mali s bývalou kapelou a nahrával si sám svoje prvý vokály. Ten pocit absolútnej hudobnej slobody mi natoľko učaroval, že som si zobral pôžičku na štúdiovú techniku a nástroje a začal často krát aj od rána do noci zhudobňovať svoje hudobné myšlienky,“ prezrádza o svojich začiatkoch spevák.

Keďže album vznikal už od tohto momentu, zachytáva pomerne široký záber hudobných vplyvov a prístupov k hudbe, či samotnému komponovaniu.„Už odmalička som bol človek, ktorý veľmi rád počúval celé albumy spevákov, či kapiel a veľa krát ma hnevalo, že na albume boli 2-3 single a ostatné skladby boli skôr ako hudobná vata. Vtedy som si povedal, že niekedy nahrám album, na ktorom bude mať každá skladba plnohodnotné miesto a poslucháč si ho vypočuje od jeho prvej skladby až po poslednú.“

Od tanečnej tvorby, cez baladu až po drum and bass

Rozmanitosť albumu podčiarkuje spolupráca s menami ako sú Lina Mayer, VeronikaS, Samuel Hošek, Ronie, Laura Wengová, B Joey, Ashley Abrman (projekt The Young Generation), či talentovaným producentom Randym Gnepom, ktorý sa producentsky podieľal na polovici skladieb. „ Randy je pre mňa jeden z najtalentovanejších a najsrdečnejších ľudí, akých som mal tú časť spoznať a aj vďaka jeho jedinečným producentským zásahom znie album tak ako znie, za čo som veľmi vďačný.“ Na albume sa na ďalších dvoch skladbách objavuje aj spolupráca s mladou a čoraz známejšou talentovanou speváčkou Ronie. Overenou spoluprácou možno nazvať aj spoluprácu s textárkou Patríciou Pavlíkovou, ktorá otextovala 11 skladieb. „V neposlednom rade som vďačný aj Robovi Opatovskému, ktorý mi pri zrode projektu Andrew May veľmi pomohol a pomáha a radí mi dodnes.“

, Andrew May: Čo sa týka zvuku a vizuálu, som perfekcionista

Na albume Freedom sa objavuje skutočne pestrá paleta hudobných žánrov a vplyvov, ktoré speváka počas piatich rokov ovplyvňovala. Hudobnú kompiláciu otvára energická skladba The way you love s prvkami dubstepu, príjemné spomalenie prináša aj balada Because of you, ktorá dostala aj zaujímavý vizuál, v ktorom sa objavuje bývalá superstáristka a muzikálová herečka, Natália Hatalová. Silným momentom na albume je aj  skladba Rescue the world, na ktorú si Andrej prizval ďalších 7 spevákov.

Poriadnu dávku drum and bass energie na album prinášajú piesne ako Hero, Don´t let me go, či titulná skladba albumu, Freedom. Prekvapením na albume je aj jediná a v poradí posledná pieseň Keď nie si so mnou, naspievaná v slovenčine. „Táto pieseň pre mňa veľmi znamená, keďže vznikla ako zásnubná pieseň pre moju priateľku a som veľmi zvedavý ako budú ľudia na ňu reagovať,“ dodáva Andrej.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Erika Jurinová, Sociálna oblasť aj naďalej patrí k prioritám ŽSK. S akými riešeniami župa prichádza?

Sociálna oblasť aj naďalej patrí k prioritám ŽSK. S akými riešeniami župa prichádza?

O nedostatku sestier sa hovorí najmä v súvislosti so zdravotníctvom, no chýbajú aj v sociálnej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *