pondelok - 26. septembra, 2022
, Andrew May: Čo sa týka zvuku a vizuálu, som perfekcionista

Andrew May: Čo sa týka zvuku a vizuálu, som perfekcionista

Slovenský spevák Andrew May, vlastným menom Andrej Mutňanský uzatvára jednu kapitolu svojho života a vydáva debutový album s názvom Freedom. Na albume pracoval takmer 5 rokov a obsahuje 12 skladieb, z ktorých niektoré single bodovali na prvých priečkach rádiových hitparád. Sviežu tvorbu speváka Andrewa Maya si môžete vypočuť v rámci rozhovoru s našim kolegom Jarom Petríčkom, skladby rotujú aj v éteri Rádia Rebeca. Určite sa máte sa na čo tešiť.

Zobral si pôžičku na techniku

Uplynulo približne 5 rokov, odkedy sa Andrej vydal vlastnou hudobnou cestou a založil si svoj sólový projekt Andrew May. Album sa rodil pomerne dlhé časové obdobie, ktoré zachytáva spevákov hudobný, ale aj osobnostný vývoj v dvanástich autorských skladbách. „ Odkedy som prvýkrát okúsil chuť komponovania vlastných skladieb som v neustálom kolobehu skladania, aranžovania a nahrávania. Pamätám sa akoby to bolo teraz, ako som raz ostal sám v štúdiu, ktoré sme mali s bývalou kapelou a nahrával si sám svoje prvý vokály. Ten pocit absolútnej hudobnej slobody mi natoľko učaroval, že som si zobral pôžičku na štúdiovú techniku a nástroje a začal často krát aj od rána do noci zhudobňovať svoje hudobné myšlienky,“ prezrádza o svojich začiatkoch spevák.

Keďže album vznikal už od tohto momentu, zachytáva pomerne široký záber hudobných vplyvov a prístupov k hudbe, či samotnému komponovaniu.„Už odmalička som bol človek, ktorý veľmi rád počúval celé albumy spevákov, či kapiel a veľa krát ma hnevalo, že na albume boli 2-3 single a ostatné skladby boli skôr ako hudobná vata. Vtedy som si povedal, že niekedy nahrám album, na ktorom bude mať každá skladba plnohodnotné miesto a poslucháč si ho vypočuje od jeho prvej skladby až po poslednú.“

Od tanečnej tvorby, cez baladu až po drum and bass

Rozmanitosť albumu podčiarkuje spolupráca s menami ako sú Lina Mayer, VeronikaS, Samuel Hošek, Ronie, Laura Wengová, B Joey, Ashley Abrman (projekt The Young Generation), či talentovaným producentom Randym Gnepom, ktorý sa producentsky podieľal na polovici skladieb. „ Randy je pre mňa jeden z najtalentovanejších a najsrdečnejších ľudí, akých som mal tú časť spoznať a aj vďaka jeho jedinečným producentským zásahom znie album tak ako znie, za čo som veľmi vďačný.“ Na albume sa na ďalších dvoch skladbách objavuje aj spolupráca s mladou a čoraz známejšou talentovanou speváčkou Ronie. Overenou spoluprácou možno nazvať aj spoluprácu s textárkou Patríciou Pavlíkovou, ktorá otextovala 11 skladieb. „V neposlednom rade som vďačný aj Robovi Opatovskému, ktorý mi pri zrode projektu Andrew May veľmi pomohol a pomáha a radí mi dodnes.“

, Andrew May: Čo sa týka zvuku a vizuálu, som perfekcionista

Na albume Freedom sa objavuje skutočne pestrá paleta hudobných žánrov a vplyvov, ktoré speváka počas piatich rokov ovplyvňovala. Hudobnú kompiláciu otvára energická skladba The way you love s prvkami dubstepu, príjemné spomalenie prináša aj balada Because of you, ktorá dostala aj zaujímavý vizuál, v ktorom sa objavuje bývalá superstáristka a muzikálová herečka, Natália Hatalová. Silným momentom na albume je aj  skladba Rescue the world, na ktorú si Andrej prizval ďalších 7 spevákov.

Poriadnu dávku drum and bass energie na album prinášajú piesne ako Hero, Don´t let me go, či titulná skladba albumu, Freedom. Prekvapením na albume je aj jediná a v poradí posledná pieseň Keď nie si so mnou, naspievaná v slovenčine. „Táto pieseň pre mňa veľmi znamená, keďže vznikla ako zásnubná pieseň pre moju priateľku a som veľmi zvedavý ako budú ľudia na ňu reagovať,“ dodáva Andrej.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

investície, Čo všetko priniesli investície do kultúrnych inštitúcií Žilinského samosprávneho kraja?

Čo všetko priniesli investície do kultúrnych inštitúcií Žilinského samosprávneho kraja?

Vďaka investičným projektom sa za posledné roky podarilo preinvestovať v rámci kultúrnych inštitúcií v Žilinskom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *