Považské múzeum v Žiline otvorilo unikátnu výstavu vzácnych exponátov spojených s vojenskými výpravami na Hodvábnej ceste od 5. storočia p.n.l. až do 19. storočia. Výstava Od Alexandra k Džingischánovi – vojenské ťaženia na Hodvábnej ceste mapuje obdobie od grécko – perzských vojen cez slávne časy Rímskej ríše na jednej strane a čínskej dynastie Chan na strane druhej až po existenciu Osmanskej ríše a čínskej dynastie Ming.
Čo sa môžete dozvedieť?
- Armáda Alexandra Veľkého bola jednou z prvých, ktorá úspešne použila obliehacie zariadenia.
- Džingischán, jeden z najúspešnejších vojvodcov, spojil mongolské kmene do veľkej mongolskej ríše, ktorá sa v 13. st. rozprestierala od Číny po Európu.
- Otec mu dal meno po porazenom nepriateľskom náčelníkovi. Volal sa Temüdžin – železný nôž.
- K jeho úspechom prispela aj disciplína jeho bojovníkov, ktorú si zabezpečil vydaním zákonníka Jasa. Na základe neho nesmeli napríklad unášať ženy, kradnúť a obmedzoval taktiež náklonnosť k alkoholu…
Samozrejme, dozviete sa množstvo ďalších zaujímavostí. Okrem toho je súčasťou výstavy cca 200 artefaktov ako napríklad sekera z 2. stor. p.n.l. v tvare dravého vtáka; mongolský reflexný luk; luxusné pamiatky čínskej dynastie Tchang, ktoré mohli používať len cisár a jeho rodina atď. K jednotlivým exponátom vám počas komentovanej prehliadky prezradia aj príbehy, ktoré sa k ním viažu. Viac prezradila kurátorka Andrea Slaná: