piatok - 19. apríla, 2024
, Bačovské tradície sú stále živé

Bačovské tradície sú stále živé

O tom, že ovčiarstvo a ovčiarske tradície sú pre súčasných ľudí veľmi príťažlivé, svedčí podujatie Bačovské pastorále, ktoré sa uskutočnilo pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. V druhú augustovú sobotu, 13. augusta, sa stretlo v Dolnom Hričove množstvo návštevníkov nielen z okolia ale aj zo zahraničia, ktorých prilákalo toto jedinečné a zaujímavé podujatie.

„Robíme to pre ľudí,“ hovorí hlavný organizátor pastorále bača Marián Chamaj. „Chceme, aby sa ľudia prišli nielen zabaviť ale aj zažiť niečo nové a spoznať trochu aj z našej práce – ovčiarskej,“ dodáva bača. Každý, kto do športového areálu prišiel, si mohol vybrať z bohatého programu, ktorý organizátori pripravili. O kultúrny zážitok sa postarala Dedinská folklórna skupina Frivaldzanka a Kolárovičanky, Folklórny súbor Rovňan, Trombitáši Gernátovci, Rovňanskí heligonkári a spevule i večerný hosť Bystrík banda. Nechýbala ani tradičná bohatá tombola a večerná diskotéka.

Predstavili sa aj remeselníci a ľudoví umelci z okolitých obcí a všetci sme mohli obdivovať výsledky ich šikovných rúk. Návštevníci podujatia si pochutnali nielen na výborných bryndzových haluškách a na guláši z diviny, ale ochutnávali a hodnotili aj výrobky z ovčieho mlieka, pozreli si ukážky výroby syrov. Najväčším lákadlom Bačovských pastorále býva medzinárodná súťaž v strihaní oviec. A nebolo to inak ani tento rok. Osemnásť strihačov zo Slovenska i spoza hraníc chcelo divákom ukázať svoju zručnosť v strihaní oviec. Na tomto ročníku po prvýkrát strihala aj žena, čo dokazuje, že ovčiarstvo už nie je iba výsadou mužov, ale čoraz viac sa stretávame na salašoch aj so ženami bačovkami. Najzručnejším strihačom na 12. ročníku Bačovských pastorále bol mladý Poliak Krystyán Jarosz, ktorý túto zručnosť zdedil po svojom otcovi i starom otcovi a chce pokračovať v tejto tradícii aj naďalej. Z veteránov – strihačov – si pohár za prvé miesto odniesol Peter Kutaj z Liptovských Revúc. Aj súťaž furmanských záprahov sa stala pre divákov atraktívnou súčasťou bačovských slávností.

Zvyšujúca sa návštevnosť na slávnostiach svedčí o tom, že ovčiarske tradície sú príťažlivé aj pre súčasného človeka, veď v našom regióne majú bohatú históriu. Teší to predovšetkým hlavných organizátorov i podporovateľov ovčiarstva, najmä baču Mariána Chamaja, Vladimíra Sadloňa a spoluorganizátora Krajské kultúrne stredisko v Žiline, ktorí tento ročník Bačovských pastorále pripravili.

Autor: Anna Lovritšová
Foto: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *