štvrtok - 25. júla, 2024
, Bavlnené látky – najobľúbenejšie látky na svete

Bavlnené látky – najobľúbenejšie látky na svete

Nad pojmom bavlna sa nepozastaví nik. Všetci vieme, že ide o tkaninu, látku, ktorá sa nám spája s oblečením. Bežne nosíme bavlnené odevy a nezamýšľame sa nad tým, že sme si obliekli na seba bavlnu. Poznáme však históriu tohto čisto prírodného materiálu? Vieme, odkiaľ bavlna pochádza a ako sa dostala až k nám?

Čo ste o bavlne možno nevedeli

Najstaršia písomná zmienka o bavlne pochádza z Indie, kde ju nazývali  „stromová vlna“, lebo rástla na vysokých kríkoch a biele chumáče im pripomínali ovčiu vlnu. Prvé bavlnené látky do Európy doviezli arabskí kupci už v 9.storočí. V 16.storočí už bola bavlna a výrobky z nej všeobecne známe v celom vtedajšom svete.

Prečo vsadiť na oblečenie z bavlny

Už naše staré mamy nás učili, že kvalitné oblečenie je iba z bavlny. Dnes nie je o bavlnené látky núdza a sami uznávame, že syntetické materiály nemôžu bavlne konkurovať pre jej jedinečné vlastnosti. Bavlna sa vyznačuje najmä mäkkosťou, pevnosťou a trvácnosťou. Okrem toho je čisto prírodná a nespôsobuje žiadne alergie, preto si ju alergici nevedia vynachváliť. Ďalším plusom bavlny je jej priedušnosť, ktorú oceníme hlavne, keď sa potíme. Jedinou nevýhodou tohto prírodného materiálu je pomerná krčivosť, ktorá sa dá však rýchlo vyriešiť žehličkou.

Hoci sa neustále do popredia tlačia mnohé syntetické látky a niekedy nás zláka ich nižšia cena v porovnaní s bavlnou, stále platí, že tzv. umelina nemôže nahradiť čistý prírodný materiál.

Ušite si niečo pekné z bavlny

Zvládne to každá šikovná žena a nemusí byť vyučenou krajčírkou. Ak máte doma šijací stroj a trochu voľného času, postačí už len kúpiť potrebnú metráž bavlny a môžete sa realizovať. Z bavlny možno ušiť veľa vecí-nielen oblečenie, ale napr. aj obrus, rôzne doplnky do domácnosti, uteráky či bytové dekorácie. Fantázii sa medze nekladú. Ak ste v tom zbehlá a rada šijete pre seba či pre svojich blízkych, môžete navštíviť e-shop bubulakovo, kde nájdete bohatú ponuku bavlnených látok v rôznych farbách, vzoroch a cenových reláciách. Výber závisí iba od Vás.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …