piatok - 24. mája, 2024
, Budatín má vlastný erb. Takto vyzerajú jeho nové symboly

Budatín má vlastný erb. Takto vyzerajú jeho nové symboly

Žilinská mestská časť Budatín sa dočkala svojich nových symbolov. Mestské zastupiteľstvo v Žiline na svojom ostatnom zasadnutí ustanovilo erb, vlajku a zástavy tejto mestskej časti. 

V súčasnosti je Budatín jednou z mestských častí krajského mesta Žilina a štvrtou s vlastným erbom. Na stretnutiach poslancov s občanmi v Budatíne sa tiež viackrát hovorilo o histórii mestskej časti a jej významných medzníkoch, na ktoré sú jeho občania právom hrdí. V záujme podpory identity a z úcty k minulosti a predkom iniciovali preto primátor Žiliny Igor Choma a poslankyňa za obvod číslo 8 Emília Talafová žiadosť o vytvorenie a uznanie vlastného erbu.

Slávnostné odhalenie symbolov sa konalo 30. júla 2017 o 16.00 hod. pred Budatínskym hradom, ktorého sa zúčastnili primátor Igor Choma, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, poslankyňa mestského zastupiteľstva Emília Talafová s ostatnými kolegami zastupiteľského zboru a ďalší vzácni hostia. Počas odhalenia symbolov sa na programe zúčastnili aj tunajšie folklórne súbory. Výnimočné postavenie počas celej ceremónie mal hlavný štátny radca pre heraldickú tvorbu a správca Heraldického registra SR z Ministerstva vnútra SR Ladislav Vrtel, ktorý umocnil svojou prítomnosťou túto výnimočnú chvíľu.

Erb je registrovaný v tejto podobe: v zelenom štíte nad dvoma zlatými zvlnenými pruhmi strieborná, zlato zastrešená cimburovitá veža s otvorenou bránou.

, Budatín má vlastný erb. Takto vyzerajú jeho nové symboly

Vlajka, ktorá pozostáva zo štyroch pozdĺžnych pruhov vo farbách zelenej (3/10), žltej (2/10), bielej (2/10) a zelenej (3/10); vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.

, Budatín má vlastný erb. Takto vyzerajú jeho nové symboly

Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *