štvrtok - 18. apríla, 2024
, Cieľová páska Rajeckého Maratónu sa preťala. Zaznamenal rekordnú účasť

Cieľová páska Rajeckého Maratónu sa preťala. Zaznamenal rekordnú účasť

Bežecký víkend v Rajci priniesol množstvo noviniek a so všetkými svojimi výnimočnosťami sa opäť nezmazateľne zapísal do bežeckej histórie.

Súperom nedal šancu

Medzi najpútavejšie atribúty 34. ročníka Rajeckého maratónu patrí nepochybne účastnícky rekord. Na štart maratónu a jeho pridružených podujatí sa 12. augusta postavilo viac ako 1 200 pretekárov z vyše 10 krajín. Nepochybne k tomu prispela aj premiérová úplná uzávierka trasy Rajec – Čičmany, takže bežci sa nemuseli báť možných atakov od áut.

Vodiči až na pár výnimiek túto uzáveru rešpektovali, takže pretekári si mohli naplno vychutnať krásy Rajeckej doliny a atmosféru v meste či na trati. Počasie bolo taktiež ako na objednávku. Hoci silná nočná búrka hrozila sťažením podmienok, príjemné ochladenie, ktoré so sebou priniesla, naopak, pripravilo stopercentné bežecké podmienky. Tento fakt sa podpísal aj na skvelých výkonoch, ktorých svedkami sme sa stali v každej z disciplín.

, Cieľová páska Rajeckého Maratónu sa preťala. Zaznamenal rekordnú účasť

Maratónsku trať zdolal najrýchlejšie s časom 2:23:51 Slovák Tibor Sahajda z TJ Obalservis Košice. Svojím súperom nedal žiadnu šancu, už na obrátke v Čičmanoch mal veľmi slušný náskok, ktorý cestou späť do Rajca ešte zveľadil. Jeho súper, Čech Dan Orálek z behejbrno.com prišiel do cieľa so stratou viac ako 18 min na víťaza, no jeho radosť z druhého miesta bola napriek tomu obrovská, domov si totiž okrem 2. miesta odniesol aj ocenenie za najrýchlejšieho veterána (40+). Tretím najrýchlejším maratóncom bol Michal Puškár z AK AŠK Slávia Trnava, ktorý do cieľa dobehol s časom 2:44:36. Zo žien dominovala Sylvia Sebestian z BKJG Žilina. Cieľovú pásku preťala po výkone 3:10:51.

Vznikol nový traťový rekord

Slovenská bežecká elita prišla do Rajca zabojovať o zisk Majstra Slovenska v polmaratóne, ktoré tomuto podujatiu pre tento rok pridelil SAZ. Na trati sme videli tie najzvučnejšie mená súčasnosti, ktoré potvrdili svoju formu a viac než 20 z nich prišlo do cieľa pod 1 h 20 min. Fantastickým výkonom sa odprezentoval Jozef Urban z Obalservis Košice-Magneti. S náročnou traťou s prevýšením viac ako 200 m vedúcou z Rajca do Rajeckej Lesnej si poradil fantasticky, s časom 1:09:28 sa stal nielen majstrom Slovenska a absolútnym víťazom, ale zároveň utvoril nový traťový rekord na rajeckom polmaratóne.

Na Urbana nestačil ďalší z adeptov na majstra, Boris Csiba z AO Slavia UK Bratislava. Do cieľa prišiel s časom 1:11:18 a musel sa uspokojiť s druhým miestom. To tretie si po víkende v Rajci odnáša vďaka času 1:12:06 Marek Hladik z AK AŠK Slávia Trnava. O víťazstvo v kategórii žien sa prišla pobiť Maďarka Tünde Szabó (klub PVSK), čo sa jej napokon podarilo a s krásnym časom 1:18:58 sa právom stala kráľovnou rajeckého polmaratónu. Druhé miesto si odniesla Soňa Vnenčáková z AO Svit s časom 1:21:02. Pretekárka sa zároveň stala majsterkou Slovenska v polmaratóne. Vicemajsterkou SR a celkovo treťou najrýchlejšou bežkyňou je Nika Čorbová z UK Slavia Bratislava (1:22:13).

Korčuliari len s tesným rozdielom

Na svoje si prišli aj korčuliari. Ranný dážď ich síce určite nepotešil, keďže po suchom povrchu sa inline robí najoptimálnejšie, na ich výkonoch sa ale táto skutočnosť výraznejšie nepodpísala. S podmienkami na trati si poradil najlepšie Matej Filip z SC Košice, ktorý polmaratón do Čičmian vyjazdil za 0:48:53. Iba tri stotiny sekundy rozhodli o druhom a treťom mieste. Dušan Čičmanec len o vlások predstihol Lukáša Pekného z Maratón klubu Rajec a teší sa z druhého miesta. Najrýchlejšou korčuliarkou je Renáta Karabová z RKIC Košice. Do cieľa prišla s časom 0:50:34. Kompletné výsledky všetkých disciplín Rajeckého maratónu nájdete na sportsofttiming.sk., Cieľová páska Rajeckého Maratónu sa preťala. Zaznamenal rekordnú účasť

Rajecký maratón teda priniesol opäť niečo nové a so zopakovaním tradičného bol snáď pre všetkých, či už štartujúcich alebo povzbudzujúcich, nezabudnuteľný. Organizátori, Maratón klub Rajec, sa už 34.krát postarali o to, aby sa každý, kto zavíta do Rajca, cítil ako doma a našiel v tomto meste a na tomto podujatí dôvod, prečo sa sem vrátiť aj o rok.

Text: Jozef Rybár  Foto: Dominika & Janko Vanák

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *