streda - 19. júna, 2024
, Detský vozeň odvezie prvých cestujúcich

Detský vozeň odvezie prvých cestujúcich

Sedieť na pohodlnej novej sedačke, hrať stolové hry, ale zároveň sa cítiť ako uprostred lesa s lienkou či vážkou nad hlavou a s veveričkou na strome – to sa stáva súčasťou cestovania vlakmi. Nový vozeň určený pre rodiny s deťmi je výsledkom jedinečného projektu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a študentov z kremnickej Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva (SŠUV). Cestujúci si ho budú môcť vyskúšať v pravidelnej dennej prevádzke od pondelka 26. októbra 2015 vo vybraných zrýchlených vlakoch na linke Zvolen – Žilina a späť.

Návrhy, vizuály i materiálne vyhotovenie pripravili študenti SŠUV, realizáciu konzultovali so zamestnancami ZSSK, aby bola v súlade s technickými predpismi. Ide o úpravu vozňa druhej triedy so služobným oddielom (technické označenie BDs), ktorý sa radí zvyčajne do diaľkových prípadne regionálnych vlakov. Je prvý a (zatiaľ) jediný svojho druhu.

Vytvorenie unikátneho detského vozňa v spolupráci so študentmi bolo motivované snahou vytvoriť prostredie, ktoré zatraktívni osobnú železničnú dopravu rodinám deťmi. Pri cestách s deťmi ľudia volia najčastejšie auto. Ak zatraktívnime vlaky práve najmenším, tak pre cestovanie za babičkami či rodinou, prípadne na výlety, si ľudia vyberú vlak,“ poznamenal riaditeľ Úseku obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko Jozef Schmidt.

Študenti vyrobili novú výbavu interiéru, špeciálne stolíky s hrami, unikátne police na batožinu, zaujímavé podlahy, návrhy čalúnenia, závesy, polepy stien a podobne. Sekcia údržby ZSSK v rámci pracoviska Opravovňa vozňov Zvolen participovala pri montáži. Študenti ponúkli kreatívny vizuál aj pre toalety, ktoré sú podstatné pri výbere vlaku ako dopravného prostriedku pri ceste s dieťaťom.

Vozeň ZSSK zaradí do súprav na linke Zvolen – Vrútky – Žilina do spojov, ktoré sú vyhovujúce pre cestovanie s deťmi z pohľadu dennej časovej polohy. Zrýchlené vlaky, ktorých súčasťou bude detský vozeň, budú chodiť denne zo Zvolena o 7.09 h a 15.09 h, zo Žiliny pôjdu o 10.54 h a 18.54 h. Na 117 km dlhej trase vlak obslúži 10 staníc/zastávok. Linka vedie krajinou oplývajúcou prírodným i kultúrnym bohatstvom. Cestovanie autom v tomto regióne môže so sebou niesť isté riziká, cesta vedie cez nehodový úsek (Šturec), jazdu obmedzujú kolóny (Strečno), čo vedie k zdržaniu. Cestovanie s deťmi uvedenými spojmi preto predstavuje ideálnu voľbu pre rodinné návštevy či poznávacie alebo relaxačné výlety.

Trasa spája dve krajské mestá – Banskú Bystricu so Žilinou, ležia na nej dve kúpeľné mestá (Sliač, Turčianske Teplice), mestá s bohatou históriou (Martin, Banská Bystrica). Je súčasťou legendárnej trate SNP (Banská Bystrica – Horná Štubňa). Na ceste zo Zvolena do Žiliny cestujúcich čaká 24 tunelov, nachádza sa tu aj najdlhší železničný tunel na Slovensku, tzv. Čremošniansky (v minulosti Harmanecký) s dĺžkou 4,7 km, tiež štyri viadukty a viac ako 100 mostov.

Od platnosti GVD 2015 – 2016 bude detský vozeň zaradený aj do vlakov, jazdiacich na iných tratiach, čím chce ZSSK dať príležitosť vyskúšať si cestu v ňom čo najviac cestujúcim z celého Slovenska

Autor: Jana Morháčová/riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK
Foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *