nedeľa - 14. júla, 2024
, Do kín prichádza nová rozprávková komédia Zdeňka Trošku

Do kín prichádza nová rozprávková komédia Zdeňka Trošku

Premiéra v Čechách aj na Slovensku sa uskutoční vo štvrtok 18. augusta. Regionálne predpremiéry tejto jemne strašidelnej rozprávkovej komédie mohli diváci vidieť v slovenských kinách v Žiline, Trenčíne, Trnave a Bratislave. My sme na predpremiére v ZOC Max v Žiline boli. Za prítomnosti režiséra Zdeňka Trošku a hercov predpremiéru uviedla naša moderátorka Eva Lacová. 

Námetom pre nakrútenie rodinnej komédie „Strašidla“ bola predloha, ktorú poslal režisérovi Zdeňkovi Troškovi divák Jiří Kos. Film sa natáčal 29 dní v okolí Prahy. Príbeh plný fantázie by chcel nadviazať na veľmi slávnu tradíciu filmov ako Arabela, Dívka na koštěti či Jak utopit doktora Mráčka v ktorých sa svet ľudí preplietal so svetom čarov a kúziel. O čom príbeh „Strašidla“ je?

, Do kín prichádza nová rozprávková komédia Zdeňka Trošku

Rodina hejkala Huga – hejkal Hugo, čarodejnice Patrícia a Žofie, vodník Bubla, víla Jitřenka a dve deti Ester a Eleonor – žije v harmónii v starom dome, depozitári múzea, na okraji mesta. Ich pokoj však jedného dňa naruší mestský úradník Patočka, ktorý vo svojej horlivosti zistil, že neznámi obyvatelia dlhujú nájomné. Dá im možnosť voľby: vysťahovať sa alebo zaplatiť nájom. Úradník Patočka sa zaľúbi do krásnej víly Jitřenky a tak sa im snaží pomôcť. Rozprávkové bytosti sú nútené vstúpiť do sveta ľudí, v ktorom sa musia naučiť nielen žiť ale aj vychádzať s ľuďmi čo so sebou prináša často mnoho komplikácií.

Pre film bolo vyrobených 15 kostýmov a 6 parochní. Potrebných bolo aj mnoho rekvizít. Medzi najoriginálnejšie patrí určite lietajúca metla s GPS systémom alebo špeciálna zubná náhrada upíra Ignáca, ktorého si zahral Karel Dobrý. Pôvabná herečka Tereza Kostková si zahrala vo filme nielen čarodejnicu Patríciu ale na moment sa premenila aj na známe svetové herečky Audrey Hepburn alebo Marilyn Monroe. Parochne, ktoré nosila Tereza Kostková, pochádzajú z Paríža. Zaujímavosťou filmu je aj to, že po mnohých spoločných rokoch na divadelných doskách môžeme pred kamerou vidieť hrať Terezu Kostkovú s jej mamou, herečkou Carmen Mayerovou. Nechýbajú ani špeciálne triky ako sú prelínačky či delené zábery teda dodatočné postprodukčné úpravy (premena Terezy Kostkovej alebo úprava vodníka Bublu tak, že z jazera vychádza postupne suchý).

V hlavných úlohách filmu uvidíme Terezu Kostkovú (čarodejnica Patrícia), Bronislava Kotiša (hejkal Hugo), Jiřího Dvořáka (vodník Bubla), Carmen Mayerovú (čarodejnica Žofie), Saru Sandevu (víla Jitřenka), Vladimíra Polívku (úradník Patočka), Terezu Bebarovú (pani Karolína), Nelly Řehořovú (Ester), Petra Šimčáka (Eleonor), Václava Postráneckého (riaditeľ školy), Annu Polívkovú (učiteľka chémie a češtiny), Petra Nárožného (riaditeľ divadla), Matěja Hádka (režisér v divadle), Karla Dobrého (upír Ignác) a mnoho ďalších.

Video: youtube.com/Fénix Film
Foto: autor, facebook.com/Strašidla – rodinná komedie režiséra Zdeňka Trošky

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *