Nadmerná spotreba, neuvedomelé správanie, neúcta k prostrediu, negatívny dopad priemyselného pokroku v kontraste s nedotknutou divočinou. Príroda, ktorá je dokonalým architektom a zároveň tichým svedkom zániku. Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša v utorok a stredu 19.–20.novembra 2019 do Ster Century Cinemas v OC Mirage v Žilinedokumentárne filmy, ktoré vás motivujú k zmene. Nebude chýbať sprievodná diskusia venovaná prírodnému turizmu a elektromobilite, inšpiratívni rečníciči Junior festival pre základné a stredné školy.Vstup na festival je voľný.
Celosvetovo oceňované filmy
Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm na Slovensko každoročne prináša široký výber celosvetovo oceňovaných dokumentárnych filmov zahraničnej i domácej produkcie. V rámci celoročnej TOUR je snahou organizátorov prostredníctvom dokumentárnych snímok a sprievodných aktivít zvyšovať v regiónoch Slovenska environmentálne povedomie. „Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta doposiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak, negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie. Ľudí však nechceme strašiť, chceme im priniesť informácie a motivovať ich k zmene, možno trošku varovať. Je potrebné sa poučiť zo zlých návykov a naštartovať v sebe zmenu,‘‘ informuje o charaktere podujatia riaditeľ festivalu Peter Lím.
Festivalové podujatie v Žiline víta aj primátor mesta Peter Fiabáne: „Festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša na filmové plátno globálne témy, ktoré v spoločnosti rezonujú. Ochrana životného prostredia sa dotýka všetkých a to, ako bude naša planéta v budúcnosti vyzerať, závisí od rozhodnutia každého jedného človeka. Teší ma, že filmový festival zavíta do nášho mesta a že okrem staršieho diváka oslovuje aj školákov, teda generácie, ktoré v ochrane a v premene životného prostredia zohrávajú dôležitú úlohu.“
Zapojíte sa do diskusie?
Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm začne v utorok 19. novembra 2019 v Ster Century Cinemas v Žiline programom pre vopred prihlásené základné a stredné školy.V rámci Junior festivalu sa deti pomocou filmového plátna a sprievodných aktivít naučia ako chrániť životné prostredie. Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16.00 do 21.30 hodiny prináša široké spektrum tém. Nenechajte si ujsť jedinečné zábery vlčej svorky v nehostinnej tundre, naučte sa predchádzať vzniku odpadov, vyriešte dilemu udržateľného stravovania, predstavte si život bez hmyzu alebo sa inšpirujte príbehom odhodlanej aktivistky, novodobej Johanky z Arku.
Program je doplnený o diskusiu Kde bolo, tam bude! Turistikou k rozprávkovému Slovensku, kde sa návštevníci v utorok o 18.00 hodine vďaka Zuzane Burdovej z Aevis n.o. a Anne Sliackej zo štátneho podniku Lesy SR dozvedia viac o prírodnom turizme. V stredu 20. novembra sa v diskusii Sú elektroautá dopravným prostriedkom budúcnosti?, návštevníci dozvedia o ťažiskových trendoch vo vývoji technológií, o trendoch v mobilite a automobilovom priemysle, o nových batériách a výhodách i nevýhodách elektrodopravy.
Zdroj: Mesto Žilina
Kompletný program festivalu v Žiline:
UTOROK 19.11.2019
16:00 BIELY VLK – ARKTICKÝ DUCH, SK DABING, A9, DE/56’
Na krajnom severe Kanady leží ostrov Ellesmere, kde nehostinnú tundru bičuje arktický vietor a teploty klesajú až na 40 stupňov pod nulou. Kráľovstvo snehu a ľadu je domovinou vlka arktického, jedného z najhúževnatejších predátorov našej planéty. Avšak s príchodom jari sa putujúci lovci menia na oddaných rodičov, ktorí sa starajú o nových členov svorky. Vo filme sú jedinečné zábery z rodinného života vlkov. Ponúka epický, pravdivý, dramatický a dojemný príbeh oddanosti, spolupatričnosti a vernosti, ktorý odhaľuje víťazstvá a pády svorky snažiacej sa prežiť v jednej z posledných úžasných divočín našej Zeme.
17:00 STAČÍ MÁLO, SK TITULKY, B258, IS/51’
Prečo sa potravinový a módny odpad stal naliehavým sociálnym a environmentálnym problémom? Čo môžeme urobiť, aby sme to zmenili? Film je vyrozprávaný očami mladej islandskej matky, ktorá sa snaží porozumieť problémom a zmeniť spôsob svojho života. Rozhovory s odborníkmi, dizajnérmi, aktivistami a producentmi objasňujú celú situáciu a ponúkajú rôzne možnosti ako tento problém riešiť. Aj malé zmeny našich návykov môžu mať na našu planétu veľký vplyv.
18:00 MIMO PLÁTNA: KDE BOLO TAM BUDE! TURISTIKOU K ROZPRÁVKOVÉMU SLOVENSKU
Prírodný turizmus predstavuje na jednej strane výnimočnú príležitosť pre ľudí spoznávať a budovať si vzťah k divokej prírode, pretože len tak ju dokážeme spoločne chrániť. Na druhej strane dokáže generovať prostriedky na zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt územia a vytvárať pracovné príležitosti pre miestnych obyvateľov. Podľa Svetovej organizácie cestovného ruchu (WTO) je cestovný ruch jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomických odvetví vo svete. Preto je dôležité jasne si povedať, aký turizmus na Slovensku chceme rozvíjať a podporovať. Ako využiť prírodný potenciál na rekreáciu, prečo je vhodné ísť do divočiny so sprievodcom, ako prírodný turizmus funguje v zahraničí a či môžu uvedomelí turisti pomôcť zachrániť slovenskú prírodu pred devastáciou nám prezradí Zuzana Burdová z Aevis n.o.. Ako funguje sieť lesných informačných kancelárií ale aj to, čo vie ponúknuť širokej verejnosti napríklad aj taký poľovný turizmus predstaví Anna Sliacka zo štátneho podniku Lesy SR.
19:00 DILEMA MÄSOŽRAVCOV,SK TITULKY, B108, FR/71’
S rastúcim počtom obyvateľov a tlakom na zvyšovanie lacných potravín sme sa dostali k neúprosnej produktivite a priemyselnému poľnohospodárstvu. Krutosť voči chovaným zvieratám, závažné zdravotné problémy a škody na životnom prostredí sú nevyhnutnými dôsledkami. Máme nejaké alternatívy? Zoberieme vás na cestu do Spojených štátov, Portugalska, Francúzska, Švédska a Nemecka, aby sme vám ukázali najhoršie excesy priemyselného poľnohospodárstva a pozitívne príklady žien a mužov, ktorí používajú len také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami.
20:10 SVET BEZ HMYZU, SK DABING, C158, DE/29’
Najprv vymrie hmyz, potom vtáky a nakoniec ľudia. V strednej Európe sú oblasti kde je 70% hmyzu vyhynutého a klesá aj počet vtákov. V Číne sú miesta, kde hmyz nie je vôbec a opeľovanie robia ľudia ručne. Film sa zaoberá príčinami a ponúka aj riešenia. Počas výskumu natrafíme na krajinu, ktorá disponuje z veľkej časti nedotknutou prírodou – Rumunsko je rajom vtákov a hmyzu.
20:40 AKTIVISTKA ,SK TITULKY, B814, FI/57’
Film je moderný príbeh Johanky z Arku, odhodlanej tínedžerky z fínskeho Laponska, ktorá sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta. Bojuje za budúcnosť svojej dediny a za jedinečnú mokraď chránenú prírodným programom Európskej únie. Riikka Karppinenová mala len 15 rokov, keď anglo-americký medzinárodný banský gigant našiel na tomto území ložiská niklu a medi, len 120 kilometrov severne od polárneho kruhu. Bol to objav storočia.
STREDA 20.11.2019
16:00 ISLAND, ZNOVUZRODENÝ OSTROV, SK DABING, A1, ES/53’
Polárna líška, jediný domorodý cicavec Islandu, a jeden z mnohých druhov, ktoré sa dokázali prispôsobiť nehostinným ostrovným podmienkam. Toto miesto sa zrodilo z ohňa z hĺbky Zeme a život sa tu prejavil tým najohromnejším spôsobom. Líška vás prevedie úchvatnou biodiverzitou ostrova, medzi ktorú patria mníšiky, rybáre dlhochvosté, kajky morské, fulmare, bernikly, tulene, veľryby či alky.
17:00 ZAVALENÍ ODPADKAMI, SK TITULKY, C1095, DE/46’
Predstavte si svet, kde sú odpadkové koše naplnené kvetmi. Svet bez odpadu. Hrdinovia dokumentu skúmajú, ako vzdialená je táto vízia od nášho každodenného života. Film zobrazuje celú paletu zúčastnených od inštitucionálneho odpadového hospodárstva, separácie odpadu, recyklácie, až po mimovládne organizácie a jednotlivcov, ktorí sa snažia predchádzať vzniku odpadu. V mixe kreatívneho dokumentárneho filmu a animácie spochybňujú našu vlastnú úlohu a zodpovednosť za trvalo udržateľný životný štýl.
18:00 MIMO PLÁTNA: SÚ ELEKTROAUTÁ DOPRAVNÝM PROSTRIEDKOM BUDÚCNOSTI?
Elektromobilita zažíva v posledných rokoch rozmach a automobilky postupne oznamujú výraznejší nábeh elektrifikácie svojich modelov. Mnohí v elektromobilite vidia jeden z trendov budúcnosti dopravy, koluje však o nej aj viacero protirečení či negatívnych postojov. Prekonajú progresívne technické riešenia súčasné výzvy v elektromobilite, či dokonca nahradia klasické spaľovacie motory? O ťažiskových trendoch vo vývoji technológii, o trendoch v mobilite a automobilovom priemysle, o nových batériach a výhodách i nevýhodách takéhoto druhu dopravy sa s nami prídu porozprávať Patrik Križanský zo Slovenskej asociácie pre elektromobilitu, Pavol Špánik z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline a Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility na Mestskom úrade v Žiline.
19:00 SVET PODĽA TERMITOV, CZ ZNENIE, A855, CZ/52’
Termity – pre niektorých exotická háveď, pre iných zasa škodcovia, ktorí spôsobujú obrovské ekonomické škody. Film sa ich pokúša ukázať inak: ako silu, významne ovplyvňujúcu ekosystém celej našej planéty a tiež ako objekt intenzívneho vedeckého výskumu, ktorý odhaľuje ich fascinujúci život a mimoriadnu schopnosť prispôsobiť sa.
20:00 THUNDER: NA STOPE PYTLIAKOM, SK TITULKY, E1050, US/96’
Dokumentárny film o 110-dňovom prenasledovaní nelegálneho rybárskeho plavidla Thunder s tzv. Purple Notice varovaním Interpolu na šírom mori. Organizácia aktivistov na ochranu morí Sea Shepherd a jej kapitán Peter a kapitán Sid prenasledujú Thunder 16 000 km cez antarktické ľadovce, počas búrok na Južnom oceáne, zažívajú konfrontáciu a plavbu Indickým oceánom, ako aj vodami východnej Afriky a južného Atlantiku. Rybárska loď na úteku bola považovaná za najznámejšieho pytliaka na svete. Naháňačka má prekvapujúci koniec, dramatické potopenie lode Thunder na morské dno.
Zdroj: Ekotopfilm Envirofilm, marketing, Dominika Dobrocká
One comment
Pingback: Už chceme aj trochu biť na poplach, hovorí riaditeľ Ekotopfilmu Peter Lím | Rádio Rebeca