štvrtok - 25. apríla, 2024
, V Martine na javisku zažiari unikátna kombinácia divadla a hudby

V Martine na javisku zažiari unikátna kombinácia divadla a hudby

V rámci BarmuseumFestu sa tentoraz predstaví divadlo objektov na motívy Anny Kareninovej a koncert kapely Fekete Seretlek z Prahy.

 Československý festival živého umenia BarmuseumFest, ktorý prebieha v Kultúrnom centre Museum v Martine, hostí od 3. októbra profesionálnych divadelných a hudobných umelcov v rámci šiestich festivalových večerov. Na jeho štvrtom pokračovaní si tentoraz budú môcť návštevníci vychutnať kombináciu divadla a hudby v podaní Fekete Seretlek a Studio DAMÚZA: Kar.

 Počas smútočnej večere, počas štrngania pohárov a pokojného doprovodu smútočnej kapely sa namiesto rozlúčky začnú odohrávať útržky zo života zosnulej osoby. Tá skrz náhodné pohyby čašníka, nenápadnú kombináciu hudby, slov a predmetov ožíva tak, ako ožíva aj predstavivosť hostí. Tí sa opojení vínom začnú vžívať do minulosti, až sa nakoniec sami stanú postavami príbehu o Anne Kareninovej.

Kabaret ruského realizmu stavia dramaturgiu živou, autorsky spracovanou hudbou, postavenou na základe ruských tradícií. Harmonika, perkusie, husle, violončelo, kontrabas a päťhlas prevedú divákov metamorfózou hudby a divadla, kabaretu a intímnych scén pohyblivých predmetov. Rytmika graduje do poslednej chvíle, v ktorej sa (pred dverami smrti) ocitnú naraz divák a herec opäť na začiatku – pri stole s pohárom vína v ruke. Predstavenie v Kultúrnom centre Museum – Barmuseum budú mať možnosť všetci nadšenci umenia zažiť už 18. novembra o 19-tej hodine. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Hrajú: Pavol Smolárik, Anna Bubníková, Jiří N. Jelínek, Ivo Sedláček, Matija Solce, Jan Meduna.

V Martine sa rozoznejú tóny imaginárnych krajín a expresívnej hudby

V rámci BarmuseumFestu nadšencov umenia uchváti tvorba agilného slovenského gitaristu Dávida Kollára a zvukového kolážistu Michala Kořána.

Československý festival živého umenia BarmuseumFest, ktorý prebieha v Kultúrnom centre Museum v Martine, hostí od 3. októbra profesionálnych divadelných a hudobných umelcov v rámci šiestich festivalových večerov. Na jeho treťom pokračovaní sa milovníkom umenia predstavia gitarový experimentátor Dávid Kollár a ambietný umelec Michal Kořán.

Dávid Kollár je dvorným skladateľom slovenského vydavateľstva Hevhetia. Zaslúžene sa zviditeľnil založením skupiny KoMaRa s bubeníkom zo skupiny King Crimson – Patom Mastelottom. Neskôr nasledovala rada ďalších úspechov. Koncertoval s legendárnym hráčom na stick Treyom Gunnom, gitaristom Eivindom Aarsetom a nahral album Illusion of a Separate World s nórskym hudobníkom Arveom Henriksenom. Zaujímavý ohlas malo tiež jeho hosťovanie na albume Stevena Wilsona To The Bone (2017). V poslednej dobe často koncertuje s ďalším legendárnym hudobníkom Erikom Truffazom. Dávid Kollár vydal viacero vlastných albumov a je taktiež autorom filmovej hudby. V roku 2019 získal na Slovensku Cenu za prínos do hudby v Radio_Head Awards.

, V Martine na javisku zažiari unikátna kombinácia divadla a hudby

Michal Kořán sa dlhodobo venuje kolážam. Od polovice 80-tych rokov spolupracuje s Filipom Homolom a s bratom Jaroslavom Kořánom, s ktorým založil meditatívny súbor Orloj snivců. Následná spolupráca s Pavlom Richterom priniesla pod hlavičkou Richter bandu album To, co lidi sytí… Michal Kořán od svojho doposiaľ posledného sólového albumu Čtyři barvy (2017) spolupracuje s maďarskou huslistkou Ágnes Kutas a basgitaristom Josefom Jindrákom. V roku 2018 spoločne založili trio M/Á/J, ktorého debutujúci album První květy (2019) produkoval opäť Pavel Richter. V súčasnosti naživo sprevádza divadelné predstavenie Solaris / Anything Goes (réžia Ewa Zembok) v pražskom Divadle X10. Za hudbu k divadelnej hre Posledné veci anjela (DAD Prešov, réžia Miloš Karásek) získal v roku 2003 ocenenie za najlepšiu scénickú hudbu sezóny 2003 na divadelnom festivale v Nitre.

Vystúpenie Dávida Kollára a Michala Kořána v Kultúrnom centre Museum – Barmuseum budú mať možnosť všetci nadšenci umenia zažiť už 15. novembra o 20-tej hodine. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …