utorok - 21. mája, 2024
, Eurovízia 2016 prichádza s viacerými novinkami a s rekordnou účasťou

Eurovízia 2016 prichádza s viacerými novinkami a s rekordnou účasťou

61. ročník Eurovízie (Eurovision Song Contest) sa bude konať v Ericsson Globe v Štokholme po švédskom víťazstve minulý rok vo Viedni s piesňou „Heroes“, ktorú zaspieval Måns Zelmerlöw.

Súťaž sa bude skladať z dvoch seminifinále v dňoch 10. a 12. mája a finále, ktoré sa uskutoční 14. mája v Ericsson Globe, ktorá dokáže pojať 16 000 divákov. Moderátormi súťaže sa stanú minuloročný víťaz, Måns Zelmerlöw, a Petra Mede.

Eurovízie sa zúčastní 43 krajín. Do súťaže sa vracajú Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko a Ukrajina, ktorá sa pre vnútorné nepokoje v krajine nemohla súťaže zúčastniť. Špeciálnym hosťom bude opäť Austrália, ktorá svoj debut v súťaži zažila minulý rok. Eurovízie sa tento rok nezúčastní Portugalsko, Turecko a Slovensko.

V prvom semifinále sa predstavia: Arménsko, Chorvátsko, Fínsko, Grécko, Maďarsko, Moldavsko, Holandsko, Rusko, San Maríno, Rakúsko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Island, Malta a Čierna Hora.
V druhom semifinále vystúpia: Austrália, Bielorusko, Írsko, Izrael, Lotyšsko, Litva, Macedónsko, Poľsko, Srbsko, Švajčiarsko, Albánsko, Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Gruzínsko, Nórsko, Rumunsko, Slovinsko a Ukrajina.

Do finále automaticky postupuje Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Taliansko. Sú to krajiny, ktoré finančne najviac prispievajú do Európskej vysielacej únie. Od roku 2007 sa ku „Veľkej päťke“ vždy pridáva aj krajina, ktorá vyhrala v súťaži predchádzajúci rok. Do finále tak priamo tento rok postupuje Švédsko.

Súťaž prichádza s novým hlasovacím systémom, ktorý sa zmenil prvýkrát od roku 1975. V predošlých rokoch Eurovízie za každú zúčastnenú krajinu hlasovali profesionálna porota a verejnosť. Pridelené body sa skombinovali a výsledky oznámil zástupca danej krajiny. Od aktuálneho ročníka budú zástupcovia krajín oznamovať iba výsledky hlasovania národnej poroty. Body, ktoré jednotliví súťažiaci získali prostredníctvom hlasovania verejnosti z každej zúčastnenej krajiny, sa zatiaľ skombinujú a súčty oznámi na záver moderátor podujatia, pričom súťažiaceho, ktorý získal najviac bodov, ohlási ako posledného. Výsledky hlasovania verejnosti v jednotlivých krajinách organizátori zverejnia neskôr na oficiálnej stránke podujatia. Rovnaký princíp oznamovania výsledkov použijú aj v semifinálových kolách.

„Nový spôsob hlasovania zaručí, že pieseň, ktorá sa najviac páči verejnosti, získa dvanásť bodov bez ohľadu na to, ako hlasovala porota,“ priblížil výkonný supervízor súťaže Jon Ola Sand. „Táto zmena formátu vnesie novú úroveň napätia do záveru Eurovision Song Contest,“ povedal zasa výkonný producent aktuálneho ročníka podujatia Martin Österdahl.

Novinkou bude aj živé vysielanie zo zákulisia súťaže – Eurovision The Party. Prenosom bude sprevádzať moderátorka Sanna Nielsen. Diváci budú mať možnosť vidieť zákulisie v hale Ericsson Globe, vypočuť si rozhovory so súťažiacimi a Sanna Nielsen sa občas sa objaví aj v spoločnosti hlavných moderátorov. Rovnako tak bude možné vidieť naživo aj hlasovanie poroty a jej následné vyhlásenie výsledkov. Počas Eurovision The Party vystúpia aj niektorí víťazi z predchádzajúcich súťaží napr. Loreen. Organizátori veria, že Eurovision The Party stane každoročnou udalosťou v hostiteľskej krajine súťaže.

Zdroj: Eurovision.tv
Foto: eschungary.hu

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *