sobota - 20. júla, 2024
, Farby interiéru podľa feng shui
Foto: Unsplash.com

Farby interiéru podľa feng shui

Feng shui je čínske umenie geometrie a výklad prúdenia a smerovania zemských a atmosférických síl a energetického smerovania jin a jang. V doslovnom preklade ide o spojenie vetra a vody. Umožňuje nerušené plynutie energie čchi v priestore a vnáša doň harmóniu, aby sa v ňom ľuďom darilo čo najlepšie. Toto čínske umenie ovplyvňuje životy ľudí už viac ako 4000 rokov. Dnes sa s ním najčastejšie stretávame pri zariaďovaní interiérov a realizácii záhrad. Interiér najviac ovplyvňujú farby. Feng shui vychádza z farieb podľa piatich elementov.

, Farby interiéru podľa feng shui
Foto: Dovido.sk

Čo to tá farba vlastne je?

Farby sú všade okolo nás. Berieme ich tak samozrejme, že nad ich charakteristikou a významom vôbec nezamýšľame. Farba je psychofyziologický vnem, ktorý vyvoláva vstup viditeľného svetla určitej vlnovej dĺžky do oka. Interval spektra viditeľného svetla je pre ľudí v rozsahu 380 až 780 nm. Rôzne vlnové dĺžky mozog interpretuje ako farby. Najväčšiu vlnovú dĺžku má červená a najmenšiu fialová farba. Široké spektrum farieb vzniká kombináciou základných farieb. Ich zmiešaním vzniká achromatická farba. Všetky farby okrem čiernej, bielej a sivej sú chromatické. Pri zameraní sa na povrchy predmetov sú základnou farbou fialová, azúrová a žltá. Pri farebných svetlách je  základná červená, zelená a modrá.

Farby podľa piatich elementov

Feng shui vychádza z kombinácie piatich elementov: drevo – oheň – zem – kov – voda, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. S ich pomocou sa vám podarí napraviť to, čo je v interiéri zlé a vytvoriť dobré. Každému prvku prislúcha nejaká farba a svetová strana. Tvorivý cyklus prebudíte, keď orientáciu miestnosti prepojíte s jej farbou a prvkom. Sú farby, ktoré upokojujú a utlmujú a sú farby, ktoré dodávajú energiu a radosť do života. Ich správny výber a kombinácia vám pomôže vytvoriť šťastný a krásny domov, v ktorom nebude chýbať potrebná čchi energia.

Element DREVO

Drevo je spojené s východom, zelenou farbou a všetkým, čo súvisí s prírodou a novým začiatkom. Symbolizuje zdravie a rast, ale pomáha aj s plnením ambícií. Obklopte sa vysokými rastlinami, nábytkom z dreva a obrazmi s prírodným motívom.

, Farby interiéru podľa feng shui
Foto: Dovido.sk

Element OHEŇ

Oheň sa spája s juhom. Najsilnejšou farbou feng shui je červená a symbolizuje partnerstvo, stabilitu a intimitu. Prináša teplo a svetlo, ale je veľmi výbušná. V miestnosti na južnej strane použite prvok, ktorý posilňuje oheň. Obklad z tehál alebo dreva a zamerajte sa na béžovú a zemité farby. Nemusí to byť len farba stien. Silnú energiu majú aj farby použité na doplnkoch.

Element ZEM

Žltá je veselá, slnečná a osviežujúca. Je symbolom zeme a spája sa so svetovou stranou západ. Jej odtiene zlepšujú náladu, vzbudzujú zvedavosť, vyžarujú príjemnú energiu a pôsobia útulne. Žltá vám prinesie hojnosť a pomôže s trpezlivosťou a toleranciou. Kameň, terakota, hlina a keramika sú doplnkami, ktoré vám pomôžu prvok zeme posilniť.

Element KOV

Element kov je symbolom sily, pevnosti a vodivosti. Jeho svetovou stranou je západ a farba biela. Biela je znakom čistoty, nevinnosti a nových začiatkov. V prípade doplnkov siahnite aj po striebornej a zlatej farbe. S kovom úzko súvisia.

, Farby interiéru podľa feng shui
Foto: Unsplash.com

Element VODA

Energia elementu voda je pokojná a patrí jej tmavá noc a sever. Jej farbou je modrá vo všetkých svojich odtieňoch a čierna. Je symbolom pokoja a mieru a pomáha pri meditácii. Aktivujú ju vlniace sa záclony, bytové fontány a zvlnené vzory.

Vzory a ich miesto vo feng shui

Feng shui pracuje aj so vzormi, ktoré sú tiež priradené k svetovým stranám a vychádzajú z elementu, ktorý ovplyvňujú. Na východe energiu čchi najlepšie prebudíte s pásikmi a motívom kvetov a lístkov. Energiu juhu doplnia trojuholníky a špicaté tvary. Pre kov sú najlepšie oblé vzory a kruhy, pre vodu vlnovka, špirála a oblé nepravidelné tvary a do centra sa najviac hodia štvorce a káro. Vzory nemusíte dávať všade. Napríklad tapetu so vzormi dajte len na tú stenu, ktorá prislúcha náležitej svetovej strane. Získate peknú dekoráciu a pomôžete energii čchi prúdiť tak, ako má.

, Farby interiéru podľa feng shui
Foto: Dovido.sk

Zariadenie izieb podľa feng shui

Spálňa je z pohľadu feng shui najdôležitejšia miestnosť v byte a mali by ste ju umiestniť čo najďalej od vchodových dverí. Je to vaša izba a je miestom harmónie, odpočinku, intimity. Nekazte si ju zrkadlami a elektronikou. Oberajú nás o spánok. Feng shui odporúča svetlý nábytok. Neukladajte ho blízko k posteli. Posteľ umiestnite k stene. Steny natrite tlmenou a neutrálnou farbou. Béžová a svetlomodrá upokojuje a podporuje plnohodnotný spánok. Závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo takisto pomáhaju pri nerušenom spánku. Červená je farbou vášne, je energická a agresívna, ale úplne ju nezavrhujeme. Červené vankúšiky, posteľná bielizeň a sviečky pomôžu posilniť partnerský život. Do manželskej postele má ísť len jeden veľký matrac. Máte na ňom byť spolu. Nad posteľ nedávajte žiadne poličky a obrazy v mohutných rámoch. Nebráňte energii voľne prúdiť.

Obývačka je priestor na komunikáciu a spoločne strávený čas s rodinou a priateľmi. Je symbolom rodinnej pohody a radosti. Správnu atmosféru docielite aj vďaka živším farbám. Žltá, zelená, tyrkysová a fialová vám s tým pomôžu. Pred prirodzeným denným svetlom sa neskrývajte. Pusťte ho do obývačky najviac, ako sa dá. Večer sa bez umelého svetla nezaobídete. Správnu atmosféru vám pomôže získať viac druhov svetla alebo sviečky. Izby často vetrajte. Energia čchi potrebuje prúdiť.

Zariadiť detskú izbu tak, aby sa vám podarilo splniť podmienky feng shui môže byť náročné. V izbe potrebujete vhodne skĺbiť časť na hranie a časť na spanie. V hravej časti môžete popustiť uzdu fantázii, pohrať sa s farbami a na oživenie využiť nálepky na stenu. Do časti, v ktorej deti spia zvoľte pastelové farby, ktoré pôsobia upokojujúco a podporujú kvalitný spánok.

V dnešnej dobe veľa ľudí potrebuje domáci kancelársky priestor. Stôl uložte tak, aby bol čo najďalej od dverí, ale aby ste mali celú izbu pekne pod kontrolou. Pocit istoty získate, keď vám chrbát bude smerovať k stene. Keď vám to priestor nedovolí, zvoľte stoličku s vysokým operadlom. Pracovné veci skryte do skrinky s nepriehľadnými dvierkami, aby ste prácu nemali stále na očiach. Na stole udržiavajte poriadok. Ozdobte ho izbovou rastlinou s oblými listami, ktoré  neutralizujú elektrosmog. Rastliny sú symbolom rastu a prosperity. Na stenu si zaveste motivačné citáty a nápisy alebo nástenku s cieľmi, ktoré chcete dosiahnuť.

, Farby interiéru podľa feng shui
Foto: Unsplash.com

Energia musí mať dôvod vo vašom byte prúdiť. Potrebuje niečo živé, o čo sa s láskou staráte. Izbové rastliny sú ideálne. Akvárium tiež nie je len obyčajná dekorácia. Rohy nenechávajte prázdne. Dajte do nich kvet, rohovú poličku, lampu. Hromadí sa v nich zlá energia. Zabráňte jej v tom.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …