sobota - 22. júna, 2024
, Hasičská zbrojnica vo Valči mení svoj šat

Hasičská zbrojnica vo Valči mení svoj šat

VALČA, 11. júl – Ako každá obec, aj Valča má svoju hasičskú zbrojnicu, ktorá počas svojej dlhoročnej existencie prešla niekoľkými premenami. Už v rokoch 1965 – 1971 pristavali nové schodisko a vďaka následnej prístavbe bolo možné rozšíriť miestnosti na poschodí a garáž pre hasičský voz.

V týchto dňoch na hasičskej zbrojnici prebiehajú ďalšie rekonštrukčné práce v podobe výmeny okien, zateplenia a obnovenia fasády, ktorej účelom je zmeniť i celkový vzhľad samotnej budovy. „Dôvodom rekonštrukcie boli úspory na energiách, kúrení, ale aj zhodnotenie celkového vzhľadu obce Valča, keďže požiarna zbrojnica bola doteraz v dezolátnom stave“, prezradil starosta obce Štefan Paľo. „Celkové náklady na rekonštrukciu hasičskej zbrojnice, ktorých celková výška je 13.710 €, sú financované z vlastných zdrojov obce. Ich návratnosť vzhľadom na výšku úspor nákladov na kúrenie sú rýchlo návratné.“ dodal.

, Hasičská zbrojnica vo Valči mení svoj šatDobrovoľný hasičský zbor, ktorý sídli v centre, bol založený v roku 1867 a je vo Valči aktívny nielen v rámci hasičských povinností, ale aj organizáciou rôznych podujatí. Dobrovoľne sa napríklad zúčastňuje na bezplatných brigádach týkajúcich sa obnovy národnej kultúrnej pamiatky – partizánskych bunkrov. Veľmi aktívne sa zapája i do obnovy tradičných akcii ako sú fašiangy, stavanie mája, prípravy a realizácií Jánskej vatry a pod. V súčasnosti v rámci svojho voľna zrekonštruovali unimobunku, ktorá im bude slúžiť na uskladnenie súťažných prostriedkov. V obci sa počas leta taktiež koná každoročná hasičská súťaž, na ktorej sa pravidelne zúčastňujú aj družstvá z iných regiónov Slovenska.

Kolektív hasičov a hasičiek obce je veľmi uznávaný, pričom svoju autoritu získal i na mnohých súťažiach v regióne Turiec, Orave a v  okrese Žiar nad Hronom.

Autor: Miloš Hrabovský

Foto: obecvalca.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *