piatok - 24. mája, 2024
, Hrad Strečno ovládli Hradné hry Žofie Bosniakovej

Hrad Strečno ovládli Hradné hry Žofie Bosniakovej

Strečno, 11. augusta – Ani tento rok nemohli na hrade Strečno chýbať Hradné hry Žofie Bosniakovej, ktoré svojim atraktívnym programom prilákali veľké množstvo návštevníkov.

“Hradné hry už majú svoju tradíciu. Tento rok je to už pätnásty ročník a ľudia sa tu v podstate hrajú. Či sú to deti, alebo dospelí všetci sa hrajú,“ prezradila s úsmevom správkyňa hradu Strečno, Katarína Repáňová.

Program, ktorý Považské múzeum v Žiline tento rok pre svojich návštevníkov pripravilo, bol skutočne pestrý. „Dnes sme tu mali možnosť vidieť divadelné vystúpenie žilinskej skupiny Kapor na scéne, sokoliarov sv. Bavona, ktorí predstavili let dravcov a šermiarsko-divadelnú skupinu Via Historica, ktorá divákov vtiahla do dejín,“ popísala program správkyňa hradu.

Chýbať pochopiteľne nemohli ani strečnianski hradní delostrelci pod vedením kaprála Čara a súčasťou prehliadky bola i výstava prác žiakov Strednej odbornej školy strojníckej z cyklu Umenie na hrade XXXII. pod názvom Mladí kováči z kysuckých dielní v priestoroch Severného paláca.

Hradné hry sú každoročne venované  Žofii Bosniakovej, manželky Františka Vešeléniho, ktorá bola pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným nazývaná tiež ako Svätica zo Strečna. „Žofia Bosniaková tu s nami v podstate žije po celý čas odkedy je hrad otvorený. Bola to dobrá duša hradu a dobrá duša pre celé okolie. Preto sme sa rozhodli, že hradné hry budú venované práve jej,“ dodala napokon Katarína Repáňová.

foto: Miloš Hrabovský

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *