nedeľa - 16. júna, 2024
, Jaskyne a jaskyniari priestoroch martinského Etnografického múzea

Jaskyne a jaskyniari priestoroch martinského Etnografického múzea

Aké tajomstvá ukrývajú jaskyne a aká je cesta k ich objavovaniu, prezradí viac výstava Jaskyne a jaskyniari? V priestoroch martinského Etnografického múzea ju pre návštevníkov pripravili Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a jaskyniarskym klubom Speleo Turiec. Na výstave, ktorú v múzeu otvoria v stredu 13. mája o 16-tej hodine budú môcť návštevníci na vlastné oči vidieť aj jedného z obyvateľov – jaskynného medveďa v životnej veľkosti.

Výstava pozostáva z dvoch panelových častí. Prvá časť stručne predstavuje vznik a vývoj jaskýň prostredníctvom farebných fotografií a stručných textov. Druhá časť panelovej výstavy, s množstvom čiernobielych aj farebných fotografií, predstavuje výskyt krasových oblastí v pôsobnosti Speleo Turiec v Malej Fatre, Veľkej Fatre a pohorí Žiar. Návštevníkom predstaví najkrajšie jaskynné priestory napr. Kraľovianskeho, Belianskeho či Blatnického krasu, s často ojedinelou a pre túto oblasť jedinečnou výzdobu so stručných opisom a mapami najvýznamnejších jaskýň v regióne Turiec. Nechýba ani stručné zhodnotenie činnosti klubu Speleo Turiec a speleologický kreslený humor z pera aktívneho jaskyniara.

Panelová výstava je doplnená o ukážky jaskynnej výzdoby, speleologickej literatúry, výstroje a výzbroje jaskyniarov, akými sú historické aj nedávne jaskyniarske lampy, prilby, lezecké a zlaňovacie pomôcky či oblečenie.

Časť výstavy sa tematicky zameriava na predstavenie archeologických nálezov, ktoré sa našli pri prieskumoch a výskumoch jaskýň za posledných 100 rokov. K videniu bude takmer 150 artefaktov z rôznych historických období, počínajúc staršou dobou kamennou až po novovek. V materiáli dominujú keramické nádoby a ich fragmenty, kovové predmety, kostené nástroje ako aj brúsené a štiepané kamenné nástroje. Mnohé z nich pochádzajú z celosvetovo známych jaskýň ako sú Domica, Silica alebo Prepoštská jaskyňa v Bojniciach. Práve z poslednej menovanej lokality budú vystavené kamenné nástroje neandertálskeho človeka, ktoré sú považované za jedny z najstarších, aké sa kedy na našom území našli.

Po prvýkrát budú verejnosti prezentované vo väčšej miere jedinečné nálezy zubov, sánok, lebiek a kostier medveďov jaskynných, hyen jaskynných, mamutov a ďalších zaujímavých paleontologických nálezov z jaskýň vo Veľkej Fatre a z Prepoštskej jaskyne pochádzajúce z archívnych výskumov SNM v Martine, ako aj nových výskumov Múzea Andreja Kmeťa. Detskí návštevníci budú mať možnosť preplaziť sa jaskyňou. Najväčším lákadlom výstavy bude model medveďa jaskynného v životnej veľkosti, ktorý dosahoval v stoji výšku až 3,5 metra. Nemenej budú zaujímavé vystavené kostí menších stavovcov, ktoré sa často stávajú potravou pre sovy a ich príbuzných a najlepšie dokladajú zmeny prostredia v krajine.

Súčasťou výstavy je súťaž v amatérskej fotografii na tému „Jaskyne a jaskyniari“ a pre 1. stupeň základných škôl súťaž v kreslení. Pre prvých troch výhercov v každej kategórii sú prichystané hodnotné ceny, ktoré poskytli Jaskyniarsky klub Speleo Turiec, Klub slovenských turistov Turiec a Fotolab CEWE a.s.

Súčasťou výstavy budú odborné prednášky na tému Jaskyne a jaskyniari. Návštevníkom bude sprístupnená do 30. septembra.

, Jaskyne a jaskyniari priestoroch martinského Etnografického múzea

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *