utorok - 18. júna, 2024
, Kultúra prilákala do Žilinskej župy už takmer pol milióna návštevníkov

Kultúra prilákala do Žilinskej župy už takmer pol milióna návštevníkov

Kultúrne organizácie v pôsobnosti Žilinskej župy prilákali v priebehu mája do júla až 459.457 návštevníkov. Tí navštívili hrady, múzeá, prírodné expozície, galérie či ďalšie zaujímavosti, ktoré ponúka Žilinský kraj.

„Sme druhým najnavštevovanejším krajom hneď po hlavnom meste Slovenska, preto ma teší, že to je vidieť aj na návštevnosti našich kultúrnych pamiatok i všetkých jedinečných miest, o ktoré sa staráme a verím, že túto letnú sezónu pokoríme milión,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár a zároveň dodal, že župa má v pôsobnosti už 22 kultúrnych inštitúcií. „Tradične je najobľúbenejším náš Oravský hrad, v tisícoch počítame tiež návštevníkov Múzea liptovskej dediny Pribylina a samozrejme, i skanzenu vo Vychylovke so železničkou, ktorá vedie ako z kysuckej, tak oravskej strany,“ priblížil žilinský župan. Svojich nadšencov majú tiež v Hornom Považí dominujúce dva hradné klenoty – hrad Strečno a hrad Budatín.

, Kultúra prilákala do Žilinskej župy už takmer pol milióna návštevníkov

Hrady a zámky sú u nás veľmi populárne. Turistov priťahuje história, zaujíma ich, ako sa žilo v minulých storočiach, ako sa bojovalo, ale i hodovalo. Oravský hrad ponúka náhľad práve do týchto komnát a okrem toho sa snažíme každoročne vytvárať bohatý program i mimo bežných prehliadok. Sme najnavštevovanejším hradom na Slovensku a toto ocenenie návštevníkov si nesmierne ceníme,“ zdôraznila Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea, do ktorého zavítalo v prvých troch mesiacoch letnej sezóny viac ako 200-tisíc ľudí.

Riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku, ktoré je správcom ďalšieho župného hradu Likava, ale tiež skanzenu ľudovej architektúry v Pribyline či Gotického kostola Všetkých svätých v Ludrovej, Martin Krupa doplnil, že za niekoľkotisícovou návštevnosťou je najmä snaha zachovávať tradície a prezentovať ich ďalej turistom. „Ľudia chcú zážitky a dnes už nestačí postaviť ich len do expozície. U nás ponúkame dokonca možnosť zorganizovať v Pribyline tradičnú liptovskú svadbu so všetkým, čo k tomu patrí. A počas roka si môžu záujemcovia každú nedeľu na jednotlivých podujatiach tiež pozrieť, ako kedysi pracovali kováči, včelári a ďalší remeselníci,“ priblížil M. Krupa.

Naše múzeá, galérie či iné expozície neustále zveľaďujeme a robíme všetko pre to, aby sme každoročne prilákali čo najviac návštevníkov. V tomto roku sme pre oblasť kultúry vyčlenili v župnom rozpočte takmer sedem miliónov eur a vďaka eurofondom sa nám tiež darí obnovovať kultúrne pamiatky. Otvorili sme nové priestory v Oravskom hrade i na hrade Budatín a v pláne máme desiatky ďalších projektov, ktoré prinesú rozvoj nášho kultúrneho turizmu,“ uzavrel Juraj Blanár.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *