štvrtok - 26. decembra, 2024
, Kultúra v decembri nemrzne! Čo ponúka Nová Synagóga?
Foto: archív NS

Kultúra v decembri nemrzne! Čo ponúka Nová Synagóga?

Posledná československá výstava v Žiline /14.10. – 2. 12., výstav

100 rokov od vzniku Československa je príležitosť na spomínanie, ktorú na tejto výstave nevyužívame. Československo berieme ako krajinu z minulosti, ktorá už 25 rokov neexistuje. A pozerať sa na ňu dnes je sentimentálne podobne ako pozerať film pre pamätníkov. Chceme ale využiť príležitosť oslavovať. Pozrieť si niečo nové. Stretli sme sa s českými kámošmi a porozprávali sa spolu o tom, čo je nové a „co bude dál“. Na výstavu vybraných osem umelcov z mladšej a strednej generácie pracuje v rôznych médiách – inštalácia, koláž, maľba, objekt. Niektoré diela sa k téme Československa a Slovenskočeska vyjadrujú priamejšie, iné naopak – je to výstava umenia, nie dokumentárne múzeum.

Autori: František Demeter & Tomáš Džadoň, Michal Moravčík, Denisa Lehocká (SK), Zbyněk Baladrán, Adela Babánová, Anna Ročňová, Přemysl Procházka (CZ)

Kurátori: Fedor Blaščák & Ľubica Hustá (SK), Tomáš Svoboda & Ondřej Chrobák (CZ) Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

Přemysl Procházka: Posledné minúty hokejového zápasu Vsetín – Žilina / nedeľa 2. 12., 17.00, artist talk, performatívna maľba, finisáž výstavy

Hokej sa hrá na svete poriadne len v zopár krajinách. Po rozdelení Československa je ich o jednu viac. Na Poslednej československej výstave v Žiline môžete v synagóge postupne vidieť tri tretiny a rýchlu smrť v „priamom“ prenose hokejového zápasu Žilina – Vsetín. Autorom performatívnej maľby je Přemysl Procházka (1991), maliar a intermediálny umelec, ktorý žije v Brne a Kuřimi. Študoval na Fakulte výtvarných umění VUT v Brne v ateliéroch Vasila Artamonova a Václava Stratila.

, Kultúra v decembri nemrzne! Čo ponúka Nová Synagóga?
Foto: archív SWAP Žilina

Zimný SWAP / utorok 4. 12., 16.00 – 20.00, komunitná výmena oblečenia

Celosvetová ekologická iniciatíva SWAP si našla svoj domov aj v Žiline. Zámerom je šetrenie životného prostredia prostredníctvom nenakupovania nového oblečenia – na výmenu môžete priniesť veci, ktoré by ste dali najlepšej kamarátke, či bratovi. Ich jedinou vadou je, že ich už nenosíte. Nejde o to zbaviť sa všetkého nepotrebného zo skrine, skôr potešiť iného človeka. A domov sa na oplátku môžete (ale nemusíte) vrátiť s novými kúskami. Šaty, ktoré po akcii zostanú, odovzdajú dobrovoľníci z iniciatívy SWAP Žilina neziskovým organizáciám, ktoré ich posunú ľuďom v núdzi. Súčasťou akcie bude aj prednáška, detský kútik zameraný na výrobu hračiek s využitím nepotrebného oblečenia a novinkou je výmena CD nosičov.

Café Európa: Kedy nás čaká ďalšia finančná kríza? /streda 5. 12., 17.30, diskusia pri káve a koláči

Kedy príde ďalšia finančná kríza? Zastihne nás pripravených, alebo zaskočených? Na obzore sa totiž objavujú prvé signály, že narastá hospodárska a finančná bublina a kríza sa vylúčiť nedá nikdy. Navyše v eurozóne opäť narastá nervozita, najmä pre nový rozpočet talianskej vlády, ktorá ho napriek kritike odmieta zmeniť. Poučili sme sa z posledných kríz, alebo zopakujeme staré chyby? Pozývame na ďalšie pokračovanie cyklu diskusií pri káve a koláči, ktoré do Žiliny prinášajú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku.

Vianočný Malý trh / sobota – nedeľa, 8. – 9. 12., 10.00 – 18.00

Je to už tradícia, že v prvej polovici decembra sa pod kupolou Novej synagógy stretnú všetci nadšenci predávania a nakupovania. Inak tomu nebude ani v tomto roku. Cez víkend 8. a 9. decembra sa príďte nasýtiť dobrým jedlom a pitím a skvelou atmosférou, stretnúť sa s priateľmi, alebo len tak pozrieť, čo nového v Novej synagóge.

Komorný miešaný spevácky zbor OMNIA /pondelok 10. 12., 19.00, výročný koncert

Koncert a zároveň slávnosť, v tomto prípade 15. narodeniny obľúbeného miestneho telesa. Zbor pôvodne určený študentom univerzity, no keďže láska k najdokonalejšiemu hudobnému nástroju – hlasu – nevyprcháva ani mimo akademickú pôdu, jeho členmi sú absolventi a spolu s nimi ľudia z rôznych profesijných zázemí. Pozývame na pestrý program pod taktovkou dirigentky a zbormajsterky Moniky Bažíkovej, zablahoželať prídu aj atraktívni hostia (o. i. AdHoc Orchestra, Szymon Wyrzykowski, Barbora Švidraňová).

Do-it-herself: Koktailový workshop / sobota 15. 12., 17.00 – 20.00, praktická dielňa (nielen) pre ženy

Vitajte vo svete miešania, šejkovania a nalievania. V tejto dielni sa naučíte niečo o miešaných nápojoch ako Mojito alebo Cuba Libre, ale ukážeme si tiež ako pripraviť pravý zázvorový čaj alebo horúce Mojito. Stanete sa barmankou u seba doma, na záhrade alebo chate. Samozrejme, najdôležitejšie je naučiť sa, ako koktaily správne vychutnávať a piť! Zabavte sa pod vedením nášho profesionálneho barmana Mareka Šutaru pri vzdelávaní typu „shake-it-yourself“. V prípade záujmu sa registrujte mailom na nienke@stanica.sk.

, Kultúra v decembri nemrzne! Čo ponúka Nová Synagóga?
Foto: archív Stanica Žilina-Záriečie

Vianočná Vegánska nedeľa / nedeľa 16. 12., 17.00, komunitná večera

Decembrovú Vegánsku nedeľu venujeme ako každý rok Vianociam, takže očakávame plný stôl koláčov a  zemiakových šalátov. Chýbať nesmie ani kapustnica, ale fantázii sa medze nekladú a budeme radi za každý kulinársky experiment.

Ako vznikala Biblia? / nedeľa 16. 12., 18.00, diskusia Fedora Blaščáka s teológmi Františkom Ábelom a Jozefom Jančovičom

Na Vianoce patrí kniha. Aká? To je jedno! Ale typicky napríklad Biblia. Aj keď Biblia nie je ani tak kniha, ako skôr knižnica staroveku. Ako vznikala? Kedy sa jej text uzavrel a kanonizoval? Aké reakcie vyvolala Biblia u vzdelaných Grékov v neskorej antike? V akých jazykoch sa písala? Ako sa prekladala a ako sa šírila? Ako sa menili prístupy k interpretácii a pravdivosti biblických podobenstiev a príbehov? Dozviete sa na predvianočnej diskusii s evanjelickým teológom a popredným slovenským biblistom prof. Františkom Ábelom, PhD. a katolíckym kňazom a teológom Mons. ThDr. Jozefom Jančovičom, PhD.

DIVIDED WE FALL, Michal Moravčík / piatok 21. 12., 18.00, vernisáž výstavy

DIVIDED WE FALL je druhou časťou výstavy UNITED WE STAND, ktorá bude paralelne prebiehať v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici. Ide o retrospektívny formát výstavy Michala Moravčíka in memoriam s cieľom predstaviť prvý základný výskum celoživotnej tvorby tohto dôležitého slovenského umelca strednej generácie. Monografický rámec je však do istej miery poňatý autorsky kolektívne, s čím korešpondujú aj názvy oboch častí (podľa Moravčíkovho diela By Uniting We Stand, By Dividing We Fall z roku 2005).

Na projekte v Žiline a Banskej Bystrici sa podieľajú: Dalibor Bača, František Demeter, Tomáš Džadoň, Jana Kapelová, Mira Keratová, Marold Langer-Philippsen, Svätopluk Mikyta, Lucia Nimcová, Martin Piaček, Ivana Rumanová

Kurátorka: Mira Keratová Trvanie výstavy: 22. 12. 2018 – 10. 3. 2019 Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

Maja Štefančíková: Priestorové skice /15.11. – 14. 12. výstava, Galéria Plusmínusnula

Prach ako metafora nečinnosti a melanchólie. Upratovanie, to je nikdy sa nekončiaca, stále sa opakujúca a de facto neviditeľná činnosť, prehliadaná a nedocenená práca. Priestorové skice Maji Štefančíkovej sú o špine a upratovaní, no v druhom pláne sú tiež o galerijnom priestore a inštitúcii umenia, o univerzalizme, o hodnote a márnosti. Jej performatívna výstava je založená na činorodosti, systematickej a cyklickej aktivite, hoci na prvý pohľad môže vyvolávať zdanie prázdnoty, nemennosti a ničoty.

Maja Štefančíková sa vo svojej umeleckej praxi, v ktorej je dominantná performancia a procesuálnosť, pričom často vytvára imateriálne intervencie do špecifického priestoru, venuje téme práce, estetického zážitku či umeleckej prevádzky.

Interpretačný raj: Toto nie je prázdna galéria! / streda 12. 12., 18.00, stretnutie na výstave

V kritickom výklade a možno aj v diskusii sa dozviete, prečo nazýva umelkyňa Maja Štefančíková galérie konzervami a iní umelci a teoretici zase bielymi kockami. Čo všetko vnímať, keď na výstave takmer nič nie je? Ako je možné skicovať v priestore bez ceruzky a prečo autorka nepripravila diela na výstavu doma v ateliéri a nám by ukázala už len finálne diela hodné našej pozornosti? Nielen o tom budeme hovoriť na decembrovom stretnutí so súčasným umením. Vaším sprievodcom bude vizuálny umelec a učiteľ výtvarných ateliérov na Stanici Juraj Gábor.

Lucia Papčová a Štefan Papčo: CUMULONIMBUS / 12. – 27. 1. výstava

Výstava Lucie Papčovej a Štefana Papča je ich prvou spoločnou výstavou. Obaja vo svojej tvorbe pracujú s tematikou neurbánneho priestoru a jeho procesov ako materiálom k abstraktným výstupom. Štefan sa zameriava na trojdimenzionálne sochárske výstupy, Lucia pracuje so záznamovými médiami fotografie, videa a zvuku. Kým objekty sú zhmotňovanými entitami žijúcimi svojim životom, efemérne záznamy obrazu a zvuku sa zhmotňujú až s prítomnosťou diváka. Výstava je hľadaním prieniku týchto dvoch stratégií a potenciálu ich vzájomnej kooperácie.

Vernisáž výstavy: piatok 21. 12., 18.00

Zdroj: Peter Hapčo

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Šláger kola, Šláger kola prilákal na martinský štadión 1903 divákov! Divácka kulisa domácich tlačila vpred no obrat sa v závere nekonal

Šláger kola prilákal na martinský štadión 1903 divákov! Divácka kulisa domácich tlačila vpred no obrat sa v závere nekonal

V 8. kole 2. Slovenskej hokejovej ligy, v Šlágri kola MHA Martin hostil súpera z …