pondelok - 27. mája, 2024
, Kurz endoskopickej chirurgie nosa absolvovalo sto lekárov a osemdesiat operačných sestier

Kurz endoskopickej chirurgie nosa absolvovalo sto lekárov a osemdesiat operačných sestier

Prehĺbiť poznatky o anatómii prínosových dutín, zoznámiť sa s prístrojovou a inštrumentačnou technikou i praktické ukážky operačnej techniky boli cieľom kurzu endoskopickej chirurgie nosa a prínosových dutín. Už po 38. raz sa uskutočnil v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v ORL centre JAS, ktoré je aj školiacim miestom pre ORL lekárov.

Kurz je určený predovšetkým pre OLR lekárov, najmä začiatočníkov a operačné sestry. „Jeho doménou je, že sme sa nezamerali na demonštračné kurzy, kde lekári – špecialisti operujú a školiaci sa pozerajú na prenos z operačnej sály. My sme si zvolili taktiku, ktorá je potrebná pre prax. Školiaci urobia prvé kroky v endoskopických operáciách prínosových dutín pod našim dozorom priamou účasťou pri operačných výkonoch,“ vysvetlil vedúci lekár ORL centra JAS Pavol Lukášek.

Kurz trvá tri dni. Môže ho absolvovať najviac šesť účastníkov. Doteraz vyškolili 100 lekárov a 80 operačných sestier. Kurz sa uskutočňuje dvakrát do roka. Pozitívne ho hodnotí i jedna z jeho absolventiek. „Zlepšili sa mi poznatky o anatómii prínosových dutín. Pozitívom sú i prednášky lekárov z praxe. Mne to dalo nový rozmer. Je to iné, keď sú vám zodpovedané otázky a intenzívne sa problematike venujete 2-3 dni, ako keď pozorujete na oddelení ako operuje primár,“ uviedla lekárka Zuzana Káľavská z detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.

ORL centrum JAS je zakladateľom endoskopickej chirurgie prínosových dutín na Slovensku. Lekári ako prví v spolupráci s českými pracoviskami rozvinuli v žilinskej fakultnej nemocnici operáciu prínosových dutín na Slovensku. „Gro pacientov, ktorých operujeme sú pacienti postihnutí chronickým alergickým zápalom prínosových dutín s polypami,“ dodáva Lukášek.

Autor: Viera Jurčiová/hovorkyňa FNsP v Žiline
Foto: FNsP Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *